חלום ורוד מדי: קבוצת מניות בנאסד"ק מסנוורת את המשקיעים

פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל הזניקו את נאסד"ק 100 לשיאים חדשים. ואולם, החברות מהוות 25% מהמדד, אך תרמו לו 14% בלבד בשנה האחרונה. האם יש כאן מלכודת?

ירון שקדי
ירון שקדי
בניין בורסת נאסד"ק
בניין בורסת נאסד"קצילום: Bloomberg
ירון שקדי
ירון שקדי

התנודתיות בשווקים תהיה נחלת כולנו בשבועות ואף בחודשים הקרובים - אם היה ספק. שבירת שיאים חדשים בנאסד"ק הוא תמהיל ודאי למסחר תנודתי, לבטח אחרי שנים של עליות שערים רצופות.

אבל התנודתיות היא לא רק במדדים, אלא גם בכיוון זרימת הכסף, לתוך השוק ומחוצה לו. כך למשל, במהלך ינואר האחרון נרשם שיא בזרימת הכסף לתוך תעודות הסל השונות בארה"ב, עם 68 מיליארד דולר שזרמו לתוך הסקטורים השונים. אחריו הגיע פברואר עם תנודתיות שיא בראשיתו, ולראשונה מזה שנתיים נרשמה יציאת כספים משוק תעודות הסל בארה"ב, עם פדיונות בהיקף של 4.4 מיליארד דולר.

אלא שקביעת השיא החדש במדד גררה גיוסים עצומים נוספים בתעודות הסל על מדדי ארה"ב, וכפי הנראה מארס יסתיים גם הוא בשיא נוסף בתעודות הסל.

העצבנות בסקטורים הטכנולוגיים מורגשת הרבה יותר משאר הסקטורים, כיוון שהדעה הרווחת היא שללא מניות FANG (קיצור שמות החברות פייסבוק; אמזון; נטפליקס; גוגל), שזינקו בעשרות אחוזים בשנה החולפת, ספק אם נאסד"ק היה רושם כאלו שיאים. מבחינה מתמטית בלבד, קל מאוד לשייך את העליות ב-FANG לגיוסי הכספים לתוך תעודות הסל והקרנות על נאסד"ק.

צילום: דובי קייך

תעודת הסל QQQ, העוקבת אחר נאסד"ק, גייסה סך של 7.5 מיליארד דולר ב-12 החודשים האחרונים, ואם לוקחים את משקל קבוצת FANG במדד (25%), הרי שחלק הקבוצה בסך הגיוס של תעודה זו בלבד (ללא קרנות ותעודות סל אחרות) הוא כ-2 מיליארד דולר. סך של 220 מיליארד דולר גויסו לקרנות נאמנות ותעודות סל על מדדי מניות בארה"ב במהלך 2017. על בסיס אותו יחס ניתן להעריך שלקבוצת FANG גויסו עשרות מיליארדים של דולרים במהלך 2017, ומכאן מרבית העליות, כפי שניתן לראות בגרף.

ניתן בהחלט לראות את זרימת הכסף לתוך המדד, תוך יצירת שיאים חדשים, אבל האם הגיוסים כשלעצמם מסנוורים את המשקיעים, שכלל לא בודקים את הנתונים הכלכליים של הקבוצה? ב-12 החודשים האחרונים תרמה הקבוצה קרוב ל-14% בתשואת המדד, כאשר אמזון אחראית למחצית מכך, עם תרומה של יותר מ-7%. עושה רושם שמכפיל הרווח באמזון לא מפחיד את המשקיעים, גם לא אחרי עליות של יותר מ-30% במהלך 2018.

כרטיס בכיוון אחד

מה הסוד של אמזון ונטפליקס? למרות מכפילי רווח תלת ספרתיים, הן ממשיכות למשוך אליהן את המשקיעים. האם יש כאן מלכודת? כאמור, קשה להתמודד מול היקפי גיוס עצומים למניות הללו, ומלכודת לבטח לא מונחת מתחת לרגלי המשקיעים. אבל יש כאן חלום שהוא לא ספק ורוד בצורה קיצונית למדי, ולכן השקעה במניות אמזון ונטפליקס הוא לבטח בדרגת סיכון גבוהה.

אמזון לוקחת כיום חלק כמעט בכל תחומי הצריכה שלנו כצרכנים, ואם ניקח את אמזון פריים, המתחרה של נטפיקס בתכני טלוויזיה ברשת, הרי שאמזון גם תשתלט על הרגלי הצפייה שלנו בקרוב מאוד.

אמזון פריים וידאו

אחרי הרכישה של הול פודס מרקט בקיץ הקודם, אמזון נכנסה גם לעסקי המזון הבריא, וכשרכשה את רינג, מפעילת הדלתות החכמות בארה"ב, היא גם בדרך להשתלט על הבתים החכמים ועל אבטחת בתי מגורים. עם כל הרכישות הללו, אמזון צפויה להציג זינוק של 110% ברווח הנקי של 2018, וזינוק של 55% ברווח הנקי של 2019, אבל גם אז - מכפיל הרווח שלה, נכון למחיר הנוכחי, יהיה תלת ספרתי מפחיד.

אמזון כבר נסחרת בשווי מפלצתי של 760 מיליארד דולר, כ-20% פחות מהשווי של אפל, שנסחרת במכפיל 'צנוע' יחסית של 15. סיפור דומה גם בנטפליקס, שזינקה פי 30 ב-6 השנים האחרונות.

נטפליקס מציגה זינוק מטאורי, שמתמודד יפה מאוד אל מול הזינוקים במטבעות הדיגיטליים. הצמיחה של נטפליקס בהכנסות מזכירה מאוד את הצמיחה שהיתה בזמנו בפייסבוק, כשבסוף 2017 לנטפליקס יש יותר מ-110 מיליון מנויים ברחבי העולם, עם תחזית צמיחה בהכנסות של 36% ו-22% ל-2018 ו-2019 בהתאמה.

האנליסטים אכלו את הכובע

עם כל ההצלחה המטאורית, חשוב להדגיש שמניית נטפליקס נסחרת כעת במכפיל תלת ספרתי בעייתי, כלומר השקעה במניה ברמות המחירים הנוכחיות נחשבת יקרה ביותר. מספיק הידוק רגולטורי קטן על הסקטור, או מרכיב הוצאות גבוה מאוד, שיווקי למשל, בגלל תחרות גבוהה, כדי שהמספרים ייעצרו.

מה נוסף השבוע לנטפליקסצילום: גד גניר

אך אין חדש בנאמר על נטפליקס ואמזון - שתי המניות נסחרות כבר כמה שנים במכפילים תלת ספרתיים, שמנעו ממשקיעים רבים להשקיע בהן ישירות, אלא במינון נמוך או דרך תעודות סל. כלומר כל האנליסטים בסופו של דבר אכלו את הכובע.

אין מניעה מהמשך אחזקה עקיפה (דרך תעודות סל) במניות של שתי החברות הללו, אבל כדאי דווקא להתרכז בשתי החברות האחרות בקבוצה - פייסבוק וגוגל. שתי אלו נסחרות במכפילים סבירים (באופן יחסי) של 25 ו-27 בהתאמה, עם תחזיות צמיחה נמוכה במעט מאשר של אמזון ונטפליקס. אם היה עלינו לבחור אחת מתוך הרביעייה, אזי היינו שמים כסף על פייסבוק, עם מחיר יעד של 250 דולר במהלך השנה הקרובה.

חלופה ראויה

כאמור, קבוצת FANG תרמה קרוב ל-14% לנאסד"ק בשנה החולפת, אבל זו טעות להישען על הקבוצה כמי שהביאה את המדד לשיאים שבהם הוא נסחר כיום. קבוצת MANIC (מיקרוסופט; אפל; אנבידיה; אינטל; סיסקו) תרמה למדד לא פחות. הקבוצה תרמה ביחד כ-13% לנאסד"ק.

שתי הקבוצות יחד מהוות משקל של 54% מתוך סך כל המדד כך שישנו פיזור מסוים, וכך בנויים גם שאר מדדי העולם הגדולים. מאוד יכול להיות שבעתיד חברות אחרות יזנקו גם הן לשווי עצום, והן אלו שיובילו את המדדים קדימה. כך תמיד היה וכך תמיד יהיה. באופן כללי, מבלי לפגוע ב-FANG, הרי שהמחירים בקבוצה השנייה נוחים יותר, וכקבוצה, הם עשו לא פחות מהקבוצה הראשונה.

אז מה המסקנה?

כדאי להוריד חשיפה ישירה לאמזון ונטפליקס, ולהעלות דווקא חשיפה לפייסבוק. ניתן להמשיך להחזיק בנטפליקס ואמזון, אך עדיף דרך תעודות סל, שבהן המשקל של החברות הללו נמוך יותר. בנוסף, קבוצת MANIC לא פחות אטרקטיבית, כשדווקא שם היינו שמים את המשקל דווקא באינטל וסיסקו, שלהם צפוי עתיד ורוד, בכל הקשור לאינטרנט של הדברים, ובכלל לקראת הדור ה-5 של הסלולר וה-WiFi.

■ ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בשקדי שוקי הון.

■ אין במאמר הנ"ל משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירה. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד. אין החברה אחראית לכל נזק שיגרם בגין שימוש במידע המוזכר בסקירה זו.

■ העברת הסקירה לכל גורם ללא אישור חברת ההשקעות שקדי שוקי הון בע"מ הנה עבירה בגין הפרת זכויות יוצרים.

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה