עשור למשבר: שוק הנדל"ן האמריקאי התאושש - האם כדאי להשקיע בו?

רבים שכחו את המשבר בארה"ב, שריסק את מחירי הדירות וגרם לאנשים רבים לאבד את בתיהם לטובת הבנקים ■ למשקיעים הישראלים שמעוניינים להשקיע בשוק שמעבר לים, כדאי לבחון טוב היכן לשים את כספם

מתן פרטמן
מתן פרטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית למכירה ביוניונדייל, ארה"ב
בית למכירה ביוניונדייל, ארה"בצילום: SHANNON STAPLETON/רויטרס
מתן פרטמן
מתן פרטמן

יותר ויותר משקיעים ישראלים עוברים בשנים האחרונות להשקעות נדל"ן בארה"ב. מחירי הדירות הגבוהים בישראל, התשואות הנמוכות, הבירוקרטיה המתישה והרגולציה מצד הממשלה נגד המשקיעים, כל אלה גרמו להם לחפש שוקי נדל"ן נוחים יותר, עם אפשרויות רווח גדולות יותר מעבר לאוקיאנוס האטלנטי.

רבים שכחו שבדיוק לפני עשור התרחש בארה"ב משבר הסאב־פריים, שריסק את מחירי הדירות וגרם לאנשים רבים לאבד את בתיהם לטובת הבנקים. בישראל, לעומת זאת, השפעות המשבר על שוק הנדל"ן לא הורגשו.

ההיסטוריה, כך אומרים, נוטה לחזור על עצמה, ואף אחד לא יכול להבטיח שמשבר דומה לא יקרה שוב. אז האם הישראלים שמחפשים רווחים מעבר לים, מסתכנים באיבוד מוחלט של השקעתם? מה מצב שוק הנדל"ן בארה"ב כיום, במלאת עשור למשבר לעומת ערבו של המשבר, והאם הנתונים מלמדים על פתחו של משבר חדש?

ברמת המאקרו, נתוני הכלכלה האמריקאית השתפרו. האבטלה, שהיתה ערב המשבר בשיעור של יותר מ–5%, נמצאת כיום בשפל של פחות מ–4%, והריבית הנמוכה מעודדת את המשקיעים.

בית למכירה בווירג'יניה, ארה"בצילום: LARRY DOWNING/רויטרס

גם מבחינת שוק הדיור, הבנקים למדו את הלקח. היום הרבה יותר קשה לקבל משכנתא או מימון לפרויקטי נדל"ן בארה"ב. הדרישות אמנם יותר גבוהות, אך מעמידות את הסיכון של הבנקים על רמה נמוכה. עם זאת, מחירי הדירות הממוצעים בארה"ב כבר עברו את המחירים של 2008, וניתן לראות שהשוק בכללותו במגמת עלייה מאז 1975.

במצב כזה צריך לשאול: האם עליית המחירים מיצתה את עצמה? האם כדאי להיכנס לשוק שכבר תיקן את עצמו? האם מתפתחת שוב בועה? אחרי המשבר, כשמחירי הדירות היו נמוכים מאוד, ליזמים ולקבלנים לא השתלם לבנות ולכן היתה ירידה גדולה בהתחלות הבנייה. אפילו היום, ב-2018, התחלות הבנייה נמוכות משמעותית מבשנת 2000, ובטח ובטח מאלו שהיו טרום המשבר, אז התחלות הבנייה היו בשיאן. לכן, לא בטוח שההיצע הגיע למיצוי. גם האוכלוסייה בארה"ב גדלה משמעותית בשנים אלו, מ-274 מיליון תושבים, ל-334 מיליון תושבים כיום.

אנחנו מכירים מקרוב שוק שיש בו מיעוט התחלות בנייה ואוכלוסייה שגדלה פה בישראל. ראינו מה קרה למחירי הנדל"ן. גם זה נתון מעודד מבחינת המשקיעים בארה"ב. נוסף על כך, אף ששוק הנדל"ן למכירה היה במשבר עמוק בסוף 2008, עיקולי הדירות מצד הבנקים והעובדה שרבים מאלו שאיבדו את בתיהם הפכו לשוכרי דירות, גרמו לביקוש העולה על ההיצע במספר הדירות להשכרה, ומחירי השכירות עלו משמעותית. היות שהשכר עלה מדי שנה, מחירי השכירות לא ירדו משמעותית במלאת עשור למשבר, וזו גם בשורה טובה עבור המשקיעים הישראלים.

למרות כל הנתונים המעודדים, חייבים לזכור שארה"ב היא לא שוק נדל"ן אחד ושנתוני המאקרו לא בהכרח רלוונטים לאזורים רבים. בניגוד לישראל, ארה"ב מתאפיינת בהמון נדל"ן. 51 מדינות, אלפי ערים ומאות אלפי שכונות. לכל אחד ואחת מהן שוק נפרד ושונה. ניתן למצוא ערים כמו שיקגו, שמחירי הנכסים בה עדיין נמוכים משהיו ערב המשבר. לעומת זאת, בערים כמו יוסטון לדוגמה, שמחירי הדירות בה כמעט לא נפגעו במשבר (ירדו ב-3% בלבד ותוך שנה כבר עלו בחזרה), המחירים הם כבר גבוהים בהרבה ממה שהיו לפניו.

כרגע אין סימנים למשבר כלכלי קרוב בארה"ב, אבל למשקיעים הישראלים שמעוניינים להשקיע בשוק שמעבר לים, כדאי לבחון טוב טוב היכן לשים את כספם. כל פינה במדינה הענקית הזאת היא שונה, ואף שלעתים אנו מחשיבים את עצמנו למדינה ה–52 שלה, רובנו לא מכירים אותה מספיק טוב.

הכותב הוא הבעלים ומנכ"ל יזמית הנדל"ן R&M Investments, הפועלת בשוק הנדל"ן למגורים בארה"ב ובשוק המלונאות בזנזיבר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט