הגיע הזמן להרים מגדלים גם ביישובים הערביים

נתונים שפורסמו לאחרונה הצביעו על מחסור של 5,000 יחידות דיור מדי שנה בחברה הערבית. גם תוכנית מחיר למשתכן לא ממש מסייעת לבני החברה הערבית, שרק 2.3% מדירות התוכנית מיועדות לה. חובה עלינו להחזיר לציבור גדול זה את האמון במדינה, באמצעות צעד מהותי שנוגע לכל אחד ואחת מהם — בית המגורים

עמי כחלון
עמי כחלון
כפר קאסם
כפר קאסםצילום: עופר וקנין
עמי כחלון
עמי כחלון

על פי דוח הלמ"ס שפורסם עם תחילת השנה העברית החדשה, מונה האוכלוסייה הערבית בישראל 1.864 מיליון תושבים, המהווים 21% מ-8.9 מיליון הישראלים החיים כיום במדינה. למרות שיעורו הגבוה יחסית באוכלוסייה, נראה כי המגזר הערבי הופלה לרעה במשך שנים ארוכות בכל מה שקשור לפתרונות דיור. נתונים שפורסמו לאחרונה, הצביעו על מחסור של 5,000 יחידות דיור מדי שנה. גם תוכנית מחיר למשתכן לא ממש מסייעת לבני החברה הערבית, שכן רק 2.3% מדירות התוכנית מיועדות לה, מסיבות שונות שאינן תלויות תמיד במדינה, אלא בגורמים נוספים.

למרות התפישה המקובלת לפיה במגזר הערבי מתפרסים לרוחב ובונים בעיקר דירות צמודות קרקע או בניינים נמוכים בני 3–4 קומות לכל היותר, הרי שרק לאחרונה התבשרנו על בנייה מתוכננת של שכונת בניינים גבוהים בכפר קאסם, בה ייבנו 1,600 יחידות דיור, וכן על בניין בן 18 קומות בטייבה שאושר לבנייה כבר באפריל 2017. תוכניות נוספות לבנייה ביישובים הערביים נמצאות גם הן בצנרת התכנון, אם כי נכון לעכשיו קשה לנבא אם כל התוכניות האלו יצליחו להדביק את המחסור המתמשך בדירות במגזר, במיוחד לאור הביורוקרטיה המסורבלת והארוכה המאפיינת את ענף הנדל"ן במדינה.

לנוכח תמונה עגומה זו, ותחושות קודרות המגיעות מהציבור הערבי לא אחת, לפיהן המדינה שוכחת אותם במגוון היבטי החיים, חובה עלינו להחזיר לציבור גדול זה את האמון במדינה, באמצעות צעד מהותי שנוגע לכל אחד ואחת מהם — בית המגורים. כך, לאחר יותר מעשור בו ההתחדשות העירונית התמקדה אך ורק ביישובים היהודיים, מוצע כעת לבצע חשיבה מחודשת ולהכליל את היישובים הערביים הוותיקים והמוזנחים בתוכנית, כמובן עם סיוע ועידוד ממשלתי.

תוכנית כוללת להתחדשות עירונית ביישובים הערביים, שחלק ניכר מהם מוגדר כפריפריה גיאוגרפית, הינה תהליך בעל משמעויות אסטרטגיות, חברתיות וכלכליות מהמעלה הראשונה. ראשית, היא תסתור את טענות הפוליטיקאים הערבים על אפליה בדיור כלפי הציבור הערבי. שנית, היא תשפר את רמת ההגנה של יישובים וכפרים אלה מפני רעידות אדמה — עובדה בעלת חשיבות גדולה במיוחד, לאור העובדה כי יישובים ערביים רבים ממוקמים בסמוך לקו השבר הסורי־אפריקאי.

בנוסף, היא תאפשר לבני המגזר ליהנות מפירות ההתחדשות העירונית, במיוחד על רקע יכולת המימון הנמוכה שלהם לשדרוג מקום מגוריהם. ודבר אחרון, הדבר יהווה כלי הסברתי חשוב במיוחד עבור ישראל, שכן הוא יצביע עובדתית על הקשר המיוחד של מדינת ישראל לתושביה הערביים ועל היחס השוויוני הניתן להם בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

אי אפשר לעצום עיניים ולהתעלם מאוכלוסייה של קרוב ל–2 מיליון בני אדם, שהולכת וגדלה באופן טבעי, ושאינה יכולה להשתלב בחופשיות בכל עיר בישראל, ובאותה נשימה להמשיך ולהלין על בנייה לא חוקית ופלישות לקרקעות מדינה. הפתרון עבור תושביה הערבים של המדינה צריך להיות ממוקד ותפור לצורכיה הספציפיים של האוכלוסייה הערבית. לאור התמעטות עתודות הקרקע וגילם הוותיק של היישובים הערביים, הפתרון המהיר והיעיל ביותר הינו התחדשות עירונית ובנייה של מגדלי מגורים.

בעזרת תמריצים מהמדינה, היזמים והקבלנים יוכלו לבנות עשרות אלפי יחידות דיור במגדלי מגורים חדישים ביישובים הערביים, שלא רק יפתרו את מצוקת הדיור אלא גם ישדרגו את מראה היישובים הוותיקים והמוזנחים. הדבר צריך להיעשות באמצעות חשיבה תכנונית ארוכת טווח, תוך בניית תוכנית מתאר שתתחשב במצב הקיים במגזר. אין סיבה שתהליך כזה לא יקרום עור וגידים — וכל שנחוץ הוא אנשי חזון שאינם נרתעים לשנות את המציאות, גם אם היא מורכבת.

הכותב הוא מנכ"ל משותף בחברה להתחדשות עירונית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?