המערב הפרוע של הלוביסטים מחוץ למשכן הכנסת

בכנסת פועלים כ-215 לוביסטים. כמה פועלים במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות? אין לדעת. שום חוק או תקנה אינם מסדירים את פעילותם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישיבה ועדת ביקורת המדינה
צילום: אוליבייה פיטוסי

כמה זמן לדעתכם ייקח לכם לקבוע פגישה עם מנכ"ל משרד ממשלתי או עם שר? אם אינכם נמנים עם קומץ מצומצם של מקורבים, רוב הסיכויים שזה ייקח די הרבה זמן, אם בכלל. לעומת זאת, אם תשכרו לוביסטים, מאכערים או יועצים אסטרטגים — כל אחד מהם בדרכו יידע לעשות את החיבור הנכון, לקדם את הפגישה המיוחלת או את האינטרס הרלוונטי.

תחקירים ופרשיות מהשנים האחרונות חשפו והוכיחו כי יש אנשים שמשלמים אלפי שקלים במזומן למתווכים הללו, גם כשמדובר במטרות הזויות או מנוגדות לכאורה לאינטרס הציבורי, למשל, חיוב התקנת צ'קלקה על כל כלי רכב, או מתן הקלות על סיגריות אלקטרוניות.

ב–2008 העבירו הח"כים שלי יחימוביץ וגדעון סער תיקון לחוק הכנסת, שהגדיר לראשונה מיהו לוביסט, והטיל עליהם חובות כגון ענידת תג זיהוי וחובות גילוי אינטרסים כלפי הח"כים. החוק עובה ב-2016 על ידי חבר הכנסת דוד ביטן (וביוזמת לובי 99) והטיל עליהם מגבלות נוספות, כגון חובה להירשם כלוביסטים בעת דיון בוועדות הכנסת ולדווח מיהו הלקוח שהם מייצגים בדיון.

לעומת זאת, מחוץ לגבולות הכנסת אין דין ואין דיין. בכנסת פועלים כ-215 לוביסטים. כמה פועלים במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות? אין לדעת. שום חוק או תקנה אינם מסדירים את פעילות הלוביסטים במוסדות אלה.

ברגע שאדם או תאגיד משלם ללוביסט אלפי ועשרות אלפי שקלים כדי לארגן פגישה עם גורמים בכירים, יש לו יתרון אדיר על ה–99% שאינם יכולים להרשות לעצמם לשלם את הסכום הזה. זהו אי־שוויון המנוגד לכל עקרונות הדמוקרטיה.

צילום: עופר וקנין

המינימום המתבקש הוא להחיל שקיפות על עצם קיום הפגישות האלה, כדי שנוכל לדעת מי משפיע על מקבלי ההחלטות. עלינו לדרוש מהשרים והפקידים חובת גילוי נאות, וכן דיווח על זהות הלקוחות המשלמים תמורת האינטרס המקודם.

כדי להבין את האבסורד, רק באחרונה הושעתה לוביסטית מהכנסת לחצי שנה בשל מעורבותה בפרשת ישראל ביתנו. ההשעיה לא תפריע לה לעבוד מול משרדי הממשלה, פשוט מכיוון שאין חוק שחל עליה בהקשר זה.

כבר לפני יותר משנתיים יזמנו בלובי 99, יחד עם הח"כים יחימוביץ' ורועי פולקמן, את "חוק המאכערים", שנועד להרחיב את החוק החל בכנסת גם על משרדי ממשלה ורשויות מקומיות. מסיבות שונות, החוק תקוע מאז.

דיון שנערך בנושא בוועדה לביקורת המדינה בסוף אפריל הוכיח כי יש מספיק גורמים המבינים את הבעייתיות שבמצב הקיים ומעוניינים לשנותו, הן בקרב הח"כים והן בקרב הגורמים המקצועיים. כעת יש להפעיל מספיק לחץ ציבורי ותקשורתי כדי להקשות על ועדת השרים לחקיקה להפיל את החוק.

הזמנים השתנו. שקיפות נהפכה מדרישה טרחנית להכרח. יש מיאוס ניכר בקרב הציבור משחיתות, קשרי הון שלטון ורמיסת האינטרסים של הרוב. הכיוון ברור, הפתרון בנמצא — ועכשיו דרושים שרים אמיצים כדי לאמץ אותו.

הכותבת היא שותפה, מייסדת וסמנכ"לית לובי 99

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם