שילוב חרדים וערבים בתעסוקה - המפתח לחוסן הלאומי ב-70 השנים הבאות

ההשכלה הגבוהה וההכשרה הן סף הכניסה לשוק העבודה, למוביליות תעסוקתית ואף ללכידות חברתית

יהודה חדד
יהודה חדד
קורס פסיכומטרי לחרדים. למצולמים אין קשר למאמר
קורס פסיכומטרי לחרדים. למצולמים אין קשר למאמרצילום: אמיל סלמן/ג'יני
יהודה חדד
יהודה חדד

דו"ח OECD שפורסם באחרונה מציב בפני מקבלי ההחלטות בישראל שורת החלטות שיש לקבל כדי לעמוד בשורה אחת עם מדינות מפותחות אחרות בעולם. נתוני הבסיס של הכלכלה הישראלית טובים, אך מבלי לקבל שורה של החלטות מהותיות הקשורות לתעסוקה ולהשמה, ישראל תיקלע למשבר כלכלי, וחמור מכך — למשבר חברתי שמקורו בפערים בהשכלה ובתעסוקה.

הדו"ח מציב את נושא החינוך המקצועי, ההכשרות ושילוב החרדים והערבים בתעסוקה כנושא מרכזי שיאפשר לכלכלה הישראלית להמשיך להתפתח ולצמוח, להגדיל את פריון העבודה ולצמצם את הפערים החברתיים. לא פחות מכך, הדו"ח מציג כאיום את חוסר הלכידות החברתית בישראל, המעמיד את חוסנה של המדינה במצב מסוכן.

ב–2010 גיבשה המועצה להשכלה גבוהה תוכנית רב־שנתית להשכלה גבוהה, שהציבה כיעד את הרחבת הנגישות למיעוטים. במשך השנים נפתחו כ–15 תוכניות ומסגרות המותאמות לצרכים הייחודיים של האוכלוסייה החרדית. גם באשר לערביי ישראל קיימת מדיניות השקעה ממשלתית, שבמסגרתה הוקמו מכינות לקידום האוכלוסייה הערבית, ניתנות מלגות ומועברים קורסים לרכישת מיומנויות להשתלבות בלימודים הגבוהים. למרות כל זאת, נראה כי קצב ההתקדמות של מגזרים אלה אטי יחסית, ונדרש לגייס משאבים ולשלב כוחות גם על ידי מגזרים אחרים.

נוסף על כך, לפי נתוני OECD, שיעור העובדים העניים בישראל הוא כ–14%. התוכניות המוצעות כיום אמנם מקדמות את השתלבותם של החרדים והערבים באקדמיה, אך נראה כי השתלבותם במעגל העבודה עדיין אינה מוציאה אותם ממעגל העוני, וזאת משום שהם עוסקים במשרות עם שכר נמוך.

על כן, בנוסף לקריאה כי עוד מוסדות אקדמאים יפתחו מסלולים ייעודיים לאוכלוסייה החרדית ויקדמו מכינות וקורסי בסיס, כדי לאפשר לה להשתלב, נדרש מהמדינה לקדם תוכנית לאומית להמשך הכשרה וליווי של עובדים חרדים וערבים, כדי שאלה יוכלו להציע את מועמדותם לאפשרויות תעסוקה עם שכר גבוה יותר.

במקביל למסלול האקדמי ולקורסי ההכשרה, על המדינה — בשילוב האקדמיה, המגזר העסקי והמגזר החברתי — להתגייס ולהוביל את הצעד הבא בשילוב אוכלוסיות אלה, ולבנות תוכנית לאומית לא רק להכשרה מקצועית, אלא כזו גם שתשפר את יכולת של החברה לקלוט עובדים מאוכלוסיות אלה במסגרות התעסוקה, לקבל אותם בחברה ולהכיר אותם קצת יותר לעומק. הפערים החברתיים בישראל עדיין גדולים מאוד, וכדי להתגבר עליהם, ערבים, חרדים, מסורתיים וחילונים צריכים ללמוד זה על זה.

ההשכלה הגבוהה וההכשרה התעסוקתית הן סף הכניסה לשוק העבודה, למוביליות תעסוקתית ואף ללכידות חברתית. המגזר העסקי רואה גם הוא באוכלוסיות אלה פוטנציאל אדיר. אנו צריכים לצאת מהקופסה של עולמות האקדמיה והעסקים, ולהוסיף לתוכנית הלאומית נופך חברתי שיבוא לידי ביטוי בתוכניות לימודיות שיועברו בבתי הספר, שיקלו על השתלבותם של כלל האוכלוסיות במעגל התעסוקה ויביאו לעלייה בחוסן הלאומי של מדינת ישראל בשנות ה–70 לקיומה.

פרופ' חדד הוא נשיא SCE - המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"