גם לצעירים הערבים מגיע מחיר למשתכן

לפני ששולחים את הבולדוזרים להרוס בתים ביישובים הערביים, המדינה צריכה לספק לערבים פתרונות דיור רלוונטיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כנסיית הבשורה נצרת
נצרת. רק 142 יחידות במחיר למשתכן שווקו ביישובים ערבייםצילום: WassimKorzoum / Getty Images IL

שר האוצר משה כחלון הכריז כי ביולי תיערך הגרלת ענק - חמישית במספר - לשיווק כ-8,000 יחידות דיור במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. להגרלה האחרונה שנערכה במארס וכללה 6,647 יחידות דיור לשיווק, נרשמו יותר מ-21 אלף משקי בית - אך אף אחד מהם לא נמצא ביישובים הערביים. נכון לרגע זה לא נראה שהמצב ישתנה גם בהגרלות הבאות.

במסגרת התוכנית המדוברת של משרד השיכון שווקו עד היום יותר מ-48 אלף יחידות דיור ברחבי הארץ - אך מתוכן רק 142 יחידות דיור ביישובים הערביים - כולן בעיר נצרת. הממשלה טוענת שמחיר למשתכן היא התשובה לצורך בהורדת מחירי הנדל"ן ומענה לביקוש הגואה לדירות ברחבי המדינה, אך ההדרה של החברה הערבית והכישלון המוחלט של התוכנית ביישובים הערביים היו למעשה ידועים מראש למי שהכיר את התוכנית לעומק.

מצוקת הדיור הגוברת מעוררת צורך דחוף למציאת פתרונות עבור זוגות צעירים בחברה הערבית. בנצרת לדוגמה, נדרשות 172 משכורות לרכישת דירה לעומת ממוצע ארצי של 150 משכורות. בזמן שהמדינה מגבירה את האכיפה והענישה נגד בנייה ללא היתר בחברה הערבית, היא לא מייצרת פתרונות חדשים עבור צעירים ערבים המעוניינים לבנות או לרכוש בית חוקי משלהם. הממשלה לא עומדת ביעדים שקבעה לעצמה ב–2017 לשיווק מגרשים ואישור יחידות דיור בתוכניות מפורטות ביישובים הערביים, ומותירה את הציבור הערבי ללא מענה ראוי.

תוכנית מחיר למשתכן הוגדרה כספינת הדגל של המהלך הממשלתי, שנועדה להקל על רכישת דירה ראשונה בתנאים מועדפים. אך מחקר שערכנו בעמותת סיכוי גילה כי האזרחים הערבים כלל לא נהנים ממנה. רק כ-2% מכלל יחידות הדיור ששווקו במסגרת התוכנית היו ביישובים הערביים ופחות מ–1% מהזכאים להירשם להגרלות הם אזרחים ערבים (כ–1,000 זכאים ערבים מתוך כ–122 אלף זכאים).

ניתוח התוכנית על ידי צוות המתכננים גילה כי היא כלל לא הותאמה למאפיינים ולצרכים של החברה הערבית. ראשית, התוכנית לא הונגשה לקהל הערבי ולא פורסמה כיאות בערבית, כך שרוב האזרחים הערבים לא הכירו את תהליך ההרשמה ואת פרטי התוכנית. בנוסף, היא לא הותאמה למאפיינים החברתיים והתרבותיים של החברה הערבית. לדוגמה, ההרשמה להגרלות פתוחה לרווקים מעל גיל 35, או לזוגות נשואים המעוניינים לרכוש דירה ראשונה. קריטריון זה מתאים ליהודים אך הופך אותה לכמעט לא רלוונטית לצעירים ערבים. זאת, משום שקהל היעד לרכישת דירות בקרב ערבים הם לרוב צעירים רווקים בשנות ה–20 לחייהם לפני חתונה, שכן בשל היעדר דירות להשכרה בחברה הערבית זוגות נוהגים להתחתן רק לאחר רכישה או בניית בית. יתרה מכך, המודל המוצע חדש עבור רבים בחברה הערבית, שלא מורגלים במגורים בבתים משותפים עם דיירים שאינם קרובי משפחתם, ועלולים להירתע מכך.

בפועל, המדינה לא מספקת כיום פתרונות דיור לאזרחים הערבים ומצוקת הדיור הולכת ומחריפה. מצד אחד, הצעירים הערבים לא יוכלו לרכוש דירה מוזלת בקרוב; ומצד שני, הרחבת שטחי היישובים והסדרת הבנייה הקיימת מתעכבת שוב ושוב והתושבים נאלצים לבנות ללא היתר על אדמתם הפרטית.

לפני ששולחים את הבולדוזרים להרוס בתים ביישובים הערביים, המדינה צריכה לספק להם פתרונות רלוונטיים ובעיקר להתאים אותם למאפיינים ולצרכים של החברה הערבית. צריך לשחרר יותר מגרשים לשיווק ברשויות הערביות ולהגדיל את ההיצע והפריסה שלהם ברחבי הארץ, לספק אפשרויות גם לבנייה צמודת קרקע לצד בנייה רוויה, להוריד את גיל הסף של מחיר למשתכן, להנגיש אותה בערבית ולאפשר הגרלות קבוצתיות לזכאים המעוניינים לגור במבנים משותפים יחד.

ח'לאילה הוא מתכנן בעמותת סיכוי; אביב היא רכזת תחום התכנון של עמותת סיכוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"