חוק המרכולים פוגע בעובדים ערבים

סגירת עסקים בשבת עלולה להביא לכך שעובדים ערבים ייאלצו לוותר על יום עבודה ואף על העסקה במשרה מלאה

מהא שחאדה
מהא שחאדה
נשים מחוץ ללשכת התעסוקה במזרח ירושלים
נשים מחוץ ללשכת התעסוקה במזרח ירושליםצילום: אמיל סלמן
מהא שחאדה
מהא שחאדה

מאז נחקק חוק המרכולים, מדינה שלמה נכנסה לפאניקה. אתרי החדשות, העיתונים והרשתות החברתיות געשו ורעשו נגד הכפייה הדתית, הפגיעה בחיים המשותפים, ברב־תרבותיות, בעסקים הקטנים ובעסקים הגדולים. אך קבוצה אחת, שקטה, שקופה, מוחלשת ומותשת נותרה מחוץ לדיונים בכנסת והרחק מהשיח התקשורתי, ואיש לא ראה אותה או חשב לצאת להגנתה — העובדות והעובדים.

מה שנעלם מהעין הציבורית הן דווקא השלכותיו הקשות של החוק על העובדים. חוק זה עלול לגרום לסגירתם בשבת של עסקים רבים המהווים מקור פרנסה לעובדים. אין מדובר באנשי היי־טק ועורכי דין, אלא באוכלוסיות מוחלשות וקשות יום, ובתוכן גם סטודנטים המתפרנסים מעבודה בסופי שבוע. עבור אותם עובדים, סגירת העסקים בשבת היא גזירה הפוגעת קשות בפרנסתם, שגם ככה מסתכמת בלא יותר משכר מינימום. לא פעם נאלצים עובדים אלה לעבוד בתנאי העסקה פוגעניים ובשעות עבודה רבות ובלתי־שגרתיות כדי להשתלב בשוק התעסוקה ולשמור על מקום עבודתם לאורך זמן.

פגיעה זו מתרחשת בעידן של כלכלה ניאו־ליברלית, גלובליזציה והפרטה ענפה בשוק התעסוקה, ובמציאות שבה איגודי העובדים וההסדרים הקיבוציים נחלשים והשימוש בהעסקה קבלנית צובר תאוצה.

אחת ההנמקות לחוק המרכולים, בתכליתו הדתית והחברתית, היא הגנה על עובדים דתיים, שאינם מוכנים לעבוד בשבת. הגנה זו, שתעמוד לטובת עובדים יהודים, תפגע הלכה למעשה בעובדים ערבים. הסיבה לכך היא שסגירתם של עסקים בשבת משמעה כפיית השבת כיום המנוחה השבועי שלהם — וזאת בניגוד לזכותם הבסיסית, המעוגנת ומוגנת בחוק שעות עבודה ומנוחה, לבחור את יום מנוחתם השבועי בימים שישי או ראשון, לפי רצונם, דתם ואמונתם.

כפייה של סגירת עסקים בשבת תביא למצב אבסורדי, שבו עובד ערבי שיבחר את יום שישי או ראשון כיום המנוחה השבועי שלו, ייאלץ במקרים רבים לוותר על יום עבודה ועל העסקה במשרה מלאה בת חמישה ימים בשבוע. האם לא ראויות כל האוכלוסיות בשוק העבודה להגנה שווה על זכויותיהם?

החוק יפגע יותר בנשים, ועוד יותר בנשים ערביות, שכרבע מהן מועסקות במכירות ובמתן שירותים — כך לפי נתוני הלמ"ס שהתפרסמו באחרונה. על אף נתוני הלמ"ס החדשים בנוגע לעלייה בשיעור התעסוקה בקרב הנשים הערביות, מצבן בשוק העבודה עדיין רע, אפשרויות התעסוקה הפתוחות בפניהן מצומצמות למדי והן סובלות מהפרות קשות של זכויות המגן הבסיסיות שלהן.

עבור רבות מהן סגירת עסקים בשבת תגדע את אפשרויות התעסוקה, המעטות גם כך, תחבל בניסיונותיהן להשתלב בתעסוקה ותחזק את ניצולן בשוק העבודה שבו הן משתכרות, במקרה הטוב, כמחצית משכר המינימום.

חוק המרכולים מעיד על כך שהמדינה מוכנה לשנס מותניים, להגביר את האכיפה ולהטיל קנסות כדי לבסס כפייה דתית — אך היא בטח לא תעשה זאת כדי למנוע הפרה של זכויות עובדים.

עו"ד שחאדה היא מנהלת הקו החם בסניף חיפה של עמותת איתך־מעכי — משפטניות למען צדק חברתי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?