אסור לכנסת להרפות מאלוביץ'

המינוף העצום שנטל אלוביץ' חייב אותו לפגוע בבזק כדי להציל את עצמו. לא היה לו שום סיכוי אחר לטפל בחובותיו האישיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוביץ וחפץ בבית המשפט השלום, היום
אלוביץ בבית המשפט השלום בתל בתל אביבצילום: מגד גוזני

באחרונה נודע שאיש העסקים שאול אלוביץ' לא יכול להחזיר את החובות העצומים שלו לבנקים, ושהוא מאבד את השליטה בבזק. מדובר בחובות בסך של יותר ממיליארד שקל לבנקים, שאינם נפרעים כסדרם עוד משנת 2015.

מדהים שזאת התוצאה הסופית עבור אלוביץ', אף שבמשך שנים חלב מיליארדי שקלים מבזק - על כך התרעתי בזמן אמת באמצעות הגשת תביעות נגזרות לבתי המשפט. התביעות הוגשו כדי להגן על בזק והציבור המושקע בה, אותו ציבור רחב ומפוזר שמחזיק במרבית המניות של בזק (למעלה מ-70%). למשל, כשבזק נטלה חובות חריגים במיליארדי שקלים עבור האינטרס האישי של שאול אלוביץ ובאישורו (יחד עם מקורביו בדירקטוריון).

תביעה נגזרת נוספת הגשתי כבר במארס 2015, כשבזק נאלצה לשלם יותר ממיליארד שקל עבור המניות של אלוביץ' בחברת yes הכושלת - מניות שאינן שוות אפילו שקל אחד. יותר משנתיים אחרי הגשת התביעה הנגזרת, רשות ניירות ערך הצדיקה את התביעה, ופתחה בחקירה פלילית נגד אלוביץ' ודירקטוריון בזק בגין עסקת רכישת yes - עסקה שהטיבה באופן אישי ולא חוקי עם אלוביץ' על חשבונם של בזק והציבור.

לזכותו של אלוביץ' ייאמר שהוא החזיר לבנקים וליתר הנושים לאורך השנים מיליארדי שקלים בריביות ובתשלומי קרן של חובות. התוצאה הסופית - אלוביץ' עדיין חייב הון עתק - מוכיחה את הטענה שלי בבית המשפט הכלכלי מלפני חמש שנים: המינוף העצום שנטל אלוביץ' מחייב אותו לפגוע בבזק כדי להציל את עצמו, אין לו שום סיכוי אחר לטפל בחובות האישיים.

בתקופת השליטה של אלוביץ' בבזק, הדירקטוריון בראשותו אישר נטילת הלוואות בסכום עצום של יותר מ–10 מיליארד שקל. בזק שילמה הוצאות מימון מצטברות בסכום אדיר של יותר ממיליארד שקל בגין הלוואות שלא היה לה צורך בהן. בזק נטלה את ההלוואות החריגות כדי שבעל השליטה יוכל לקבל דיווידנדים מופרזים ובכך לפרוע את חובותיו האישיים.

אילו בזק לא היתה נוטלת את ההלוואות, אלוביץ' היה מאבד את השליטה בה כבר לפני שנים. דירקטוריון בזק כשל באופן מחפיר, ואיפשר לאלוביץ' לעשות ככל העולה על רוחו בבזק, באופן שפגע בחברה ובציבור שמחזיק את רוב מניותיה.

כיום, לפי הדו"ח הכספי האחרון, בזק חייבת כ-12 מיליארד שקל לנושיה. כמה בזק היתה חייבת לפני שאלוביץ' השתלט עליה באמצעות מינוף עצום? כ-3.7 מיליארד שקל.

לכן, לא מפתיע שמשקיעים גדולים מהציבור מנסים כעת להדיח את אלוביץ' ומקורביו החשודים בעבירות פליליות חמורות, מכהונתם בדירקטוריון בזק. ואולם התהליך של הרחקת אלוביץ' מהשליטה בבזק מתרחש באיחור משמעותי של שנים, ועדיף לציבור ולבזק שהיה מתבצע קודם לכן.

מגדל החובות הרעוע של אלוביץ' קורס. מוטב היה כמובן, שהבנקים לא היו מאפשרים מראש לאלוביץ' לבנות את מגדל החובות הזה בסך 5.5 מיליארד שקל - קרן החובות שנטל כדי להשתלט על בזק. יחד עם הריביות שהיה עליו להחזיר, הרי שאלוביץ' מראש נטל מינוף עצום שגדול מיכולת ההחזר שלו, וחייב אותו לחלוב ולפגוע בבזק בכל הזדמנות אפשרית.

מן הראוי שוועדת החקירה שהקימה הכנסת, לבחינת האשראי העצום שניתן על ידי הבנקים לכמה אנשי עסקים פושטי רגל כדי שישתלטו על חברות ציבוריות, תחקור היטב את מקרה אלוביץ' והשתלטותו על בזק. במיוחד לאור הנזקים הכבדים שהוא גרם לבזק ולמשקיעים בה מקרב הציבור.

הכותב הוא מרצה ועו"ד המייצג את ציבור המשקיעים בתביעות נגזרות וייצוגיות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס