כחלון יכול למנוע דור חדש של מכורים

הפתרון המומלץ הוא קביעת מס מינימלי על מוצרי טבק, בשיעור גבוה יחסית. כך המחיר לצרכן לא יוכל לרדת מתחת לרף מסוים

שירה כסלו
שירה כסלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נערות עם סיגריות אלקטרוניות. ממכר כמו סיגריה רגילה
נערות עם סיגריות אלקטרוניות. ממכר כמו סיגריה רגילהצילום: Getty Images IL
שירה כסלו
שירה כסלו

באחרונה יצאה חברת פיליפ מוריס, השולטת ביותר מ-50% משוק הסיגריות בישראל, בקמפיין פרסומי בעלות מוערכת של כמיליון שקלים. הקמפיין בישר על הורדה של מחירי הסיגריות בחפיסה ב-1.5 שקלים, ועל הפחתת מחיר חפיסת הטבק לגלגול בשבעה שקלים. אך מעבר לכותרות בדבר ירידה במחירי הסיגריות, המהלך כמעט לא זכה לתשומת לב ציבורית וכמעט לא נדונו השלכותיו על בריאות הציבור ועל הכנסות המדינה ממיסוי מוצרי הטבק. גם עמדת הרגולטורים לגביו טרם נשמעה. הדממה הזו היא טעות קשה, שכן מדובר במהלך מסוכן.

בשנים האחרונות נהגו חברות הטבק נהגו בשנים האחרונות להעלות את מחירי מוצריהן ב–1–2 שקלים מדי שנה. במקביל, המדינה לא דאגה לעדכן את גובה המס ולהטיל מס שווה על כלל מוצרי הטבק בשוק - ובראשם המס על הטבק לגלגול, שנותר נמוך משמעותית בהשוואה למס על סיגריות. כתוצאה מכך, היקף המשתמשים בטבק לגלגול עלה בהתמדה. כיום הטבק לגלגול מהווה כ-13% משוק מוצרי הטבק – פועל יוצא של המס הנמוך המוטל על המוצר.

הודעתה של פיליפ מוריס על הורדת המחיר לחפיסת טבק לגלגול מנצלת עוד יותר את כשל המיסוי בתחום. המהלך מעביר לציבור מסר שלפיו הטבק לגלגול זול וזמין יותר מאי פעם, ובכך מזמין עוד ועוד צרכנים לרכוש אותו, ועוד צעירים להתנסות בו ולהתמכר לו. בכך, חותרת הורדת המחירים תחת עמדתו המקצועית של משרד הבריאות, שבניגוד לעמדתו של משרד האוצר דוגל בהשוואת המיסוי של כלל מוצרי הטבק למס על הסיגריות, ותמך בצו המיסוי שנחתם בחודשים האחרונים למיסוי סיגריית ה-IQOS. עמדתו של משרד הבריאות נובעת כמובן מהרצון להקטין את היקף הצריכה של טבק ולהגן על בריאות הציבור – ובעיקר על בריאותם של בני הנוער והצעירים.

בהקשר זה יש לזכור, כי בישראל יש בכל שנה כ-8,000 מקרי מוות מוקדם כתוצאה משימוש במוצרי טבק, מהם כ-800 בני אדם שנחשפו לעישון באופן כפוי. שימוש במוצרי טבק הוא גורם המוות המוקדם המוביל בקרב אוכלוסיית ישראל – יותר מכל מקרי המוות מאירועי טרור, תאונות דרכים וזיהום אוויר גם יחד. בניגוד לגורמי המוות האלה, לא קיים עוד גורם סיכון בודד כמו העישון אשר הוכח באופן מדעי שניתן למנוע אותו.

שורה של מחקרים הוכיחו כי מיסוי משמעותי של מוצרי טבק הוא הצעד האפקטיבי ביותר להפחתת הצריכה, להורדת היקף העישון ולמניעת הצטרפותם של בני נוער וצעירים למעגל המשתמשים. בהתאם לכך, ובהיעדר חקיקה להגבלת השיווק של מוצרי טבק בישראל, המיסוי הוא הכלי המרכזי המצוי בידי המדינה כדי להילחם בעישון. אלא ששיעורי המס אינם שווים, וחוסר השוויון מוביל לעידוד הצריכה של מוצרים מסוכנים דוגמת הטבק לגלגול.

כדי למנוע זאת, אסור להשלים עם היעדר הרגולציה על מחירי מוצרי הטבק. הפתרון שעליו ממליצים כיום מומחים למניעת עישון ברחבי העולם הוא קביעת מס מינימלי על מוצרי טבק. מס כזה, בשיעור גבוה יחסית, נועד להבטיח כי המחיר לצרכן של סיגריות ושל מוצרי עישון אחרים לא יירד מתחת לרף מסוים - גם אם חברות הטבק יכריזו על הורדת מחירים. במלים אחרות, חברות הטבק יוכלו להמשיך לפתות משתמשים חדשים, אבל המדינה תהיה שם בשביל לפרוש רשת ביטחון בדמות מחיר מינימלי, ולהגן בעיקר על בני הנוער והצעירים מפני שימוש במוצרים המסוכנים.

על שר האוצר, משה כחלון, להשוות אפוא בין שיעור המס המוטל על מוצרי הטבק השונים לבין זה המוטל על הסיגריות בחפיסה וסיגריית ה- IQOS, ובראשם הטבק לגלגול. במקביל, עליו לעדכן את נוסחת המס כך שתכלול בנוסף מס מינימום על כלל מוצרי העישון בישראל - כדי למנוע מחברות הטבק ליצור כאן דור נוסף של מכורים.

הכותבת היא מנכ"לית המיזם למיגור העישון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש