הבלוקצ'יין הוא הפתרון לבעיית הפרטיות ברשת

טכנולוגיית הבלוקצ'יין אמנם פותחת אפשרויות רבות לפעילות כספית אנונימית ברשת, אך לבדה היא מציגה בגלוי את פרטי העסקות עצמן ■ שילוב של בלוקצ'יין ופיתוחים בתחום שנקרא "הוכחה באפס ידיעה" עשויים לתת מענה שלם יותר

פרופ' אביב זוהר
אביב זוהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איור בלוקצ'יין
בלוקצ'ייןׁׁׁ (איור)צילום: איור: עדי עמנואל
פרופ' אביב זוהר
אביב זוהר

האם טכנולוגיית הבלוקצ'יין מגדילה את בעיות הפרטיות ברשת, או דווקא יכולה לפתור את בעיות הפרטיות ברשת?

בשלב הראשון להופעת טכנולוגיית הבלוקצ'יין, רווחה האמונה כי היא מספקת אנונימיות מוחלטת. לאחר מכן הגיעו אלה שהסבירו שלמעשה מדובר בספר חשבונות פתוח המשותף בין כולם, שבו כל טרנסאקציה מתועדת והאנונימיות למעשה מתאדה. אז האם הבלוקצ'יין, כמו האינטרנט, הופך את כולנו לשקופים, או שמא נוכל למצוא דרכו את הפתרון לבעיית הפרטיות ברשת?

כמה מהגופים המשמעותיים שהבינו את יתרונות הבלוקצ'יין היו בנקים גדולים בארה"ב. אלה הקימו מיזמים כמו R3CEV, שמטרתם ליצור מערכת תשלומים מבוססת בלוקצ'יין שתוכל לנצל את היתרונות הברורים של הטכנולוגיה. במקום העברות כספיות בינלאומיות שלוקחות ימים ושבועות, המיזמים אמורים לאפשר שליחת כספים תוך דקות, מסביב לעולם, עם מינימום ביורוקרטיה ובשבריר המאמץ המושקע כיום בווידוא תקינות ההעברות.

ואולם במהרה נתקלו אותם גופים בבעיה שבליבת החדשנות של הבלוקצ'יין: אותה יכולת שיתוף והעברה מהירה של מידע נבעה מכך שכל מידע בבלוקצ'יין משותף מיידית בין כל המשתתפים. הבלוקצ'יין הוא ספר חשבונות פתוח, המאפשר לכל אחד לוודא את תקינות ההעברות, אך גם לראות את ההעברות שמבצעים אחרים. משמע, הסודיות הבנקאית אינה מתקיימת ויש חשש שמידע רגיש על פעילותם הכלכלית של הלקוחות ייחשף לעיני כל.

כמובן שאף גוף פיננסי בעולם לא יחליט מרצונו לחשוף את סודותיו — כמה כסף יש לו, כמה הוא מעביר, ועל מה הוא שומר. שימוש מאסיבי בבלוקצ'יין אם כן, יהיה בעל יתרונות אדירים מבחינת תקינות, מהירות ונכונות ההעברות — אך גם עלול לפגוע אנושות בפרטיות המשתמשים.

כדי להתמודד עם התופעה, גויסה המצאה המבוססת על מחקר בתחום מדעי המחשב — הוכחה באפס ידיעה. הוכחות באפס ידיעה — שפותחו, בין השאר, על ידי חוקרים ישראלים — איפשרו לבנות בלוקצ'יין מוצפן, כזה שלא מראה את ההעברות והיתרות השונות, אלא רק מוכיח שהכל התנהל כשורה. כלומר, ספר החשבונות עדיין קיים, אבל איש לא יכול לקרוא אותו. ניתן להוכיח את נכונות היתרות, ולא ניתן לזייף את ספר החשבונות, אבל סודיות המידע נשמרת.

השילוב של בלוקצ'יין והוכחות באפס ידיעה פותח עולם חדש של שמירה על הפרטיות. תארו לעצמכם חברת דירוג אשראי שלא צריכה להחזיק את הנתונים על הלקוחות שלה, אלא רק מקבלת הוכחה לאמינות היתרות ויכולת המימון, או חברת החזרי מס שלא צריכה לקבל את כל הנתונים על היתרות של הלקוח, אלא רק הוכחה לקיומן.

כך למשל, באחרונה נכנס בצרפת לתוקף חוק הקובע כי יחול מיסוי מדורג על קופות גמל. לכאורה, כדי לדעת מהי מדרגת המס, יש צורך לחשוף את מאזני הלקוח בכל קופות הגמל, אבל בניסוי שנערך עם חברת דלויט הוצגה מערכת שמאפשרת להוכיח לרשויות המס כמה כסף יש לשלם, וזאת מבלי לחשוף את החשבונות עצמם.

בלוקצ'יין היא טכנולוגיה מעצימה. כמו שהאינטרנט בתחילתו איפשר חופש ביטוי לאלה שהושתקו, כך הבלוקצ'יין יוצרת אפשרויות רבות בתחום המוניטרי. דווקא ההתפתחויות האחרונות בתחום מראות כי אולי היא גם תאפשר לאנשים לשמור על פרטיותם, דווקא בעידן שהופך את כולנו לשקופים.

הכותב הוא פרופ' באוניברסיטה העברית, והמדען הראשי בחברת הבלוקצ'יין קד־איט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"