אצל אלוביץ' לפחות לא הפסדנו כסף

בעל השליטה בקבוצת בזק ייצר רווחי ענק למשקיעים במניות ובאג"ח שלו - בעוד הטייקונים שקרסו לפניו מחקו מיליארדי שקלים

משה קאשי
משה קאשי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אלוביץ
צילום: אייל טואג
משה קאשי
משה קאשי

אחרי אילן בן דב, דני ונוחי דנקנר, מוטי זיסר ואליעזר פישמן, הגיעה שעת הבירא עמיקתא של שאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק , ונראה כי הבור שלו עמוק הרבה יותר. בסיפור של כל אחד מקודמיו ניתן למצוא רעה חולה אחת, אפילו שתיים, מאלה שפגעו במשק הישראלי בעשורים האחרונים — בסיפור של אלוביץ' שזורות כמה רעות חולות: מבנה אחזקות פירמידיאלי, עבירות לכאורה על חוק ניירות ערך, ממשל תאגידי קלוקל ועסקות בעלי עניין שנעשו תוך ניצול, לכאורה, של החזקות המיעוט. על כל אלה אלוביץ' מצליח להוסיף גם חשד בהשחתת המגזר הציבורי.

פרט לממדי הפרשה ועומק הצרה, אפשר למצוא הבדל נוסף בין המקרה של אלוביץ' ליתר הטייקונים שירדו מנכסיהם: פרספקטיבה של אפיקי החיסכון לטווח הבינוני־ארוך (פנסיה, גמל והשתלמות). אלוביץ' הניב רווחים עצומים למשקיעים במניות ובאג"ח שלו — בעוד קודמיו מחקו מיליארדי שקלים בהפסדי הון מניות וביצוע תספורות חוב.

באפריל 2010 השלים אלוביץ' את ההשתלטות על בזק. מאז ועד מעצרו הראשון ביוני אשתקד, מניית בזק עלתה בכ–62% — לעומת עלייה של כ–12% בלבד במדד ת"א 125. בשקלול הדיווידנדים שחולקו במשך התקופה, מניית בזק הניבה למשקיעים תשואה של כ–250%. במונחים כספיים, זה לא מעט. במועד הרכישה הסתכמו החזקות הציבור בבזק בכ–18.4 מיליארד שקל — כ–1.3 מיליארד שקל מהם באפיקי החיסכון לטווח בינוני־ארוך. בסך הכל מדובר על תרומה מוערכת של 11.3 מיליארד שקל לחסכונות הציבור בכלל ושל כ–800 מיליון שקל לאפיקי החיסכון לטווח הבינוני־ארוך.

שתי המניות במעלה הפירמידה של אלוביץ', אינטרנט זהב ו בי־קום , הסבו למשקיעים בהן הפסד של כחצי מיליארד שקל, מהם כ–130 מיליון שקל באפיקי החיסכון לטווח הבינוני־ארוך. ואולם הפסד זה מחוויר לא רק מול הרווח על מניית בזק — אלא גם ביחס לרווח בסך של יותר ממיליארד שקל מהאג"ח של שתי החברות.

באופן אירוני, למרות הרווח הגדול שנצבר לציבור המשקיעים באג"ח ובמניות הפירמידה, פרט לשכר על תפקידו כנושא משרה בחברות, אלוביץ' לא ראה פרי בעמלו — לפחות לא באופן המתיישב עם דיני ניירות ערך. אינטרנט זהב, החברה הציבורית שבאמצעותה אלוביץ' מחזיק את הפירמידה, לא חילקה דיווידנד אפילו פעם אחת מאז השלמת ההשתלטות על בזק, ושווי השוק שלה נחתך בכ–50%.

אם כל החשדות המיוחסים לאלוביץ' וליתר המעורבים בפרשה יתבררו בבית המשפט כנכונים, עליו לקבל את העונש המרבי הקבוע בחוק. קשרי הון־שלטון פוגעים במרקם הדמוקרטי, מפרים את עיקרון השוק החופשי שעליו מבוסס הקפיטליזם — ומערערים את האמון בשוק. במקרה של אלוביץ' אפשר לפחות להתנחם בכך שחסכונות הפנסיה שלנו לנו נפגעו, ואף צמחו.

הכותב הוא ראש פרויקט פנסיה פתוחה בסדנא לידע ציבורי

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט