שיעור הערבים הלומדים באקדמיה עלה — אבל אין מי שיעסיק אותם

המדינה יכולה לתגמל ספקים שיעסיקו אקדמאים ערבים באופן שוויוני ומידתי. היא תגביר בכך את הביקוש להם

רועי ג'רופי
רועי ג'רופי
אוניברסיטה עברית פתיחת שנה
צילום: אוליבייה פיטוסי
רועי ג'רופי
רועי ג'רופי

בשנים האחרונות מפעילה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) תוכנית להנגשת ההשכלה הגבוהה לציבור הערבי. מנתונים שפורסמו באחרונה ב–TheMarker עולה כי בעקבות התוכנית הצטמצמו הפערים בין הציבור היהודי לערבי באופן משמעותי.

בשנים האחרונות מספר הסטודנטים הערבים במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל כמעט הכפיל עצמו — מ–26 אלף ב–2010 ל–47 אלף ב–2017. במקביל, עלה חלקה היחסי של האוכלוסייה הערבית מכלל הסטודנטים, מ–9.3% ב–2010 ל–15.1% ב–2017. עוד עולה מהנתונים, כי חל גידול של עשרות אחוזים בייצוג סטודנטים ערבים בתחומי לימוד שייצוגם בהם היה נמוך משמעותית — כמו מתמטיקה, מדעי המחשב, מדעי הרוח, מדעי החברה והנדסה.

אל מול הגידול בשיעור הסטודנטים הערבים באקדמיה, ניצבת שאלה כלכלית וחברתית: האם התואר האקדמי מקנה לסטודנטים הערבים את אותן הזדמנויות בשוק העבודה הפרטי שהוא מעניק למקביליהם היהודים?

"מדד הגיוון" — מחקר של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, שסוקר את שיעור השתתפותן של אוכלוסיות מוחלשות בכוח העבודה, מציע תשובה עגומה לכך. ב–20 ענפים שבהם נבחן ייצוגן ושכרן של קבוצות מוחלשות בשוק הפרטי, נמצא כי לאקדמאים ערבים ייצוג נמוך בענפים המשלמים את השכר הגבוה במשק, והם חווים פערי שכר אל מול קבוצת הרוב.

אף שהשתלבותם של ערבים באקדמיה חשובה ומשפרת את סיכוייהם למצוא תעסוקה, אין די בכך. מחקר שנערך בהזמנת מיזם "קולקטיב אימפקט", המקדם שילוב ערבים בתעסוקה, ושבוצע על ידי מכון המחקר שלדור, מצא שיש בישראל יותר מ–70 אלף עובדים ערבים הנמצאים במצבי תעסוקה בעייתיים. רבים מהם בעלי השכלה אקדמית אך מובטלים, עובדים במשרות חלקיות או בכאלה שאינן הולמות את כישוריהם. כך שלמרות השיפור בשיעורי ההשכלה הערבית, השכלה זו לבדה אינה מעניקה לאקדמאים הערבים את אותן ההזדמנויות ואותו התגמול שמהם נהנים אקדמאים יהודים.

המציאות הזאת אינה גזירה משמים, אפשר לתמרץ את השוק הפרטי לשכור אקדמאים ערבים. למדינה יש כלי זול ואפקטיבי שהיא יכולה להפעיל לשם כך — הרכש הממשלתי. כלומר, המדינה יכולה לתת יתרון מסוים לספקים שיעסיקו באופן מידתי ושוויוני עובדים ערבים, וכך להגביר את הביקוש לעובדים ערבים. כשמול עיניהם של המעסיקים עומדים מכרזים במיליארדי שקלים — המוטיבציה להעסקת עובדים ערבים תגדל דרמטית.

כאשר שוק התעסוקה יהיה אטרקטיבי עבור אקדמאים ערבים כפי שהוא אטרקטיבי עבור אקדמאים יהודים, ההשקעה של המל"ג באקדמאים הערבים תממש את מלוא הפוטנציאל שלה, ותתרום באופן משמעותי לשגשוגו של המשק ולקידומה של החברה הערבית.

הכותב הוא רכז קידום ערבים בתעסוקה בעמותת סיכוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?