הבנק המרכזי היה עצמאי - אך חוק בנק ישראל השני מחליש אותו

חוק בנק ישראל השני מקנה לשר האוצר סמכויות רבות - ומגביר בכך את התלות של הבנק המרכזי בגורמים פוליטיים

דוד קליין
דוד קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי
דוד קליין
דוד קליין

במאמר שפירסמה מירב ארלוזורוב ("קרנית פלוג, הנגידה הביקורתית שפוליטיקאים לא סופרים", 3 במארס) נכתב המשפט הבא: "סטנלי פישר הצליח להביא לחקיקת חוק בנק ישראל החדש מ–2010, שמקבע את עצמאותו של הבנק המרכזי". יום לאחר מכן, בראיון לכלכליסט, אמרה גם קרנית פלוג, הנגידה התשיעית, כי "זו הסיבה לכך שבמדינות המפותחות עצמאות הבנק המרכזי נשמרת בקפידה. אצלנו העצמאות הזאת חוזקה בחוק בנק ישראל החדש, שנחקק לאחר המשבר הפיננסי".

ואולם גם ארלוזורוב וגם פלוג אינן מבררות את השאלה במה מתבטאת עצמאותו של בנק מרכזי, ואם החוק מקבע או מחזק אותה. פישר, הנגיד השמיני, הסביר את מהותו של מושג זה ואמר כך: "משמעות המושג 'עצמאות' ביחס לבנק מרכזי הוא כי בידיו הסמכות לקבל את החלטותיו, ללא צורך בקבלת אישור מגורמים מחוצה לו". פישר הוסיף: "אני רוצה להדגיש נקודה חשובה: כחלק אינטגרלי מהעצמאות של הבנקים המרכזיים בעולם, יש להם גם עצמאות בתחום הניהולי. זהו דבר חיוני כדי לא להשאיר לגורמים חיצוניים ואינטרסנטיים לנסות ולערער דרכם את יכולתו של הבנק לקבל את החלטותיו באופן עצמאי" (דברי הנגיד בערב עיון לזכר אמנון בן נתן ז"ל, 3 בינואר 2008).

השאלה המעניינת היא באיזו מידה חוק בנק ישראל השני (2010) עולה בקנה אחד עם הגדרתו של פישר עצמו את עצמאות בנק ישראל, שלא לומר אף מחזק אותה. מי שטורח לעיין בחוק יכול להגיע די מהר למסקנה שההפך הוא הנכון. ב–11 מתוך 97 סעיפיו של חוק בנק ישראל השני מופיע שר האוצר כממלא פונקציות שונות בתפקוד בנק ישראל. יש לכך ביטויים בסעיפים שונים: הוא צריך לאשר, הוא מציע, יש חובת התייעצות עמו ויש לדווח לו. אלה סעיפים העוסקים בניהול המדיניות המונטרית, פעילות הבנק בשוק מטבע חוץ וניהול הבנק (תקציב הבנק ושכר עובדיו).

מאידך, בחוק בנק ישראל הראשון (1954) שר האוצר אינו מוזכר אפילו פעם אחת. הנגיד הראשון, שהיה ממנסחי החוק (והיה קודם לכן מנכ"ל משרד האוצר), הקפיד תמיד לציין שמעמד הנגיד הוא כמעמד של שר, ולכן אינו יכול להיות כפוף לשר אחר בממשלה. הוא אפילו דרש, כדי להמחיש מעמד זה, שלוחית הרכב שלו תמוספר כמו זו של שר, וקיבל את המספר 120.

על עצמאותו של בנק ישראל מאז היווסדו היו הגבלות, אבל כולן נוצרו מחוץ לחוק בנק ישראל, בעיקר מכוח חוק המק"מ (1984); חוק הפיקוח על מטבע חוץ; מסורת קביעת שער החליפין בגלגוליה השונים על ידי הממשלה; הסדרי האשראי המוכוון לסוגיו; ושיעורי הנזילות האסטרונומיים על פיקדונות הציבור. בכולן היה לשר האוצר תפקיד דומיננטי, ואת כולן הסרתי בהדרגה בתקופתי בבנק ישראל (1987-2004). נדרשה לשם כך תקופה ארוכה מאוד של התמדה ונחישות בניצול הזדמנויות, בשל התנגדותם של שרי האוצר — בתקופה זו התחלפו מולי עשרה שרי אוצר.

מיטוט יסודי זה של עוגני המשטר הישן איפשר, החל בשנות ה–90, את הפעלת הריבית כמכשיר העיקרי של המדיניות המוניטרית. כשסיימתי בינואר 2005 את כהונתי כנגיד, וחוק בנק ישראל הראשון היה בתוקף, הבנק היה אכן עצמאי לכל דבר ועניין, לרבות לפי הגדרתו של פישר שלש שנים לאחר מכן.

לא שלא היו ניסיונות להעביר חוק חדש לבנק ישראל. הבולט מכולם היה של שר האוצר סילבן שלום ב–2002 — שהצעתו מעכה בגסות את עצמאות הבנק. הצעתו אושרה בממשלה, עברה בוועדת השרים לחקיקה והונחה על שולחן הכנסת. בשל התנגדותי הנחרצת בממשלה, בוועדת השרים ובפורומים ציבוריים, החליט ראש הממשלה, אריאל שרון, להסירה מסדר היום. זה היה יכול להיות גם גורלו של חוק בנק ישראל השני אילו הנגיד השמיני לא היה מסכים לו. צוות מיוחד בראשותי ניסח חוק חדש לבנק ישראל, שאותו הבאתי לראש הממשלה נתניהו — אך הוא לא היה מוכן לקדם אותו.

השאלה המעניינת היא מה החידוש העיקרי שהביא עמו חוק בנק ישראל השני. התשובה, לדעתי, לפחות לפי מבחן הכמות, היא הקמתן של הוועדה המוניטרית והמועצה המינהלית — שהוקדשו להן 20 סעיפים בחוק החדש. אם קיים קשר בין סעיפים אלה לבין עצמאות הבנק, הוא נסדק לחלוטין על ידי הסמכויות שניתנו לשר האוצר בחוק החדש להתערב בתפקוד בנק ישראל. מדוע הסכים לכך הנגיד השמיני? הוא לא הסביר, ואפשר רק לשער מה הסיבה לכך.

הכותב היה הנגיד השביעי של בנק ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו