מעשה בריונות והתאבדות כלכלית: הז'יטון החדש ברולטת הנדל"ן של כחלון

זוג צעיר עם 60 אלף שקל אינו יכול לקנות דירה למגורים. על המדינה לעודד אותו להשקיע בנכס — כדי שיחסוך מהתשואה

אילנה טנא
אילנה טנא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט של מחיר למשתכן בקרית מוצקין
פרויקט של מחיר למשתכן בקרית מוצקיןצילום: דורון גולן
אילנה טנא
אילנה טנא

הניסיון של שר האוצר, משה כחלון, לטרוף את הקלפים בשוק הנדל"ן צירף באחרונה ז'יטון חדש לרולטה: הפחתת ההון העצמי הנדרש לרכישת דירה בפריפריה, ל-60 אלף שקל בלבד. כל בר־ דעת מבין שמדובר במקסם שווא, שיגרום להגדלת הביקוש לדיור ולסחרור דעתם של זוגות צעירים — המובלים בעיניים קשורות להרפתקה כלכלית שתסתיים כנראה בהתרסקות.

איזה זוג צעיר היה נכנס לשוק הנדל"ן כדי לרכוש דירה בפריפריה עם הון עצמי של 60 אלף שקל; איזה בנק היה מאשר לו משכנתא; איזה נכס הוא יכול היה לקנות? בזכות המענק שהמדינה נותנת, בסך 40 אלף שקל, לרוכשי דירות בתוכנית מחיר למשתכן, אותו זוג מגיע להון עצמי של 100 אלף שקל. לפני שנעמוד על המשמעות של הון עצמי בסדר גודל כזה, צריך לשים לב לכוכבית שמוצמדת ל"מתנה" הזאת מהמדינה: התחייבות לגור בנכס במשך שנים רבות (וכך לסבול מאפשרויות התעסוקה המוגבלות ביישובי הפריפריה), או לכל הפחות לא למכור אותו בתקופה הזאת.

אבל מה יקרה אם אותם רוכשים ייקלעו למשבר פיננסי בגלל תקלה שלא צפו מראש וייאלצו למכור את הדירה? אותה "מתנה" של המדינה תיהפך לחלק מהלוואה — ותהיה למעשה מעמסה נוספת על משכנתה של 90% שקיבלו מול ההון העצמי. האם המעשה הבריוני הזה אינו דחיפה מודעת של הממשלה את הצעירים למשימת התאבדות כלכלית?

זוג צעיר עם הון עצמי של 60 אלף שקל אינו יכול לקנות דירה, ולא נכון לדחוף אותו לשוק — גם אם המדינה ממש רוצה שלכל אזרחיה תהיה דירה משלהם. לא סתם קבע בנק ישראל כי רוכש דירה יביא הון עצמי של 25% לפחות כתנאי ללקיחת משכנתא מהבנקים ומהגופים המוסדיים. לא ניתן לצפות מזוג צעיר לעמוד בהחזרי משכנתא אם אין לו 200 אלף שקל לפחות (בהנחה שמחיר הנכס עד מיליון שקל — ונכסים כאלה מתמעטים והולכים). זוגות צעירים כאלה צריכים להישאר לגור אצל ההורים ולחסוך כסף, ואם ממש אין להם ברירה — לגור בדירה שכורה קטנה, עד שיוכלו להגיע להון עצמי ראשוני שיאפשר להם רכישת דירה למגורים, או להשקעה.

וכאן אני מציעה דרך חדשה לפתרון בעיית הדיור של זוגות צעירים: המדינה צריכה לעודד את הצעירים להיכנס לעסקות שבהן ירוויחו כסף באמצעות הנכס. במלים אחרות, לעודד אותם להיכנס לשוק ההשקעות ולא לשוק הביקושים. יש פיגור אדיר בהיצע הדירות מול הביקוש, הנובע מכך שבכל שנה מתחתנים 55 אלף זוגות צעירים הזקוקים לפתרון דיור. לפי הנתונים, המדינה עומדת בקצב שיווק הדירות רק עבור הזוגות החדשים — אבל אינה מצליחה לצמצם פערי ביקוש של מאות אלפי יחידות דיור משנים קודמות בגלל חוסר תכנון. התוצאה: שוק השכירות לוהט.

גם מקבלי ההחלטות מבינים את זה, ורק באחרונה התבשרנו על כך שהמדינה רכשה פרויקט שלם בחיפה, שבו תשכיר דירות לזכאים. מכאן, שהשקעה נבונה לזוגות צעירים היא לא רכישת דירת מגורים בעבורם או התמודדות במכרזי מחיר למשתכן — אלא רכישת דירות שהן נכס מניב. באמצעות התשואה שיניבו הדירות הם יוכלו לקנות את הבית שבו באמת ירצו לגור.

הכותבת היא הבעלים והמנכ"לית של חברת שיווק הנדל"ן תלתן החזקות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא