המפתחות לקידום התחדשות עירונית נמצאים בידי ראשי הערים

אפילו תוכניות לחיזוק מבנים ישנים נבחנות על ידי ראשי ערים על פי שיקולים תקציביים נטו - ולא על פי טובת התושבים

מיכאל רצון
מיכאל רצון
התחדשות עירונית רמת השרון
פרויקט התחדשות עירונית ברמת השרוןצילום: אורן כהן
מיכאל רצון
מיכאל רצון

בעוד כולם תוהים אם ראש הממשלה ירצה להקדים את הבחירות, קצת מתחת לרדאר קרבות והולכות הבחירות לרשויות המקומיות. בעוד חלקנו יבחר במועמד לראשות העיר בזכות היכרות אישית או משפחתית, אחרים ודאי ירצו לדעת אם הוא נושא עימו אג'נדה התואמת את השקפת עולמנו. ראוי שמי שנמנה על הקבוצה השנייה, יבחן את תוכניותיו של ראש העיר המיועד בתחום הנדל"ן - ובפרט בכל הנוגע למגורים.

אין זה סוד כי תחום הנדל"ן ממוקם גבוה בסדר היום הציבורי. בעוד פתרונות כאלה ואחרים להורדת מחירי הדיור צצים חדשות לבקרים, מתברר כי הרשויות המקומיות - הנמצאות בסוד העניינים ויכולות לתרום משמעותית לפתרון המשבר - נמנעות לא אחת מלהשתתף במאמץ הלאומי.

לפתחן של הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה, המובלות על ידי ראשי הערים והמועצות המקומיות, מגיעות באופן שוטף תוכניות גרנדיוזיות: הסכמי גג, מחיר למשתכן ותמ"לים ומה לא; אולם מסתבר כי הן רואות את עצמן כאוטוריטה - שאף מסוגלת להתנתק מרעשי הרקע הלאומיים. את המאיישים אותן מעניינת, ובצדק, השאלה אם הממשלה - הרוצה לקדם תוכניות בנייה בשטח הכפוף לשיפוטן - מתכוונת לשפות את הרשויות המקומיות על כך. שהרי ידוע שארנונת מגורים לבדה אין בה כדי להעשיר את קופת העירייה, ולעתים אף אינה מספיקה כדי לכסות את כלל השירותים המוענקים על ידי הרשות לתושבים.

ואולם, לא ייתכן מצב שבו ראש עיר ינסה לבלום כל תוכנית בנייה שמקדמת הממשלה, כחלק מהמדיניות שלו. כך קורה שאפילו תוכניות לחיזוק מבנים ישנים נבחנות על ידי ראשי ערים על פי שיקולים תקציביים נטו, ובלא שנלקחת בחשבון טובת התושבים הזקוקים להן - הן מהבחינה הבטיחותית (מחשש לרעידת אדמה) והן משיקולים של שדרוג הנכסים שברשותם - כדי שיתאימו לצורכיהם. נכון היה אם ראשי הערים היו מתייחסים לחברות יזמיות המוכנות לממן תוכניות לחיזוק מבנים ישנים, ככאלו המעצבות את חזונם של תושבי העיר, ובפרט של תושבי השכונות - שידם אינה משגת לשפץ את ביתם לבדם.

באחרונה הבטיחו שר הבינוי, יואב גלנט, ויו"ר הרשות להתחדשות עירונית, חיים אביטן, כי המדינה תשרש את תופעת המאכערים המחתימים דיירים על פרויקטים של התחדשות עירונית, ותעשה זאת במקומם. לכאורה מדובר בבשורה שעשויה לקצר תהליכים באופן משמעותי, אך באותה מידה עלול המהלך להתגלות כתוספת רגולציה מכבידה, שתרחיק יוזמות של התחדשות עירונית ואת היזמים בכלל.

יתרה מכך, כמי שעומד בראש קבוצת נדל"ן הפועלת בכמה ערים בשרון, ברור לי שמדיניות העירייה היא זו שבסופו של דבר תכריע את גורל ההבטחה של השר. ברעננה ובהרצליה למשל, אין צורך בקשרים, פרוטקציות או מאכערים, כי ברשויות אלו יש אנשי מקצוע המסבירים פנים ליזמים וליזמות. בערים כמו פתח תקוה וכפר סבא, לעומת זאת, אנחנו נתקלים בקירות בטון.

ראש עיר חייב להבין שתפקידו הוא קודם כל לחזק את התושבים. נקודת המבט שלו לא יכולה להיות תקציבית בלבד. בסופו של דבר, הרשות המונציפלית קיימת על מנת לשרת את התושבים ולא רק כדי לנהל תקציבים.

נדמה שמערכת הבחירות המקומיות המתקרבת עומדת יותר מתמיד בסימן הקידום של פתרונות דיור. נכון יהיה אם תושבי הערים ידרשו מהמועמדים הפוטנציאליים תוכנית נדל"ן סדורה ונהירה - המציגה פתרונות לפיתוח השכונות, לשיקום הבניינים הישנים ולעתיד פניה של העיר בכלל - לרבות התרת חסמים ביורוקרטיים המעכבים במשך שנים פתרונות שכאלה. בכך יקיימו ראשי הערים הלכה למעשה את הכרזות הממשלה ויגבירו את קצב ההתקדמות של פרויקטים להתחדשות עירונית.

הכותב הוא יו"ר ובעלים של קבוצת אב־גד, המתמחה בהתחדשות עירונית, פינוי־בינוי ותמ"א 38

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?