בלי שינוי יסודי - תסריט האשראי הזול לטייקונים יחזור על עצמו

להצביע על הטייקון התורן כעל דמות "האיש הרע" זה קל, אבל עדיף להתמקד בשורש הבעיה: מבנה המערכת, שייתכן כי הוא פגום מהיסוד

גיא גלוברמן
גיא גלוברמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין
גיא גלוברמן
גיא גלוברמן

חיסכון פיננסי הוא עניין רגיש שחשוב לכולנו, אבל כמה אנשים שמעו על ועדת פישמן, הוועדה הפרלמנטרית שחוקרת את התנהלות מתן האשראי ללווים הגדולים בעשור האחרון? התנהלות שאת תוצאותיה משלם הציבור שוב ושוב במיליארדי שקלים מכספי הפנסיה והמסים שלו, בעקבות הסדרי חוב ומחיקת חובות. אז איך ניתן לעצור את סדרת סרטי האימה הזאת? צריך להתעורר ולטפל בשורש הבעיה — לא בסימפטומים.

כולנו ממהרים להצביע על דמות "האיש הרע" בסרט, ככה יותר קל להתמקד בדמות ולא בשורש הבעיה — מבנה המערכת שייתכן כי הוא פגום מהיסוד. אסור לנו לשכוח שאיש העסקים אליעזר פישמן, שעל שמו נקראת הוועדה, הוא הכוכב התורן בסרט שחוזר על עצמו בישראל כבר כמה עשורים: טייקון מקבל הלוואות עצומות, מנגנוני הבקרה והפיקוח לא פועלים כשורה ואינם מזהים בזמן את הבעיה, ובסוף נהנה הטייקון מהסדר חוב או מחיקת חובות, שבדרך כזו או אחרת נופלים על "כתפי הציבור".

בסדרת הסרטים שוברי הקופות (תרתי משמע) הזאת כיכבו בתפקיד הראשי עד היום גם נוחי דנקנר, אילן בן־דב ולב לבייב. בחודשים האחרונים מסתמן כי שאול אלוביץ' ילוהק לתפקיד הראשי בסרט הבא.

ח"כ איתן כבל בדיוני "ועדת פישמן"צילום: אמיל סלמן

אז איך אנחנו שמים סוף לסרט הזה? משנים את מבנה מערכת הבנקאות הריכוזית ואת המערכת של כלבי השמירה. אם לא יתבצע שינוי משמעותי, במרוצת השנים הבנקים יטשטשו את הגבולות בין מותר לאסור, המפקח והמפוקח, וימשיכו לצבור כוח כלכלי ופוליטי אדיר — שנראה כי הוא גורם להם להרגיש מעל לחוק.

ולגבי מערכת השמירה — הפיקוח על הבנקים, מי שאחראי על שמירת תקינותה של המערכת — נשאלת השאלה, האם הוא נהפך לרגולטור שבוי? האם ייתכן שהוא פשוט עוצם את עיניו ולא מבצע תהליך בקרה ופיקוח כפי שנדרש ממנו?

שינוי המבנה הכרחי ואפשרי בעזרת שתי פעולות מרכזיות. הראשונה, הקטנת הכוח הכלכלי־פוליטי של מערכת הבנקאות, בדגש על הכוח של שני הבנקים הגדולים — בנק לאומי ובנק הפועלים — הידועים כ"דואפול הבנקאות". פעולה הכרחית נוספת היא לבחון מחדש את מבנה התמריצים של הפיקוח על הבנקים, שכאמור "נשבה" לכאורה בידי אלה שעליהם הוא אמור לפקח. ניתן להגדיל את התמריץ של הפיקוח לפעול למען האינטרסים של הציבור באמצעות הגברה של שקיפות פעילותו, ובאמצעות שינוי המבנה של הפיקוח — כך שגוף אחד יהיה אחראי על היציבות והגוף השני על התחרות.

הממשלה הנוכחית כבר נקטה צעדים משמעותיים להקטנת הכוח הכלכלי־פוליטי של מערכת הבנקאות — בעיקר באמצעות החוק לקידום התחרות בשוק הבנקאות, המכונה "חוק שטרום", שעבר בכנסת בתחילת 2017. בנוסף, הוקמה ועדת ועדת פישמן, שבוחנת בין השאר גם את הליך הבקרה של הפיקוח על הבנקים. אלה מהלכים נדרשים, אבל עדיין מומלץ למתן את ההתרגשות. כי כמו שכולנו יודעים, יש פער גדול בין ועדות ודיבורים ליישום ומעשים.

וכאן נכנסים לתמונה התפקיד והאחריות שלנו, החברה האזרחית. אנחנו צריכים לגלות ערנות ומעורבות, ולדרוש משר האוצר ומוועדת החקירה להתמקד בבעיות השורש ולקדם בכל הכוח את יישום חוק שטרום, שמתקדם בעצלתיים, ולהוביל בדיקה מעמיקה ויסודית של אופן העבודה והתנהלות הפיקוח על הבנקים. אחרת, כולנו יכולים כבר לקנות כרטיסים לסרט הבא - "טייקון תורן".

הכותב הוא ממובילי תנועת "ישראל 2050", מבית התאחדות הסטודנטים הארצית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה