אל תמהרו לנצל את חוק חדלות פירעון

הבנקים מגלים גמישות יתר בכל הנוגע להגעה להסדרים, וכדאי לנסות לנצל אפשרות זו לפני נקיטת הליכי חדלות פירעון

גלעד נרקיס
גלעד נרקיס
לשכת הוצאה לפועל - אילוסטרציה
גלעד נרקיס
גלעד נרקיס

כחלק מהשינויים המשמעותיים שעובר תחום הפיננסים, אישרה באחרונה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, התשע"ח-2018. אין ספק שזהו חוק חדשני, בעל משמעות גדולה ביותר ובעל השפעה ארוכת טווח על כל שוק האשראי. על כך יש לברך את המחוקק. החוק החדש הטה את הכף באופן משמעותי לטובת החייבים ושיקומם, בניגוד לחוק המנדטורי הוותיק, שראה לנגד עיניו קודם את טובת הנושים.

ואולם אני רוצה להאיר כיוון אחר שאותו כל חייב צריך להביא בחשבון, עת אצה לו הדרך להיעזר בהליך זה. מרגע פתיחת ההליך, בכל פנייה של החייב לביצוע עסקה, כולל מתן אשראי, עליו לציין כי הוא חדל פירעון. הדבר מגביל את החייב מלבצע עסקות חדשות ולקדם את עסקיו. החשש שלי הוא שחייבים רבים, במקום להתמודד עם חובותיהם, יבחרו בהליך זה, בלי להבין את משמעויותיו האמיתיות. הליך של פשיטת רגל הוא אות קין, ויש לעשות הכל כדי להימנע ממנו. רק מקרי קיצון שבהם החייב באמת ובתמים אינו יכול להחזיר חובותיו, ולאחר שעשה כל שאל ידו כדי להחזירם, ראוי שישקול הליך זה.

מרגע פתיחת ההליך, חברות המידע מציינות זאת ברישומיהן, וסביר להניח כי גופים עסקיים שונים ייזהרו מלקיים מגע עסקי עם חדל פירעון כזה, מה שיגביל ביותר את המשך ניהול עסקיו.

כך גם מרגע פתיחת ההליך, ניתן כנגד החייב צו עיכוב יציאה מהארץ, החייב מוגדר לקוח מוגבל מיוחד כמשמעותו בחוק צ'קים ללא כיסוי, מוגבל מלהשתמש בכרטיסי אשראי וצ'קים, ואינו יכול להקים תאגיד. הגבלות אלה יכולות להתבטל אחרי תקופה מסוימת או להתארך לתקופה ארוכה, אך הכתם יישאר על היסטוריית האשראי של אותו חייב, וגם במקרה של קבלת הפטר יקשה על החייב לקבל בעתיד אשראי בחשבונותיו ולחזור למסלול חיים תקינים.

מעתה הפיקוח יהיה צמוד ומקצועי יותר. עד כה, בפני כל שופט מחוזי היו מצויים אלפי תיקים, יכולתו לפקח על התנהלותו של החייב היתה בעייתית, ודיונים היו נקבעים אחת לשנה. כעת יהיה ממונה לכל חייב, שוודאי יהיה בעל יכולות מקצועיות רבות יותר, ויוכל לפקח ולאתר כל פעולה חריגה של החייב. יתרה מזאת, חייב או מי שקשור אליו שינסו להעלים או להבריח נכסים מנושיו, או שיפעלו בניגוד להוראות הדין, אף צפויים לסנקציות פליליות, ובכללן צווי מאסר.

וחשוב מכל — הליך פשיטת רגל טומן בחובו השלכות נפשיות בלתי־מבוטלות שיש להביא בחשבון. מאדם מקובל בחברה, בעל מעמד ובעל חירות למעשיו, נהפך אדם לתלוי באחרים, תחת פיקוח והגבלות שונות, וללא חירות כלכלית כלל ועיקר. כל פעולה שלו חייבת להיות מדווחת לבעלי התפקיד והגבלות רבות מוטלות עליו. ניסיון החיים מלמד שלעתים קרובות הדבר גורם לערעור הביטחון העצמי של החייב ויכולתו לחזור למצבו קודם להליך זה.

אם כן, מדובר בחוק חדשני ביותר, שבא לסייע לחייב להיפטר מחובותיו, אליהם נקלע בתום לב יותר מבעבר. עם זאת, יש לשקול בכובד ראש כניסה להליך זה. הבנקים כיום, בין השאר לנוכח הוראות בנק ישראל, מגלים גמישות יתר בכל הנוגע להגעה להסדרים, וכדאי לנסות לנצל אפשרות זו לפני נקיטת הליכי חדלות פירעון.

הכותב הוא עורך דין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?