רבקי דב"ש היא הבחירה שלי למדליקת משואה ביום העצמאות

דב"ש, שהודיעה על פרישה מתפקיד ראשת היחידה הממשלתית לחופש המידע, הצליחה להוביל שינוי של ממש ביישום חוק חופש המידע על ידי רשויות השלטון ■ אולם כל עוד ליחידה אין סמכויות אכיפה - לא ניתן להשלים את מהפכת השקיפות שכולנו זכאים לה

אלונה וינוגרד
אלונה וינוגרד
רבקי דב"ש, מנהלת היחידה הממשלתית היוצאת
רבקי דב"ש, מנהלת היחידה הממשלתית היוצאתצילום: אמיל סלמן
אלונה וינוגרד
אלונה וינוגרד

ראשת היחידה הממשלתית לחופש המידע רבקי דב"ש, הודיעה במפתיע על סיום תפקידה. הידיעה הזו אמורה להטריד כל אחד ואחת מאיתנו. הסיבה לדאגה היא החשש שהפרישה מלמדת שהרחבת סמכויות היחידה לא נראות באופק. וללא הרחבה משמעותית של הסמכויות מהפכת השקיפות תישאר תקועה - באותו המקום שבו היא נמצאת כיום.

תשאלו כל ארגון חברתי שעוסק בתחום השקיפות - כולם אוהבים את היחידה הממשלתית לחופש המידע. אולי יש לזה קשר לדרך שבה היא עוצבה. ההרכב האנושי המגוון והמייצג של היחידה עצמה - שבין עובדיה נכללים משפטן מהחברה הערבית, משפטן מהמגזר החרדי, שש נשים וארבעה גברים - השפיע לטובה על האפשרות לדבר עם מגזרים ומגדרים שונים.

לא ניתן להתעלם מכך שרבקי דב"ש, כראשת היחידה, הצליחה להוביל שינוי של ממש ביישום של חוק חופש המידע על ידי הממשלה. דב"ש הגיעה עם מינויה לתפקיד לארץ פרועה, ללא שריף, והצליחה לעשות סדר. היא עשתה לקידום ההסברה והחינוך ואף העלתה את המודעות לנושא בקרב רשויות השלטון עצמן, ועל כך מגיע לה כל הקרדיט. אלא שבזאת הסתיים תפקידה. גם שש שנים לאחר הקמתה - סמכויות היחידה נותרו מוגבלות. מוגבלות מדי.

כל עוד סמכויות היחידה לא חלות על כל הגופים שחוק חופש המידע חל עליהם, וכל עוד ליחידה אין סמכויות אכיפה והטלת סנקציות, לא ניתן להשלים את מהפכת השקיפות שלה זכאיות וזכאים אזרחיות ואזרחי המדינה. הסרבול בהגשמת זכותנו למידע נותר, עדיין, בלתי סביר. הסיכוי שאזרחית או אזרח יפנו להליך משפטי כאשר הם נתקלים בסירוב לבקשת חופש מידע הוא קטן, וכך הנטל מוטל כולו על ארגוני החברה האזרחית (שגם הם פועלים תחת אילוצים כספיים כבדים) ועל משוגעים אחדים לדבר. הגישה למידע צריכה להיות פשוטה, זולה וזמינה לכולנו.

אסור לדחוק את עקרון השקיפות לשולי החדשות. עקרון זה הוא ביסוד ובבסיס כל סוגיה חברתית שרלוונטית לחיינו. אי אפשר להתעלם מההישגים המשמעותיים של היחידה הממשלתית לחופש המידע, אך עם פרישתה של דב"ש עלינו להמשיך ולהציב את זכות הציבור למידע בראש סדר היום הציבורי, ולהמשיך להיאבק להקמת נציבות חופש מידע חזקה ומשמעותית.

ובנימה אישית, לא הכרתי הרבה נשים שיש להן מחויבות אמתית וכנה לשליחות ציבורית כזו של רבקי דב"ש. פעמים רבות מצאנו את עצמנו חלוקות בדעתנו, אך תמיד הצלחנו לעבוד ביחד - גם מתוך המחלוקת. רבקי דב"ש היא דוגמא ומופת לעובדת ציבור - על כל המורכבות שגלומה בתפקיד כזה. רבקי דב"ש היא הבחירה שלי למדליקת משואה ביום העצמאות.

הכותבת היא מנהלת המרכז לערכים ומוסדות דמוקרטיים במכון הישראלי לדמוקרטיה

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות