ביטול נוהל מוכתר הוא אסון תכנוני למזרח ירושלים

ללא הנוהל, מדינת ישראל לא תוכל להמשיך להחזיק את הפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית עם האף מעל המים, כפי שעשתה בחמישים השנים האחרונות

מזרח ירושלים
מזרח ירושליםצילום: אמיל סלמן

בהינף ישיבה אחת, הפסיקה באחרונה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים לפעול לפי נוהל מוכתר, שהוא הנוהל היחיד שאיפשר את קידומן של תוכניות מפורטות בירושלים המזרחית. נוהל מוכתר הוא הליך שלפיו אדם שמבקש לבנות על קרקע שברשותו, נדרש להחתים מוכתרים - מנהיגים מקומיים או ראשי משפחות גדולות בשכונה - שמוכרים על ידי העירייה

עם פרסום הידיעה צייצו בעמותת רגבים וזקפו את הדבר לזכותם - לטענתם הם אלה ששמו קץ ל"גזל הקרקעות". כך חשפו את הרקע לביטול הנוהל, ביטול שמטרתו אינה שמירה על החוק אלא כלי נשק נוסף במאבק הפוליטי על ירושלים.

ואולם, ללא הנוהל, מדינת ישראל לא תוכל להמשיך להחזיק את הפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית עם האף מעל המים, כפי שעשתה בחמישים השנים האחרונות. ביטול הנוהל ידרדר את מצב התכנון בירושלים המזרחית עוד יותר ממצבה העגום כיום.

כבר היום מצב השכונות הפלסטיניות בירושלים המזרחית גרוע: התשתיות פגומות או חסרות; השירותים חלקיים בלבד וקיים מחסור אקוטי בכל סוגי הבנייה – מגורים, מבני ציבור ותשתיות; בשל תשתית תכנון לקויה וקושי בהוכחת הבעלות על הקרקע באיזורים רבים כמעט בלתי אפשרי לקבל היתרי בנייה. תושבים נאלצים לבנות ללא היתרים, מה שמוביל אותם אל בתי המשפט, אל תשלום קנסות גבוהים ולעתים גם להריסה בפועל.

חוק התכנון והבנייה מתייחס לקשר בין זהות מגיש הבקשה להיתר או מגיש תוכנית מתאר מפורטת (תב"ע) לבין הקרקע שאותה הוא מבקש לפתח – המצב הרצוי כמובן הוא בעלות רשומה. ואולם, מכיוון שהמחוקק ידע שלא כל הקרקעות רשומות הוא הותיר פתח לפעולה במקרה שהקרקע אינה רשומה. הפתח הזה הוא באמצעות הוכחת זיקה אל הקרקע - למשל: תשלום מס רכוש, מגורים לאורך שנים, עדות שכנים ומוכתרים.

בירושלים המזרחית מעולם לא הושלם מהלך רישום המקרקעין. תהליך הרישום, באופן שאנו מכירים כיום בישראל, החל על ידי הבריטים. בירושלים וסביבתה הספיקו הבריטים לרשום חלק קטן מאוד מהקרקעות. כשעזבו, חלק מהקרקעות היו בעיצומו של התהליך ובחלק הוא לא התחיל כלל. הירדנים בשנים 1967-1948 המשיכו את המהלך בעצלתיים, וכשמדינת ישראל החילה את החוק והממשל על ירושלים המזרחית - המהלך הופסק.

כך נותרה רוב הקרקע בירושלים המזרחית עם רישום חלקי בלבד ועם הוכחות בעלות מהתקופה העות'מנית שקדמה למנדט הבריטי. בינתיים חלפו 50 שנה, רבים מבעלי הקרקעות הלכו לעולמם, הבעלות פוצלה בין יורשים, נעשו עסקות קנייה ומכירה. חלק קטן מהעסקות נרשמו, חלק דווחו לרשויות וחלק נותרו במסמכים משפטיים לא רשמיים. הבלגן אכן חוגג.

נוהל מוכתר, למרות שניתן לעשות בו גם שימוש לרעה והוא מאפשר זיופים, היה הפתרון כדי שהשטח לא ייכנס לסטגנציה. מאז 1967 אוכלוסיית ירושלים המזרחית גדלה פי חמש. יותר מ-330 אלף התושבים הפלסטינים בעיר צריכים מקום מגורים בירושלים, כי זהו ביתם וכי אין להם לאן ללכת. ירושלים המזרחית זקוקה לפיתוח מואץ ולפרויקטים של בנייה.

ראשי העיר בירושלים הבינו את זה ולכן חיפשו פתרונות שיאפשרו מידה מינימלית של חיים נורמלים בעיר. לא מדובר פה על חיים ברווחה כלכלית, גם לא שירותים מיוחדים אלא על חיים שבהרבה מקרים הם על גבול ההישרדות. כבר אמרנו, להחזיק את האף מעל המים.

הפסקת נוהל מוכתר על כל המגרעות שלו אינה אפשרית עכשיו. מדובר במהלך חמור שייתכן שחלק מהחברים החדשים בוועדה המקומית אינם מודעים עד הסוף להשלכות שלו. ולא, הדיבורים על הסדר מקרקעין כולל בירושלים המזרחית הם לא התשובה לבעיה. לא כאן המקום לפרט את הבעיות הכרוכות במהלך ישראלי חד צדדי להסדרת המקרקעין בירושלים המזרחית, רק נאמר שאם הוא יקרה בעתיד, יהיה זה תהליך ממושך ודקדקני שלכל הפחות יימשך עשור אחד או שניים.

ירושלים המזרחית לא יכולה לחכות להשלמתו, היא זקוקה לבנייה ולפיתוח עכשיו. כרגע נוהל מוכתר הוא האפשרות היחידה. יש למצוא דרכים נוספות להקלה ולא להחמרה. אם גם הוועדה המחוזית תצטרף לביטול הנוהל, יהיה בכך ביטול היכולת הישראלית לשלוט על התכנון והבנייה בירושלים המזרחית.

אפרת כהן-בר היא אדרכלית בעמותת במקום - מתכננים למען זכויות תכנון; פרופ' אילה רונאל היא מרצה באוניברסיטת תל אביב ובעלת משרד תכנון הפועל בירושלים המזרחית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"