תלות המפרסמים בפייסבוק אינה בריאה

העדפת תוכן אישי על פני תוכן עסקי בפייסבוק מזיקה לפלח משמעותי ממשתמשיה, ובעיקר לעסקים וחברות קטנות ובינוניות

יצחק משיח
יצחק משיח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו פייסבוק על מסכים
לוגו פייסבוק על מסכיםצילום: jon challicom / Alamy Stock Phot
יצחק משיח
יצחק משיח

כמו כל חברה טכנולוגית, ב-14 שנות קיומה, גם פייסבוק עברה לא מעט שינויים ושדרוגים. באחרונה הרשת החברתית הפופולרית עברה שוב מתיחת פנים דו־ממדית. מייסדה, מארק צוקרברג, הכריז כי בפני הגולשים יוצגו יותר פוסטים של חברים וקרובים, ופחות מידע של גופים וחברות. כמו כן, פייסבוק הודיעה כי היא יוצאת למלחמה נגד תופעת החדשות המזויפות (פייק ניוז) והודיעה כי תיתן לגולשים אפשרות לדרג את המהימנות של מקורות המידע והדפים שמפורסמים בפייסבוק.

למרות היותה חברת טכנולוגיה, ההשפעה של השינויים האלה היא לא רק טכנולוגית, אלא גם כלכלית, תקשורתית, חברתית, צרכנית ואפילו פוליטית. שלא במפתיע, על המהלך הזה נשמעת ביקורת בעולם. גם בחוגים רבים בישראל לא חסרים מקטרגים, בעיקר מצד גורמים מסחריים שהבינו כי עליהם להתרגל למציאות חדשה ולהשקיע משאבים רבים יותר כדי להעביר את מסריהם.

ההעדפה של פוסטים של חברים על פני חברות מסחריות, תכריח את המפרסמים להישען על מנגנון הפרסום הממומן. כל מי שירצה באמת להגיע אל הצרכנים בפייסבוק, ולא יצליח לעשות זאת בצורה אורגנית, ייאלץ להשקיע הרבה יותר כסף. לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שצעד כזה מזיק לפלח משמעותי ממשתמשי הרשת, בהם עסקים וחברות קטנות ובינוניות - שלאו דווקא נהנים מתקציבי פרסום בלתי־מוגבלים.

מצד שני, צריכים להודות שלרשתות חברתיות באינטרנט אין באמת הצדקה או תוחלת חיים ללא תוכן גולשים אותנטי ומהימן. לפחות בממד השני עשתה טוב הרשת החברתית, כשהבינה כי שמירה על רלוונטיות לאורך תקופה ארוכה יותר מחייבת מצדה התאמה לסביבה המשתנה. טיפול בספאם ופייק ניוז באמצעות רענון האלגוריתם והעברת הכוח לגולשים - הוא חיוני. השאלה היא אם אנחנו מספיק הוגנים לעשות זאת ממניעים ענייניים, או שזאת רק תהיה דרך נוספת להתנגח בגופים שאינם מתכתבים עם האג'נדה שלנו.

מאז ההכרזה על השינויים בפייסבוק, הדיון בנושא החמיץ נקודה מרכזית: אמצעי המדיה החדשים מנסים לאמץ מאפיינים מסורתיים, וזה לא בהכרח רע. ההבנה ששרידותם תלויה בעיקר במיסוד האינפורמציה והתוכן המפורסם - נכונה מיסודה. דה פקטו, מדובר על כוח ושליטה בתודעה הציבורית. גם אם בצורה מלאכותית, השקת מנגנון לארגון תעבורת המידע בצורה מקצועית ומושכלת, כשם שנהוג בתקשורת ההמונים הקלאסית, על ידי עורכים ואנשי תוכן ומערכות סינון מגוונות - ראויה. יותר מכך, המודל הקודם איפשר לעתים לגורמים מזיקים לשלוט במידע.

בחודשים הקרובים נגלה אם הצעדים של צוקרברג אכן יקשו על עסקים קטנים, ואם הגולשים בכלל מעדיפים תוכן של משפחה וקרובים. בינתיים נותר רק לקוות כי כלל המשתמשים - פרטיים, עסקיים וציבוריים כאחד - יבינו סוף־סוף כי תלות גמורה באפיק אחד (פייסבוק) אינה בריאה.

הכותב הוא יועץ תקשורת ואסטרטגיה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה