כשנשים שקופות מגדלות את ילדינו

אם נאפשר למטפלות במעונות היום להשכיל ולזכות בהכשרה מקצועית, נחסוך מהדור הבא בעיות בלתי הפיכות בהשכלה

טלי יריב משעל
טלי יריב-משעל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ממטפלת במעון יום לגיל הרך
מעון יום לגיל הרךצילום: אייל טואג
טלי יריב משעל
טלי יריב-משעל

במסגרת תפקידי ביקרתי לאחרונה בכמה מעונות יום ברחבי המדינה. מטרת הביקורים היתה להתרשם ישירות מאופן ניהולם והתנהלותם של מעונות היום לילדים, שבהם מטופלים, גדלים ומתפתחים כרבע מילדי ישראל בגילאי לידה עד שלוש. ביקרתי במגוון מעונות הנמצאים בבעלות ובאחריות של מגוון ארגונים. כולם מנוהלים ומתוחזקים על ידי נשים.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 91% מהעובדים בחינוך ובטיפול בפעוטות הן נשים. המעונות מנוהלים לרוב בידי נשים בעלות השכלה במקצוע חינוכי, בדרך כלל גננות, ועמן עובדות כמה מטפלות.

חלוקת העבודה בין הנשים בגנים ברורה והיררכית: מנהלת המעון אחראית על לוח הזמנים, התכנים שיועברו במעון והתנהלות המטפלות. המטפלות אחראיות על צורכיהם הבסיסיים של הילדים: ביטחון ובטיחות, הקפדה על היגיינה, החלפת טיטולים וניקיון בגן, הכנת האוכל והאכלת הפעוטות, השכבה לשנת הצהריים ועוד.

באחד מביקורי הוזמנתי להצטרף לישיבה השבועית של צוות המעון. לשאלתי מהי הכשרתן המקצועית, התברר כי המטפלות מעולם לא הוכשרו מקצועית או הוזמנו לכנס מקצועי כלשהו הקשור לעבודתן. כל מה שלמדו היה במעון במהלך העבודה היומיומית. הן אמנם עברו מבחן הסמכה בסיסי, אבל הוא התמקד בנושאי בטיחות ונוהלי עבודה במעון.

הופתעתי לגלות כי הן מעולם לא למדו באופן מובנה נושאים הנוגעים לעבודתם, כמו התפתחות הילד, צרכים רגשיים ומנטליים של פעוטות או כל נושא הנוגע לצרכים המהותיים והמשמעותיים של פעוטות בגילאי לידה עד שלוש. כעובדות זוטרות, המטפלות אינן מקבלות כל תגמול על פיתוח מקצועי, ומנגד, אין להן אפשרות כלכלית לצאת להשתלמויות על חשבונן, בטח שלא על חשבון ימי העבודה.

אותן נשים שנמצאות עם ילדינו ימים שלמים מופקדות על התפתחותם, על שלמות גופם ורוחם, מעולם לא הוכשרו מקצועית. לכן גם לעתים נדירות הן זוכות להעלאה במשכורת — הן משתכרות שכר מינימום, והן לא עונות על שום קריטריון להעלאת שכר על פי דירוג כלשהו של התפתחות מקצועית.

מחקרים עדכניים מראים שמגבלות חברתיות־כלכליות מוצאות את ביטויין באופן ובאיכות הטיפול בפעוט, ומשפיעות לרעה על חייו של הילד מרגע לידתו. הן מתבטאות בהתפתחות שפתית אטית, נגישות פחותה לשירותי בריאות והתפתחות, חשיפה פחותה לאוריינות בגיל מוקדם ועוד. ככל שהפעוטות יתבגרו, מגבלות אלה ימשיכו להתבטא בדרכים שונות.

המחקרים מראים בבירור שהיכולת לתקן את הנזק הנוצר בגיל הינקות קטנה והולכת ככל שהילדים מתבגרים. מכאן שגילאי הינקות הם חלון זמן קטן שבו ניתן לצמצם למינימום את הנזק הנוצר בשל מגבלות חברתיות־כלכליות.

בשגרת יומם של הפעוטות הגדלים במעונות יום, המטפלות נמצאות עמם במשך שעות ארוכות. אם נאפשר להן להשכיל ולזכות בהכשרה מקצועית, נעצור את כדור השלג. לא רק שנשפר כך את חייהן של המטפלות, גם נחסוך מהדור הבא בעיות בלתי הפיכות בהשכלה ובהתפתחות.

בימים אלה מוקמת המועצה הלאומית לגיל הרך, שתקבע ותתאם את ענייני הטיפול בגילאי הינקות בין כלל משרדי הממשלה. ראוי שהמועצה תתמקד בהכשרה ובפיתוח של הצוותים המקצועיים במעונות היום, כדי לאפשר טיפול והתפתחות מיטבית לכלל ילדי ישראל.

ד"ר יריב־משעל היא מנכ"לית קרן ברכה, קרן פילנטרופית הפועלת בתחומים של חינוך, סביבה ותרבות בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה