עיוותי מס של עצמאים: המקרה של הוצאות על רכב - ועבודה בבית קפה

גם כשיזמים מבקשים למצוא פתרונות טכנולוגיים כדי להתגבר על עיוותי המס בישראל – רשות המסים נלחמת בהם

אריאל כץ
אריאל כץ
רוטשילד 12 בית קפה
בית קפה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דודו בכר
אריאל כץ
אריאל כץ

בדיני המס בישראל קיימים עיוותים רבים המביאים לתשלומי מס שאינם מוצדקים ואינם מותאמים לעקרונות היסוד של השיטה. עם זאת, גם כשיזמים פורצי דרך מבקשים למצוא פתרונות מבוססי-טכנולוגיה בכדי להתגבר על אותם עיוותים – רשות המסים נלחמת באותם פתרונות ובנישומים המבקשים לעשות בהם שימוש.

דוגמה ראשונה לעיוות שכזה ולניסיון לפתור אותו באמצעים טכנולוגיים – הוא נושא ההכרה בהוצאות נסיעה ברכב. עיוות המס בהקשר זה נובע מכך שחלק ההוצאות המוכר למס הינו קבוע ביחס לכמעט כל הנישומים, באופן שבו אינסטלטור העובר לאורך כל יום העבודה מבית לבית ונמצא כל היום בדרכים, או בעל עסק עצמאי להובלות, זכאים להכרה בהוצאות רכבם באותו שיעור של עצמאי אחר שמבצע את עיקר עיסוקו מביתו הפרטי. כך, האחד משלם מס ביתר והשני משלם בחסר, באופן בלתי-ראוי שאינו הולם את עקרונות היסוד של דיני המס.

עם זאת, כשיזמים הפיצו פתרונות טכנולוגיים חדשניים למדידה של החלק העסקי מול החלק הפרטי של הוצאות הרכב, רשות המסים נעמדה על הרגליים האחוריות ונלחמה בכך. יש לציין שהסוגיה אף התגלגלה לבתי המשפט, שכיום מצדדים בעמדת הרשות ולא מאפשרים סטייה מהאמור בתקנות.

מנהל רשות המסים, ערן יעקבצילום: עופר וקנין

דוגמה שנייה ועדכנית לעיוות בדיני המס ולשמרנות של רשות המסים היא הכרה בהוצאות אצל עצמאים המנהלים את עסקם מבתי קפה. עיוות המס נובע מכך שהוצאות ישיבה בבתי קפה (למעט מקרים נדירים של אירוח תושב חוץ) אינן מוכרות כלל. זאת בעוד במצבים בהם עצמאי משלם בנפרד על שירותים משרדיים - אותם הוא מקבל הלכה למעשה מבית הקפה - הוצאות אלה מוכרות לו לצרכי מס. כך למשל תשלומים עבור שכירת משרד, תשלומים עבור כיבוד (קפה, תה, עוגיות וכדומה), ותשלומים עבור חיבור לאינטרנט – מוכרים לצורכי מס, בהתאם להוראות החוק והתקנות. ואולם כשהעצמאי מקבל אותם במרוכז מבית הקפה ממנו הוא מנהל את עסקו – הוצאות אלה לא יוכרו לו למס כלל וכלל.

בהקשר זה, נפוצו לאחרונה פרסומים בידי יזמים אשר מנסים לפעול בכדי לתקן את העיוות, באופן שבו הנישום המנהל את עסקו מבית הקפה יקבל חשבוניות נפרדות/מפוצלות, כשחלק מהסכום ייוחס למזון ומשקאות, וחלקו האחר ייוחס לשירותי משרד שמהווים הוצאה מוכרת. ואולם, נראה שגם לפתרון זה רשות המסים מתכוונת להתנגד נחרצות, וזאת על בסיס אמירות עדכניות של מנהל רשות המסים, ערן יעקב בכנס של לשכת יועצי המס, לפיהן רשות המסים מתכוונת שלא לאפשר זאת.

כל עוד לא יחול שינוי ותיקון של עיוותי המס שבתקנות, ראוי שרשות המסים תאפשר לנישומים להסתמך על פתרונות מבוססי-טכנולוגיה המקדמים גביית מס צודקת יותר. אף אם רשות המסים חוששת שפתרונות אלו יאפשר פרצות מס וחוששת מניצולם של הפתרונות הטכנולוגיים באופן לא ראוי בידי נישומים מסוימים, מוטב היה כי הרשות היתה קובעת ומפרסמת כללים מנחים ליישום ושימוש באותם פתרונות טכנולוגיים, חרף התנגדותה הגורפת אליהם.

הכותב הוא רואה חשבון במשרד עמוס כץ ושות' רואי חשבון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?