הבשורה של אמזון: חדשנות משבשת או מונופול דורסני?

אמזון מעניקה לנו חופש בחירה נפלא בין אלפי מוצרים, משדרגת את עמדת המיקוח שלנו כלקוחות ומספקת לנו חוויית קנייה שטרם ידענו. אבל אולי כשיתפזר לו האבק, נמצא את עצמנו מול ספק יחיד, ענק ומונופוליסטי

משה פרל
משה פרל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחסן אמזון בגרמניה
מחסן אמזון בגרמניהצילום: בלומברג
משה פרל
משה פרל

ההזמנה הפומבית של אמזון לקמעונאים ישראלים, להציע את הסחורה שלהם באמצעות הפלטפורמה שלה, עוררה טלטלה גדולה מהסיבות הלא־נכונות.

טבעי לחשוש מירידה בשערי המניות של בעלות הקניונים, מפגיעה בעסקיהן של רשתות השיווק, או ממכה לתעשיית האופנה המקומית. יותר מזה, גם אם לא ברור לנו אם אמזון עומדת להקים כאן מחסנים ואתר בעברית, ותסתפק אולי בהצעה למוכרים הישראלים לפתוח חנות בקניון הווירטואלי שלה (במקום לשלם שכירות יקרה בקניון פיזי) — הפוטנציאל ברור. ואולם הסיבה שבגללה אנחנו באמת צריכים להילחץ עקרונית הרבה יותר. כניסתה של אמזון לישראל מחייבת אותנו להודות בשני דברים: הראשון, שאין לנו מושג מהו טיב האירוע שבפניו אנחנו ניצבים; והשני, מחיר הטעות יהיה בלתי נסבל.

ההכרזה של אמזון היא צעד ראשון בתהליך שיכול לקחת אותנו לשני כיוונים מנוגדים. הראשון מכונה על ידי הכלכלנים "חדשנות משבשת" או "הרס יצירתי" (Creative Destruction). הוא מתרחש פעם בכמה שנים ומשנה סדרי עולם. השמות המוזרים שניתנו לתופעה נובעים מהעובדה שמדובר בתהליך מייסר, שגובה מחירים משמעותיים ממגזרים מסוימים — אבל בסופו של דבר כולם מרוויחים ממנו.

זוהי בעצם דרכה של הטכנולוגיה לסייע לנו להתקדם, לצמוח ולשפר את רמת החיים שלנו ואת איכותם. זה תמיד עובר דרך הריסתה של טכנולוגיה קיימת, אבל כל פעם מחדש אנחנו מגלים שזה מחיר ששווה היה לשלם. כך קרה כשמכוניות החליפו סוסים (אז העגלונים הרגישו את מה שמרגישים כיום בעלי הקניונים), כששירותי VOD החליפו ספריות וידאו; וכשהדיגיטל חיסל את הפילם. זה מה שעשתה אפל לנוקיה, וככל הנראה מה שאובר תעשה לענף המוניות.

קניון עזריאלי (למצולמים אין קשר למאמר)צילום: מוטי מילרוד

בעיצומו של האירוע תמיד פורצת סערה, כי החדשנות תמיד דורכת למישהו על קצה האצבעות — ולא פעם על הרבה יותר. אבל כשאנחנו מגלים את העולם החדש אנחנו אומרים ליזמי הטכנולוגיה תודה. המכוניות שהחליפו את כרכרות הסוסים אמנם גזלו את פרנסת העגלונים וזיהמו את האוויר, אבל חסרונות אלה התגמדו לעומת יתרונות הניידות וחיסול המחלות שהפיצו עשרות טונות של הפרשות סוסים, שהציפו באופן קבוע את רחובות לונדון וניו יורק של המאה ה–19. זו דרכו של עולם.

עם זאת, יש עוד כיוון אפשרי. במקרה הזה, אחרי שהאבק מתפזר, מתברר ששיבוש הסדר הקיים נועד לאפשר למונופול דורסני להשתלט על השוק. במקרה כזה רווחת הציבור חוטפת מכה אנושה.

לכן, האתגר הגדול הוא לזהות כמה שיותר מוקדם את מהות האירוע ואת הכיוון אליו לוקחים אותנו היזמים. האם אמזון היא המכונית שתחליף את כרכרת הסוסים, או שמא ענק טכנולוגי שישתלט על השווקים? האם אנחנו חווים עכשיו אירוע של חדשנות משבשת, שאמנם תפגע בקניונים וברשתות השיווק, אבל תעשה טוב לציבור הלקוחות וליזמים קטנים, או השתלטות עוינת?

אמזון, כמו ענקי טכנולוגיה אחרים, היא אניגמה ענקית. נכון, היא מעניקה לנו חופש בחירה נפלא בין אלפי מוצרים, משדרגת את עמדת המיקוח שלנו כלקוחות ומספקת לנו חוויית קנייה שטרם ידענו. אבל אולי כשיתפזר לו האבק, נמצא את עצמנו מול ספק אחד, יחיד, ענק ומונופוליסטי.

מי שחייב לתת את הדעת על זה כמה שיותר מוקדם הם הרגולטורים. במקרה שלנו זו רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים העסקיים) שתהיה חייבת לקבל החלטה לאן נעה המטוטלת — האם אנחנו חווים אירוע של "הרס יצירתי", או אולי נורתה יריית הפתיחה של תהליך שידרוס את המגזר הקמעוני.

בדילמה הזאת נמצאים כיום כל הרגולטורים, ואין תשובה מנצחת. האמריקאים, כמקובל, מעדיפים להשאיר את העבודה לכוחות השוק. חוץ מאנשי תנועת ה"היפסטר אנטי־טראסט", אמריקה לא ממש מתעסקת עם אמזון וחבריה, מתוך הנחה שכל ריסון של יזמות טכנולוגית יעשה לנו רע. הרגולטורים האירופאיים, אקטיביים יותר ומנהלים מדיניות חשדנית בהרבה. בישראל עדיין לא גובשה תפישה מסודרת — אבל אמזון תאלץ אותנו לבחור.

הכותב הוא מרצה באוניברסיטת תל אביב ובקריה האקדמית אונו; לשעבר מנכ"ל איגוד הבנקים ועיתונאי בכיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח