מי יאכיל 130 מיליון מצרים?

מצרים זקוקה כבר כיום ליותר מ-10 מיליון דירות חדשות כדי להתגבר על צורכי האוכלוסייה הנוכחיים

צבי בראל
צבי בראל
משפחה בכפר בייראת, מצרים
משפחה בכפר בייראת, מצריםצילום: Richard Baker / In Pictures via
צבי בראל
צבי בראל

מסע הבחירות של נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי מתנהל עד כה על פי המצופה. לא רק שהוא המועמד היחיד בבחירות, שיתקיימו בסוף מארס, אלא שגם מנגנוניו טורחים לסלק מדרכו כל מועמד אחר שאפילו רק חלם להיות נשיא. האחרון שניסה הוא הגנרל סאמי ענאן, שהיה רמטכ"ל צבא מצרים, ומוכר בישראל כמי שטיפל בתקופת מובארק במשא ומתן עם הפלסטינים.

ענאן נעצר השבוע כאשר נסע במכוניתו יחד עם נהגו. הוא נשלף מהמכונית, והובל אחר כבוד למשרדי החקירה של המשטרה. הממשל מיהר להוציא צו איסור פרסום גורף על מהלך החקירה ועל נסיבותיה, אבל ההודעות הרשמיות, היחידות המותרות בפרסום, מבהירות כי החשדות החמורים שמוטחים בגנרל לשעבר נוגעות לזיוף מסמכים. על פי החשד, ענאן זייף את תעודת השחרור שלו מהצבא — ובכך עבר על החוק האוסר על אנשי צבא בשירות פעיל להתמודד בבחירות. שמו הוסר מרשימת הבוחרים, ועתה הוא צפוי (אם יורשע) לעונש של מאסר ארוך.

נראה שמה שהכעיס במיוחד את הנשיא הוא הפוסט הבוטה שפירסם ענאן בעמוד הפייסבוק שלו לפני שנעצר — שבו כתב בין היתר כי הסיבות שדחפו אותו להתמודד הן "הידרדרות רמת החיים בקרב העם המצרי, וכישלונה של המדינה לטפל בנושאים חשובים כמו קרקע, מים ומשאבי אנוש, כתוצאה ממדיניות שגויה שהטילה על הצבא אחריות לטפל בנושאים ללא מדיניות נבונה שתאפשר למגזר האזרחי למלא את תפקידו". דברים אלה פורשו לא רק כהתקפה חזיתית נגד המשטר, אלא גם כהעלבת כוחות הצבא — אשר כשלעצמה מהווה עבירה על החוק. ענאן הודיע כי אם ייבחר הוא ימנה שני סגני נשיא, האחד לענייני זכויות האדם והשני לקידום מהפיכת המידע במצרים. תחילה נתפשה מועמדותו של ענאן כהצגה שנועדה להפגין ריבוי מועמדים, עד שהתברר ששני המועמדים לסגנות הנשיא נודעו בעבר כמבקריו החריפים של א־סיסי. זה היה הרגע שבו סומן ענאן כאויב.

אין ספק שא־סיסי יהיה הנשיא הבא של מצרים, ולהצהרתו לכלי תקשורת, שלפיה הוא יהיה נשיא רק אם העם ירצה בו, אין הרבה משמעות. ואולם ארבע שנים אחרי שנבחר לנשיא, בהמשך לתפיסתו את השלטון ביולי 2013 כאשר הדיח את מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים, לא־סיסי יש גם קבלות ליכולתו לקדם את המשק המצרי.

דו"ח ביקורת של קרן המטבע הבינלאומית שפורסם באחרונה מבשר כי מצרים נמצאת בתהליך הבראה כלכלי, שעשוי לא רק לבלום את המשך המשבר, אלא גם להניב פירות. אף שתחזית הצמיחה השנה נמוכה מהציפיות — 4.2% במקום 5.3% — האינפלציה ירדה בדצמבר ל–22% (בחישוב שנתי) לעומת 26% בנובמבר, ועל פי תחזיות הקרן היא צפויה לרדת ל–12% בשנה הבאה; הלירה המצרית נותרה יציבה אחרי ההחלטה הדרמטית לנייד אותה, שהתקבלה בנובמבר 2016; משקיעים זרים ממשיכים להזרים כספים לבורסה המצרית; והשנה נרשמו ההשקעות הזרות הגדולות ביותר מאז 2010 (שנה לפני המהפכה).

בשנה הבאה צפויה מצרים להתחיל להפיק גז משדות הגז החדשים שהתגלו בים, וההכנסות ממסים צמחו ביותר מ–62%. דו"ח הביקורת של הקרן אמנם מצביע על פיגור בביצוע הרפורמות שהוסכם עליהן לפני שקיבלה מצרים את האישור להלוואה בסך 12 מיליארד דולר מקרן המטבע, כמו הסרת הסובסידיות לדלק לסוגיו והקמת מנגנוני פיקוח על ניהול יתרות המט"ח, אבל א־סיסי כבר הוכיח כי אינו חושש מרפורמות כאשר העלה את מחירי הדלק, מבלי שהצעד הזה יחולל מהומות ברחובות.

אלא שמעל הנתונים האופטימיים הללו מרחפים שני איומים רבי עוצמה, שעלולים לחבל בכל הישג כלכלי שישיג ממשלו של א־סיסי. בכנס הנוער שהתקיים ביוני הוא קבע כי הטרור והגידול באוכלוסייה הם האתגרים הקשים ביותר שניצבים בפני המדינה. הטרור הוא עדיין גורם קבוע שמשפיע על תנועת התיירות, שמהווה מקור חיוני להכנסות, ואילו הריבוי הטבעי מאיים על יכולתה של המדינה להאכיל, להשקות ולחנך את אזרחיה בעוד כמה עשורים.

התחזית הדמוגרפית הקודרת מעמידה את מספר אזרחיה של מצרים ב–2030 על כ–129 מיליון נפש לעומת כ–93 מיליון כיום. פירושו של נתון זה הוא שמצרים תצטרך להשקיע הון בבניית בתי ספר, בתכנון בנייתם של עוד מיליוני יחידות דיור ובמציאת מקורות לאספקת מים. כך למשל, מאז 1954 הנתח המצרי ממימי הנילוס הוא 55 מיליארד מ"ק. ואולם אז האוכלוסייה היתה כרבע ממספרה כיום. בנוסף, זקוקה מצרים ליותר מ–10 מיליון דירות חדשות כדי להתגבר על צורכי האוכלוסייה הנוכחיים. על פי הערכות רשמיות, קיימות במצרים יותר מ–5.5 מיליון דירות ריקות בבעלות פרטית, אבל יש לכך סיבה — הבעלים אינם מעוניינים להשכירן, או ששכר הדירה גבוה מיכולתם של בני המעמד הנמוך, ואפילו הבינוני.

הממשל המצרי פועל במרץ כדי להטמיע בקרב הציבור, בעיקר במגזר הכפרי, את תודעת תכנון המשפחה. באחרונה הוא אף קיבל מענק של 27 מיליון יורו כדי לסייע באספקת אמצעי מניעה בחינם ולממן מסעי הסברה להקטנת מספר הילדים. שבעה משרדים שונים טורחים על תכנון ויישום פרויקט התכנון הזה. המטרה היא להפחית עד 2030 את מספר הלידות הממוצע לאישה מ–4.5 ל–2.5.

הנשיא חוסני מובארק הצליח בזמנו לחולל מהפכה בתחום, אבל בשנים האחרונות שוב זינק מספר הלידות, וב–2016 נולדו 2.6 מיליון תינוקות. צמצום שיעור הריבוי הטבעי דורש הנהגה שמסוגלת להתמודד לא רק עם מסורת ומנהגים, אלא גם עם ביקורת דתית. אפשר לבקר את א־סיסי על הפגיעה בחופש הביטוי, בהגבלת הפעילות הפוליטית ובניהול מרדף אחרי ארגוני זכויות אדם, אך כרגע לא נראה שבמצרים יש מנהיג בר תחרות לא־סיסי — כזה שיוכל לתקוף את האתגרים המורכבים ולנצח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?