קו העוני הוא לא הבעיה

במקום הוספת מבחנים לשם אימות נזקקות, צריך להפוך שירותים לכאלה שהזכאות להם אינה תלויה בהכנסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לשכת התעסוקה
לשכת התעסוקה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דודו בכר

מדי שנה בדצמבר מפרסם הביטוח הלאומי את דו"ח העוני השנתי. שנה בשנה מסוקר הדו"ח באמצעי התקשורת בצורה מסיבית וזוכה לתגובות רבות מהמערכת הפוליטית ומארגוני החברה האזרחית. בתוך כל מה שנאמר ונכתב סביב הדו"ח, דבר אחד לא נאמר — במדינת ישראל אין לדו"ח העוני ולקו העוני שום משמעות. קצת קשה להאמין, אבל המשמעות היחידה של המספרים היא פוליטית וציבורית. שום קצבה, שירות או סעד לא ניתנים על פי השאלה אם האדם או המשפחה נמצאים מעל או מתחת לקו העוני.

בשל כך, דבריו של גיל־עד חריש במאמרו "40% מהעניים הם עניים מדומים" (TheMarker, 20 בפברואר 2018) פשוט אינם נכונים. חריש טוען כי קצבת הבטחת ההכנסה ניתנת על בסיס "מבחן ההכנסה המדווחת של מבקש הקצבה בהשוואה לקו העוני", אבל המציאות אינה כזאת. הקצבה ניתנת על בסיס מבחן ההכנסה המדווחת, בהשוואה לכרבע מהשכר הממוצע במשק. לקו העוני אין שום משמעות בקביעת גובה הקצבה או הזכאות לקבלתה.

יתרה מכך, חריש טוען כי רבים מהמוגדרים עניים והמקבלים קצבת הבטחת הכנסה עובדים בשחור או לא עובדים מרצון, ולכן מנפחים את מספרי העוני ומקבלים קצבה לשווא. לטענתו, יש להילחם בתופעה באמצעות קביעת מבחן "מיצוי כושר השתכרות". ואולם כדי לקבל קצבת הבטחת הכנסה יש לעמוד באחד משלושה תנאים: עבודה בשכר נמוך, לימודים בהכשרה מקצועית או אי־עבודה, הכוללת התייצבות בלשכת התעסוקה מבלי לסרב למשרות המוצעות שם. כלומר, כבר כיום קיים מבחן של מיצוי השתכרות לשם קבלת הקצבה.

ייתכן כי חריש אינו מתכוון לקצבת הבטחת ההכנסה הרגילה הניתנת מהביטוח הלאומי, אלא לקצבה הניתנת לאברכים על ידי משרדי החינוך והדתות. הקצבה נקבעה על ידי הממשלה הנוכחית, שעיגנה בחוק נוהג עבר שנפסל לפני כשלוש שנים בבג"ץ. יש מקום לבקר את החוק, את מניעיו ואת התועלת המגיעה ממנו, אבל הקצבה הזאת אינה קשורה לקו העוני או לקריטריונים הרגילים לקבלת הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי. התנאים לקבלת הקצבה מחמירים יחסית, ומביאים למצב שבו פחות מ–10,000 אברכים מקבלים את הקצבה, והם העניים ביותר שבין האברכים.

נקודה נוספת שעולה במאמר היא "הכסף השחור", שעליו לא משולם מס ובעליו זוכים לעתים לקצבאות שונות הניתנות לבעלי הכנסה נמוכה. העניין הוא שמבחני מיצוי כושר השתכרות אינם מונעים את תופעת ההון השחור, שהרי גם בהם ניתן לרמות. המלחמה בהון השחור חשובה, אך הדרך הפשוטה, הנכונה והצודקת להילחם ב"טרמפיסטים" המקבלים הטבות שונות המיועדות לעניים, אינה לייסד עוד מבחנים משפילים, יקרים ובעייתיים, שיאמתו את הנזקקות — אלא להפוך כמה שיותר שירותים וקצבאות לאוניברסליים, כאלה שהזכאות להם אינה תלויה במבחן הכנסה. כך אפשר יהיה למנוע את התמריץ לרמות.

הכותב הוא מנהל התוכן והדיגיטל בקרן ברל כצנלסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי