כחלון יכול למנוע דור חדש של מכורים

הפתרון המומלץ הוא קביעת מס מינימלי על מוצרי טבק, בשיעור גבוה יחסית. כך המחיר לצרכן לא יוכל לרדת מתחת לרף מסוים

שירה כסלו
שירה כסלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נערות עם סיגריות אלקטרוניות. ממכר כמו סיגריה רגילה
נערות עם סיגריות אלקטרוניות. ממכר כמו סיגריה רגילהצילום: Getty Images IL
שירה כסלו
שירה כסלו

באחרונה יצאה חברת פיליפ מוריס, השולטת ביותר מ-50% משוק הסיגריות בישראל, בקמפיין פרסומי בעלות מוערכת של כמיליון שקלים. הקמפיין בישר על הורדה של מחירי הסיגריות בחפיסה ב-1.5 שקלים, ועל הפחתת מחיר חפיסת הטבק לגלגול בשבעה שקלים. אך מעבר לכותרות בדבר ירידה במחירי הסיגריות, המהלך כמעט לא זכה לתשומת לב ציבורית וכמעט לא נדונו השלכותיו על בריאות הציבור ועל הכנסות המדינה ממיסוי מוצרי הטבק. גם עמדת הרגולטורים לגביו טרם נשמעה. הדממה הזו היא טעות קשה, שכן מדובר במהלך מסוכן.

בשנים האחרונות נהגו חברות הטבק נהגו בשנים האחרונות להעלות את מחירי מוצריהן ב–1–2 שקלים מדי שנה. במקביל, המדינה לא דאגה לעדכן את גובה המס ולהטיל מס שווה על כלל מוצרי הטבק בשוק - ובראשם המס על הטבק לגלגול, שנותר נמוך משמעותית בהשוואה למס על סיגריות. כתוצאה מכך, היקף המשתמשים בטבק לגלגול עלה בהתמדה. כיום הטבק לגלגול מהווה כ-13% משוק מוצרי הטבק – פועל יוצא של המס הנמוך המוטל על המוצר.

הודעתה של פיליפ מוריס על הורדת המחיר לחפיסת טבק לגלגול מנצלת עוד יותר את כשל המיסוי בתחום. המהלך מעביר לציבור מסר שלפיו הטבק לגלגול זול וזמין יותר מאי פעם, ובכך מזמין עוד ועוד צרכנים לרכוש אותו, ועוד צעירים להתנסות בו ולהתמכר לו. בכך, חותרת הורדת המחירים תחת עמדתו המקצועית של משרד הבריאות, שבניגוד לעמדתו של משרד האוצר דוגל בהשוואת המיסוי של כלל מוצרי הטבק למס על הסיגריות, ותמך בצו המיסוי שנחתם בחודשים האחרונים למיסוי סיגריית ה-IQOS. עמדתו של משרד הבריאות נובעת כמובן מהרצון להקטין את היקף הצריכה של טבק ולהגן על בריאות הציבור – ובעיקר על בריאותם של בני הנוער והצעירים.

בהקשר זה יש לזכור, כי בישראל יש בכל שנה כ-8,000 מקרי מוות מוקדם כתוצאה משימוש במוצרי טבק, מהם כ-800 בני אדם שנחשפו לעישון באופן כפוי. שימוש במוצרי טבק הוא גורם המוות המוקדם המוביל בקרב אוכלוסיית ישראל – יותר מכל מקרי המוות מאירועי טרור, תאונות דרכים וזיהום אוויר גם יחד. בניגוד לגורמי המוות האלה, לא קיים עוד גורם סיכון בודד כמו העישון אשר הוכח באופן מדעי שניתן למנוע אותו.

שורה של מחקרים הוכיחו כי מיסוי משמעותי של מוצרי טבק הוא הצעד האפקטיבי ביותר להפחתת הצריכה, להורדת היקף העישון ולמניעת הצטרפותם של בני נוער וצעירים למעגל המשתמשים. בהתאם לכך, ובהיעדר חקיקה להגבלת השיווק של מוצרי טבק בישראל, המיסוי הוא הכלי המרכזי המצוי בידי המדינה כדי להילחם בעישון. אלא ששיעורי המס אינם שווים, וחוסר השוויון מוביל לעידוד הצריכה של מוצרים מסוכנים דוגמת הטבק לגלגול.

כדי למנוע זאת, אסור להשלים עם היעדר הרגולציה על מחירי מוצרי הטבק. הפתרון שעליו ממליצים כיום מומחים למניעת עישון ברחבי העולם הוא קביעת מס מינימלי על מוצרי טבק. מס כזה, בשיעור גבוה יחסית, נועד להבטיח כי המחיר לצרכן של סיגריות ושל מוצרי עישון אחרים לא יירד מתחת לרף מסוים - גם אם חברות הטבק יכריזו על הורדת מחירים. במלים אחרות, חברות הטבק יוכלו להמשיך לפתות משתמשים חדשים, אבל המדינה תהיה שם בשביל לפרוש רשת ביטחון בדמות מחיר מינימלי, ולהגן בעיקר על בני הנוער והצעירים מפני שימוש במוצרים המסוכנים.

על שר האוצר, משה כחלון, להשוות אפוא בין שיעור המס המוטל על מוצרי הטבק השונים לבין זה המוטל על הסיגריות בחפיסה וסיגריית ה- IQOS, ובראשם הטבק לגלגול. במקביל, עליו לעדכן את נוסחת המס כך שתכלול בנוסף מס מינימום על כלל מוצרי העישון בישראל - כדי למנוע מחברות הטבק ליצור כאן דור נוסף של מכורים.

הכותבת היא מנכ"לית המיזם למיגור העישון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008