דור ה–Z מאתגר את האקדמיה

דור ה– Z אינו חושש משינויים. אם המוסדות החברתיים שהוא יפגוש לא יצעדו עם רוח הזמן — הוא ישנה אותם בעצמו

רפי גמיש
רפי גמיש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטיות
רפי גמיש
רפי גמיש

שנת הלימודים הנוכחית באקדמיה מסמנת את כניסתו של דור חדש למעגל הלימודים האקדמיים. דור ה-Z, כפי שהוא מכונה בחלק מהמחקרים, כולל את הילדים שנולדו מסוף שנות ה-90 ועד אמצע העשור הקודם. בארה"ב ובאירופה נכנסו בני הדור הזה למוסדות ההשכלה הגבוהה בחמש השנים האחרונות; בישראל הגיל המקובל לתחילת הלימודים האקדמיים הוא מעט גבוה יותר, בשל השירות הצבאי.

החלוקה בין הדורות האלה מרגישה לעתים מלאכותית, וקיים ויכוח בין החוקרים מתי כל דור סוציולוגי מתחיל ומסתיים. ואולם במקרה של דור ה-Z, אפשר להצביע על מאפיינים מובהקים המבדילים אותו משני הדורות הקודמים (דור ה-X, של ילידי שנות ה-70 עד תחילת ה-80; ודור ה-Y, שנולדו באמצע שנות ה-80 ונכנסו לעולם העבודה והלימודים בתחילת האלף החדש).

דור ה-Z מכונה לעתים iGeneration, מפני שזהו הדור הראשון שנולד והתבגר לתוך המציאות הטכנולוגית החדשה. השימוש שלו באינטרנט אינטואיטיבי הרבה יותר, ורבים מבני הדור הזה קיבלו את הטלפון החכם כבר בתחילת שנות העשרה שלהם. חלק גדול מחיי החברה, הלימודים והעבודה של דור ה-Z מתרחש ברשת ובשל כך זהו דור שמבלה זמן רב בבית. דור ה-Z במערב התבגר על רקע משבר כלכלי קשה, שהקשה על הוריו ואחיו הגדולים להחזיק בפרנסה יציבה. כתוצאה מכך, בני דור ה-Z מתאפיינים ביחס דינמי ויזמי ללימודים ולעבודה. חוסר היציבות והשימוש הקבוע ברשת הביאו גם לגישה נישתית בקרב דור ה-Z: חיפוש אחרי תחומי עניין ייחודיים ומקוריים.

רכישת הידע של בני דור ה-Z נעשית באמצעות חיפוש ומחקר קצר, ולא באמצעות ההעמקה ארוכת הטווח שאיפיינה דורות קודמים; הלמידה שלו מבוססת על חוויה ועל התנסות, ולא על שינון. בהתאם, אוניברסיטאות ומכללות במערב זיהו שיש עלייה בדרישה לקורסים ותוכניות לימוד אינטנסיביות וקצרות טווח, על פני תוכניות מרווחות יותר הנמשכות על פני כמה שנים.

יש מי שיציגו את הגישה של דור ה-Z כשטחית, אבל נראה דווקא שהיא הולמת עידן של שינויים טכנולוגיים מהירים, שעתידים לזעזע את שוק העבודה ולכפות גם על הדורות הוותיקים הליכי הכשרה מחדש ושינויי עיסוק תכופים. כשכל כך הרבה ידע זמין ברשת, בילוי שעות ארוכות באוניברסיטה, בשיטוטים בין הדשא לקפיטריה, נראים להם לעתים מיותרים - הרי אפשר ללמוד את אותם הקורסים ברשת ביעילות רבה יותר.

דור ה-Z מגיע לפרקו בתקופה של זעזועים משמעותיים בכל תחומי החיים. הדור הזה אינו חושש משינויים, מאחר והוא עצמו נולד לתוך העולם החדש. אם המוסדות החברתיים שהוא יפגוש לא יצעדו עם רוח הזמן, דור ה-Z ישנה אותם בעצמו.

הדברים האלו נכונים במיוחד לאקדמיה הישראלית. בשנים הקרובות האקדמיה תצטרך להציע תוכניות לימוד גמישות יותר באורכן ובאופיין, לשלב למידה מקוונת ואינטראקטיבית, לעודד שיתופי פעולה במחקר, לחזק את הממד האינטרדיסציפלינרי בתוכניות הלימוד, ולהפיל את החומות שבין האקדמיה למוסדות חברתיים אחרים, מהמגזר הציבורי ועד השוק הפרטי והמגזר השלישי.

דור ה-Z מעריך את הלימודים וזקוק לאקדמיה, אך לאקדמיה אחרת מזאת שאנחנו מכירים. אם האוניברסיטאות והמכללות רוצות להמשיך למלא את התפקיד החברתי החיוני שלהם, עליהן להתחיל להשתנות גם כן.

הכותב הוא מנכ"ל המסלול האקדמי במכללה למינהל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"