הכנסת עשתה צעד דרמטי לצמצום העישון - אך המבחן יהיה באכיפה

בתוך חודשיים יתרחב מגוון המקומות שבהם ייאסר העישון - אך בלי קמפיין ליידוע הציבור ואכיפה משמעותית החוק ייהפך לאות מתה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עישון בפאב
עישון בפאבצילום: דן קינן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הכנסת עשתה היום (ד') צעד משמעותי במלחמה בעישון: הרחבת הצו למניעת העישון במקומות ציבוריים. המהלך אמור להפוך את המרחב הציבורי שלנו להרבה יותר נקי וצלול.

לפי ההרחבה, בעוד חודשיים ייאסר העישון במרחק של 10 מטרים משורה ארוכה של מקומות שכיום מעשנים בהם חופשי: גני שעשועים, משרדי ממשלה, בתי משפט ובתי דין ורשויות מקומיות - כולל כל יחידות הסמך. חדרי העישון שהיו ברשויות מקומיות ובמועצות דתיות - יבוטלו. בהמשך, מבטיחים במשרד הבריאות, יפעלו גם לביטול חדרי העישון במקומות עבודה ומקומות ציבוריים.

בנוסף, לאחר מאבק לא פשוט, נאסר העישון באירועים של יותר מ-50 איש תחת כיפת השמים. המשמעות היא, למשל, שהעישון ייאסר במחנות קיץ של תנועות נוער, בהפגנות, בירידי אוכל, במסיבות טבע ובטקסי יום הזכרון והעצמאות.

איסור נוסף שנכנס לתוקף הוא על עישון ברדיוס של 10 מטרים מכניסות ויציאות של בתי חולים ומרפאות, למעט אזורי עישון שמנהלי המוסדות יוכלו להקצות בחצר, אם ירצו. יוצאות מן הכלל הן המחלקות הסגורות במוסדות פסיכיאטרים, שבהן יתאפשר להקצות חדר עישון נפרד ומאוורר לצורך עישון, בתנאי שלא יהווה מטרד במקומות אחרים של המחלקה.

העישון ייאסר גם בכל מקום תחום המיועד לפעילות ספורט, בגני שעשועים, בגני חיות, בחניון מקורה או תת-קרקעי וכן בטווח של 10 מטרים מהכניסה או היציאה ממנו. לגבי הכנסת עצמה, שכמעט ונשארה מתחת לרדאר, הוחלט על הסכמה וולונטרית, שלפיה ייסגרו כל חדרי העישון בבניי,ן למעט אזור אחד הקרוב למליאה, ואילו מחוץ לבניין יהיו שלושה אזורי עישון מותרים בלבד.

עישון סיגריהצילום: REUTERS

קרקס במקום אכיפה

זוהי הרחבה משמעותית - דרמטית אפילו - של האיסורים הקיימים כבר כיום על עישון במקומות ציבוריים. אחרי שהצו נוצר טלאי על טלאי במשך שנים, אולי בצדק, מכיוון שזהו שינוי תרבותי מתמשך, המדיניות הישראלית מתכנסת להגדרה אחידה: אין עישון בתוך מבנה של מקום ציבורי, ואילו בחצר החיצונית אפשר לקבוע אזור עישון, בתנאי שלא יהווה מטרד ולפחות 10 מטרים מהכניסה והיציאה. זו המדיניות שמאמצים כבר היום הצבא, בתי חולים, ומשרדי רשות ציבורית. בעתיד יצטרפו לכך האוניברסיטאות וכל מקומות העבודה.

אז בראש ובראשונה אפשר לברך על ההתקדמות, שהושגה בעזרת לא מעט נדנודים והתעקשות מצד ארגוני החברה האזרחית הפעילים נגד עישון וכן מצד רופאים וחברי כנסת משוגעים לדבר, ובראשם ח"כ יהודה גליק (הליכוד).

אבל אפשר וצריך גם לשאול כמה שאלות חשובות, ובראשן - מה עם האכיפה? המבחן הגדול של התקנות היא שאלת האכיפה. בלעדיה לא תושג שום התקדמות בנושא המאבק בעישון, מפני שהציבור יבין שהחוק הוא אות מתה שאפשר להתעלם ממנה.

יש סיבות טובות לחשוש, שכן כיום אכיפת חוקי העישון גרועה למדי: האחריות הישירה היא על בעלי העסקים שאמורים לעשות כל שביכולתם כדי למנוע את העישון בתחום העסק שלהם, ובין השאר לבקש מהמעשנים לכבות את הסיגריות, להתקשר לפיקוח העירוני אם לא נענים להם ולתלות שלטים האוסרים על עישון. יש לא מעט מקרים שבהם האכיפה והשמירה על חוקי הגבלת העישון אפילו התרופפו עם השנים.

למשרד הבריאות עצמו אין פקחים ואין סמכויות אכיפה. הסמכויות נמצאות בידי הרשויות המקומיות, שאינן ממהרות לאכוף את החוק. הניסיון מלמד כי לרשות מקומית לא נעים להתעמת ישירות עם בעלי עסקים ועם המעשנים עצמם - ובוודאי שלא לקנוס אותם באלפי שקלים (5,000 שקל לבעל עסק ו-1,000 למעשן פרטי).

למעשה, מצב האכיפה כה חמור עד שרוב הרשויות המקומיות אף אינן טורחות לעשות את הדבר הבסיסי שנדרש מהן - לדווח למשרד הבריאות אחת לשנה על פעילות האכיפה שלהן במהלך השנה. משרד הבריאות, מצדו, אינו יכול לעשות דבר בתגובה. ובקיצור - זהו קרקס, לא אכיפה.

גם בתי המשפט לא ממש מסייעים: לפני כמה חודשים, למשל, הכלי האזרחי שיש לאזרחים - תביעות ייצוגיות נגד בתי עסק או ארגונים שמפרים את חוקי העישון - נפגע אנושות כשבית המשפט דחה תביעה ייצוגית נגד בתי עסק בחיפה שתועדו מפרים את החוק.

מבחן נוסף הוא גם הבסיסי ביותר: יידוע הציבור על הכללים החדשים. אין טעם לדבר על אכיפה וענישה אם הציבור בכלל לא מודע לשינויים בחוק, ולכן חשוב מאוד שמשרד הבריאות ייצא בקמפיין שקודם כל מסביר לציבור מה אסור, מה מותר ומה השתנה. איסור עישון במרחב הציבורי הוא שינוי תרבותי שדורש הסתגלות, אבל החדשות הטובות הן שהניסיון מלמד כי גם איסורים שנראו פעם דרקוניים, כמו הגבלת העישון בברים ומסעדות, נהפכו במהרה לטבע שני ומקובלים על כל האוכלוסייה. עם יידוע, אכיפה והקפדה על הכללים החדשים - אפשר לשנות את איכות האוויר שכולנו נושמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים