מורים צעירים נושרים מהמקצוע - ולא רק בגלל השכר

המורים מגיעים לבתי הספר מלאי מוטיבציה וידע, אך מקבלים מסר שעליהם להסתגל לקיים, ויכולתם אינה באה לידי ביטוי

חיה קפלן
חיה קפלן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיה קפלן
חיה קפלן

אומרים שכל ההתחלות קשות. בכל הקשור למקצוע ההוראה, נראה כי המציאות בשטח מוכיחה שאימרה זו נכונה בהחלט. נשירת מורים הנמצאים בשנותיהם הראשונות במקצוע גדלה — ונהפכה לתופעה שמטרידה מדינות רבות בעולם, בהן גם ישראל.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור המורים שעזבו את מערכת החינוך במהלך חמש השנים הראשונות לעבודתם הגיע ב–2015 ל–23% בחינוך היסודי, 33% בחטיבות הביניים ו–37% בחטיבות העליונות. כשברקע ארגון והסתדרות המורים מאיימים כל העת בשביתות מחאה בשל שכרם הנמוך של המורים, ההנחה הרווחת היא שנשירת המורים נובעת בעיקרה מתנאי שכרם, וכי אם רק נשכיל לשלם להם שכר ראוי יותר, הדבר ימנע מהם לעזוב את המערכת.

ואולם נראה כי הפתרון לבעיה אינו נשען על תנאי השכר בלבד, אלא טמון במידה רבה גם במורכבות תהליכי הכניסה וההסתגלות להוראה ולאתגרים שניצבים בפני המורים החדשים. מחקרים רבים בישראל ובעולם מראים כי נשירת המורים מיוחסת לתנאי העבודה, לעומס הרב, לחוסר היכולת להתמודד עם בעיות משמעת, וכמובן לנושא השכר. בנוסף, מחקרים מראים כי קיים פער בין המציאות בבית הספר לבין החזון, הידע המקצועי והכישורים שאותם רוכש המורה בשלב הכשרתו.

אני פוגשת לא אחת מורים המגיעים לבתי הספר מלאי מוטיבציה וידע, שעם הגעתם לבתי הספר מוצאים עצמם מתבקשים להסתגל לקיים. עקב צעירותם במערכת, הם מקבלים את המסר שעליהם להשתלב וללמוד מאחרים, ולא אחת זוכים ליחס לא אוהד בלשון המעטה, כאשר הידע הרב שהם מביאים עמם אינו בא לידי ביטוי. זאת, אף שאותם מורים מגיעים מהמכללות לחינוך כשהם מצוידים במשאבים שיכולים להזרים למערכת ולבתי הספר את אותו דם חדש, שכל כך נחוץ לה. הם רכשו שיטות הוראה חדשניות, שולטים בטכנולוגיות מתקדמות, ובאים עם מוטיבציה ותשוקה להוראה — שעל פי מחקרים רבים מהוות גורם משמעותי ביצירת מוטיבציה ללמידה בקרב התלמידים.

המפתח להצלחת המורים החדשים ולצמצום תופעת נשירתם ממערכת החינוך הוא בתמיכה בשלב כניסתם למקצוע, תוך יצירת סביבות עבודה בבתי הספר שיתמכו בצרכיהם ויאפשרו להם לשגשג ולהמשיך להתפתח. עלינו לשנות את המאזן הנוכחי בו המורים החדשים פועלים ממקום של הישרדות, לכזה שיעניק להם תמיכה ממקום של עוצמה וכוח. הדרכים לעשות זאת הן רבות, ולצורך קידומן נדרש שיתוף פעולה מצד כל הגורמים המעורבים — המכללות לחינוך המכשירות את המורים, בתי הספר שקולטים אותם, משרד החינוך וכמובן המורים עצמם.

כך לדוגמה, במסגרת שיתוף פעולה בין מכללת קיי לחינוך, בתי ספר ורשויות בדרום, פועלות כיום ברחבי הנגב חממות בית ספריות ועירוניות, שבהן חברים כל המורים החדשים באותו בית ספר ועיר. במסגרת חממות אלה, המורים הצעירים מגלים את הכוחות והמשאבים הטמונים בהם, תוך שהם יוזמים ומיישמים פרויקטים פדגוגיים וחברתיים לטובת הכיתה, בית הספר והקהילה. באופן זה כל הצדדים מרווחים — המורים זוכים לאפשרות להשאיר חותם למרות צעירותם, בתי הספר והקהילות זוכים ליהנות מרוח חדשה, רעננה וחדשנית, ומערכת החינוך מרוויחה מורים איכותיים ויציאה מקיפאון פדגוגי מתמשך.

אז נכון, כדי לקבל מורים טובים ואיכותיים חשוב לדאוג לשכר מתגמל שיעלה את המוטיבציה להוראה. ואולם השכר לבדו, שבכל מקרה לא יוכל להשתוות למקצועות היוקרתיים במשק, לא יזרים בהכרח את הדם החדש והאיכותי שהמערכת, התלמידים וההורים משוועים אליהם.

ד"ר קפלן היא ראש היחידה לכניסה להוראה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע, המקדמת את צמיחתם של המורים החדשים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט