היזמים החברתיים משנים את כללי המשחק ברשויות המקומיות

ראש העיר באר שבע מזהה את הפוטנציאל שבקהילות העירוניות: "היום מי שמחולל שינוי ויוצר שינוי זה לא רק הממסד, הרשויות והעירייה, אלא האנשים, הציבור, הקהילות. הם באים עם הרעיונות, היוזמה והחדשנות, וכך נוצרת עיר טובה ודינמית"

בלה אלכסנדרוב
בלה אלכסנדרוב
פרויקט האב7 בבאר שבע
פרויקט האב7 בבאר שבעצילום: מלכי ונדל
בלה אלכסנדרוב
בלה אלכסנדרוב

חברי הקהילות העירוניות והיזמים החברתיים אינם פוליטיקאים ממולחים, אבל בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות כבר ניתן יהיה לראות את טביעת האצבע שלהם. הם צומחים מהשטח והופכים בשקט בשקט למקור השפעה עירוני. זו ההזדמנות של ראשי הערים החדשים להפוך את העיר ליותר משתפת, יותר קהילתית ויותר משגשגת.

נראה כי המושג החם של השנתיים האחרונות הוא קהילתיות, ולא בכדי. המונח שצובר תאוצה בכל היבטי החיים — קהילות וירטואליות ודיגיטליות, קהילות היי־טקיסטים, מרחבי עבודה משותפים ומגורים משותפים — לא פוסח גם על גם השדה האורבני.

הבחירות הממשמשות ובאות לרשויות המקומיות מעצימות את ההבנה כי עיר טובה היא עיר חברתית־קהילתית, בה התושבים מעורבים, שותפים ויזמים. במצע הבחירות של מועמדים רבים מופיע נושא הקהילתיות, האחריות חברתית ושיתוף הציבור.

כל אלה הם טביעת האצבע של חברי הקהילות העירוניות והיזמים החברתיים. הם נוכחים ומשפיעים ביותר מ–27 ערים בישראל, ויחד פועלים לקידום שינוי חברתי, לשימור אוכלוסיות מקומיות ולמשיכת תושבים נוספים. את זה הם עושים באמצעות הקמת מיזמים חברתיים בתחומי החינוך, התרבות, הפנאי ועוד, על ידי השפעה על מדיניות העיר והעירייה.

ברשת ארץעיר חברים קהילות עירוניות ויזמים חברתיים ברחבי הארץ, המשפיעים על עשרות אלפי מוטבים. כך, למשל, קהילת "ירוק בעיר" בחריש פעלה בשיתוף ראש העיר, והשפיעה על המתווה העירוני ועל תכנון השטחים הפתוחים, כדי ליצור עיר ירוקה וסביבתית יותר. לאירועים של קהילות "הרשת" מגיעים מאות צעירים מהעיר.

קהילת בארות בבאר שבע נכנסה לבית ספר שהיה בסכנת סגירה, התנדבה בו ופעלה בשיתוף ההנהלה, וכיום הוא מדורג כאחד מחמשת בתי הספר היסודיים המובילים בעיר. בשכונת הדר בחיפה פועלת קהילת הצעירים "זה מכפר" המייצרת פרויקטים חברתיים, מתנדבת בשכונה ומשפיעה על תדמיתה ועל האטרקטיביות של הדר. כל זאת נעשה בשותפויות עם הרשויות, החברה האזרחית ונדבנים.

באירוע הפתיחה של האב7 — מרחב עבודה חברתי עם שמרטפייה בבאר שבע, שעליו אחראיות שתי יזמות חברתיות מקומיות, חברות בקהילה עירונית, נכח גם ראש העיר, רוביק דנילוביץ'. בדבריו הבהיר כיצד ראשי ערים כבר מזהים את הפוטנציאל שבקהילות: "קהילתיות היא הדבר הבא. היום מי שמחולל שינוי ויוצר שינוי זה לא רק הממסד, הרשויות והעירייה, אלא האנשים, הציבור, הקהילות. הם באים עם הרעיונות, היוזמה והחדשנות, וכך נוצרת עיר טובה ודינמית".

מלים מדויקות אלה מבהירות כיצד הקהילות והיזמים החברתיים בערים משנים את כללי המשחק. לא עוד פוליטיקאים שמנהלים את העיר, אלא השפעה רחבה שמגיעה מהשטח; לא עוד שיח מנותק, אלא מעורבות אזרחית ושיתוף הציבור. מאות הקהילות הפרושות בערים כבר הופכות למקור השפעה עירוני, ובחמש השנים הבאות, עד לבחירות המקומיות של 2023, תורגש השפעתן עוד יותר.

זאת ההזדמנות לראשי העיר החדשים לאמץ את התושבים המקומיים ואת הקהילות והיזמים החברתיים. הזדמנות לעבוד יחד אתם, לערב אותם, לראות בהם שותפים בשלבי מיפוי הצרכים, עיצוב הפתרונות והוצאתם אל הפועל, להשתמש בידע שלהם ובעשייה הצומחת מהשטח, ולחבר אותה לעשייה של העירייה והרשות. כך נרוויח כולנו ערים משתפות, קהילתיות ומשגשגות.

הכותבת היא מנכל"ית ארגון ארץעיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות