שוק התעסוקה העתידי יוליד הרבה משרות חדשות

איננו יכולים לנבא אלו משרות יצטרפו לשוק העבודה, אבל אנחנו יכולים להיערך. אם ברור שהמגמה היא כוח אדם איכותי הנדרש למיומנויות רכות, המסקנה המתבקשת היא שיש לפתח אותן בקרב העובדים הקיימים

יו"ר מנפאואר ישראל, אמנון רדר
אמנון רדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי חברת היי-טק ישראלית
משרדי חברת היי-טק ישראלית. לחברה ולמצולמים אין קשר לכתבהצילום: Bloomberg
יו"ר מנפאואר ישראל, אמנון רדר
אמנון רדר

אחד הדברים שכולם מדברים עליו בתחום התעסוקה הוא מותן הצפוי של משרות רבות שאין בהן יותר צורך, משום שהטכנולוגיה תייתר אותן בצורה כזו או אחרת. זה אמנם נכון - בעשור הקרוב צפויות להיעלם 20%-30% מהמשרות המוכרות לנו כתוצאה מאוטומיזציה ורובוטיזציה - אך זו ראייה שנוטה להתעלם מהצד השני של המשוואה - לידתן הצפויה של משרות אחרות.

שוק התעסוקה הדינמי פירושו צרכים משתנים, שמהם צומחות משרות חדשות, כששינוי הוא שם המשחק והתנאים הם של חוסר ודאות. אין דרך לדעת במדויק אילו משרות יידרשו בעתיד, אבל יש לנו בהחלט דרך לתכנן את עתיד החברה וללמוד את צורכי העתיד, מתוך קריאת הצרכים כעת והבנה מהם לגבי כיוון השינוי.

מהתבוננות בשוק היום, ברור כי תהליכי השינוי לא מתבטאים רק בצורכי השוק, אלא גם בתפישה התעסוקתית ובמודל העבודה שהתעדכן בשנים האחרונות, המאופיין בגמישות של זמן ומקום. ניתן לזהות גם התפתחות מובהקת בדרישות התפקיד: ידע מקצועי כבר אינו תנאי בסיס עיקרי אלא חלק מסט של דרישות, הכולל הרבה מיומנויות רכות כמו עבודת צוות, יכולת תקשורת, יצירתיות, כושר ביטוי ועוד.

סגנון העבודה החדש, מודל הקריירה המגוונת, הגמישות שתידרש ממקום העבודה, מעבר לעבודות צוות, ציפיות תגמול שונות ודרישות תפקיד רב-תחומיות הם רק חלק מהשינויים בתוך שוק התעסוקה. תוסיפו לזה שוק מובילי ודינמי והתפתחות טכנולוגיות, ואין ברירה אלא להבין כי הדרך למנוע את משבר התעסוקה הבלתי נמנע היא בהיערכות הכרחית למניעתו.

אמנם איננו יכולים לנבא אלו משרות יצטרפו לשוק העבודה, אבל אנחנו יכולים להיערך. אם ברור שהמגמה היא כוח אדם איכותי הנדרש למיומנויות רכות, המסקנה המתבקשת היא שיש לפתח אותן בקרב העובדים הקיימים. הדרך לעשות זאת היא באמצעות קורסים והכשרות ייעודיות, אם בתוך מקום העבודה או מחוצה לו, בנוסף לבניית מודלים חדשים של עבודה וקידום, תוך חיפוש מתמיד אחר כישרונות.

התעלמות מהצורך בהכשרת העובדים הקיימים לא תשנה את העובדה שמשרות חדשות בהכרח ייווצרו כתוצאה מצורכי הפיתוח. היעדר תשובה לצורך שקל לנבא יכול להפוך למשבר אמיתי בעתיד הלא רחוק, כשיתעורר הצורך ולארגונים עצמם לא תהיה תשובה. מצב כזה עלול לחייב פיטורי עובדים שאינם מוכשרים למשרות החדשות, בד בבד עם גיוסי עובדים חדשים, בשוק תחרותי של היצע משרות רחב ומספר מועמדים מצומצם, מה שיכול להוביל לחוסר יציבות מסוכן.

הפתרון טמון בהבנת צרכיו הצפויים של הארגון בעתיד, וזה דורש בחינה מחודשת של העובדים הקיימים והשקעת משאבים ארגוניים בפיתוח הכישורים והמיומנויות של ההון האנושי הקיים.

הכותב הוא יו"ר קבוצת Manpower ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים