המגדלים מסתירים לעשירים את הנוף

צריך לתכנן בנייה בחוכמה, אבל בעיקר צריך לתכנן מהר, להוריד חסמים ולהפחית את הביורוקרטיה בענף

מיכאל רצון
מיכאל רצון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנייה במודיעין
בנייה במודיעיןצילום: משה מילנר / לע"מ
מיכאל רצון
מיכאל רצון

על הפער הקיים בין היצע הדירות לבין ביקושי הדירות בפועל אין עוררין. זהו פער שנמשך זה שנים רבות והמדינה חייבת להדביק אותו, אם רוצים לראות כאן שינוי אמיתי במחירי הדירות.

על הרקע הזה בולטת פעילותו של המטה לבינוי שפוי. מדובר באקטיביזם חברתי ששותפים בו בעיקר תושבי יישובים מבוססים, הקוראים לרגולטורים בענף הנדל"ן לתכנן בתבונה את התפתחות היצע הדירות במדינה. בין פעולותיהם ניתן לראות התארגנויות להפעלת לחץ על רשויות מקומיות בדרישה לבטל תוכניות מתאר שונות. יש להם לא מעט הצלחות: בהרצליה, למשל, העירייה מצאה עצמה מגישה התנגדויות לתוכנית המתאר שהיא עצמה יזמה וקידמה.

המטה לבינוי שפוי אינו עוצר ברשויות המקומיות, הוא פועל לביטול הוות"מלים בטענה שהתכנון צריך להתבצע רק בוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה. כולנו מסכימים שבמקביל לתכנון ולבנייה של מבני מגורים צריך לפתח תחבורה ציבורית שתקל על העומס בכבישים. בוודאי שצריך להשקיע בתכנון חכם של הערים, ובכלל זה עירוב שימושים, משרדים, מסחר ומגורים במטרה לאפשר לתושבים לעבוד ולקנות בסביבת מגוריהם. כולנו שואפים לחזון האוטופי שלפיו תושבים אינם צריכים לנסוע במשך שעות ארוכות בעומסי תנועה בדרך לעבודה או בחזרה ממנה.

ואולם מאות אלפי צעירים מתקשים לרכוש דירות בשל מחירי הנדל"ן המאמירים, וברור שרק באמצעות בינוי מואץ והגדלת היצע הדירות ניתן יהיה לפתור את משבר הדיור ולאפשר לזוגות צעירים לרכוש את דירתם הראשונה. זהו לא מקרה שאת ההתנגדות לבינוי מהיר מובילים תושבים מערי השרון המבוססות. אלה אותם תושבים שמתנגדים לכך שמגדל יסתיר להם את האור והאוויר. הם אינם רוצים עוד שכנים ואינם רוצים עוד פקקים. הם רוצים שהילדים שלהם יוכלו לקנות דירה במחיר סביר בבניין מגורים לידם, אבל אם אפשר שלא יהיו עוד דיירים בבניין כדי שלא יעמיסו על התשתיות.

המטה לבינוי שפוי מחבל בניסיון לייצר מצב שבו כמעט כל אחד יוכל לרכוש דירה. ראשי ערים נכנעים לתושבים מבוססים, ושוכחים שרבים מבוחריהם זקוקים לפתרון מגורים. צריך לתכנן באופן חכם, אבל בעיקר צריך לתכנן מהר, להוריד חסמים ולהפחית את הביורוקרטיה.

הכותב הוא בעלי קבוצת ייזום הבניה אב־גד, המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט