הניצחון של מערכת הבריאות הציבורית

ההכרה בחסרונותיו של הסדר בחירת מנתח בתשלום, המותרת רק במערכת הפרטית, מחלחלת כיום בהדרגה לכל השחקנים המרכזיים במערכת הבריאות

גבי בן נון
גבי בן נון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדר ניתוח בבית החולים אסותא
חדר ניתוח בבית החולים אסותאצילום: ניר קידר
גבי בן נון
גבי בן נון

הזכות לבחירה בתשלום של רופא מנתח מותרת כיום רק בבתי חולים פרטיים ובבתי החולים הציבוריים בירושלים. בחירה זו אסורה בבתי החולים הממשלתיים ובאלה שבבעלות שירותי בריאות כללית, המהווים את רוב רובו של מערך האשפוז הכללי בישראל.

באחרונה הודיעה קופת החולים מכבי כי תאפשר לחבריה לבחור רופא מנתח בבית החולים אסותא שבבעלותה, במימון הסל הציבורי, ולאומית אימצה גם היא מהלך דומה. מהלכים יזומים אלה מצד קופות החולים הצטרפו למהלכים קודמים של שני בתי חולים ממשלתיים (איכילוב ורמב"ם), שהתירו באופן חלקי למטופלים בחירת מנתח ללא תוספת תשלום.

דומה כי ההכרה בחסרונותיו של הסדר בחירת מנתח בתשלום, המותרת רק במערכת הפרטית, מחלחלת כיום בהדרגה לכל השחקנים המרכזיים במערכת הבריאות: להסדרים מפלים אלה, של אפשרות לבחור רופא מנתח במימון הביטוחים הפרטיים, היתה תרומה מרכזית להסטת מטופלים למערכת הפרטית, להקטנת שעות הנוכחות של רופאים בכירים במערכות הציבורית, ולהתארכות משך ההמתנה של החולה. הסדרים לבחירת מנתח בתשלום — המותרים רק במערכת הפרטית — תרמו לאינפלציית מחירים ושכר, להעמקת הגירעונות של בתי החולים הציבוריים ולהגדלת הוצאות משקי הבית על רכש ביטוחים פרטיים, ששברה שיאים בישראל.

בשנתיים האחרונות יזמו משרדי האוצר והבריאות כמה מהלכים לצמצום ולריסון הרפואה הפרטית. מהלכים אלה היו בכיוון הנכון של התמודדות עם בעיית המערכת, אולם לא היה בהם די. הדרך לעקירה מהשורש של בעיות הנגרמות מהתרת בחירה בתשלום של מנתח, היא באמצעות מתן חופש בחירה ברופא מנתח חינם בכל בתי החולים הציבוריים, כחלק מסל הזכאויות הכלול בחוק ביטוח בריאות ממלכתי.

מהלך זה ייתר את הצורך בביטוחים פרטיים כאמצעי לבחירת רופא מנתח. הוא יבטל את התמריץ הכלכלי השלילי להסטת פעילות רפואית מהמערכת הציבורית לפרטית, יביא לניהול הוגן יותר של קדימות הטיפול הרפואי — על בסיס הצורך, ולא על בסיס היכולת לשלם. הוא יגביר את יכולת התחרות של בתי החולים הציבוריים עם בתי החולים הפרטיים, ויתרום לשיקומו של אמון הציבור במערכת הציבורית. ציבור זה, ברובו המוחלט, רואה בזכות הבחירה במנתח זכות חשובה ובסיסית, גם אם הוא לא תמיד בוחר לממשה.

ניתן לקבוע כי בחירת מנתח חינם במערכת הציבורית תיעשה מתוך רשימת רופאים שיתחייבו להעסקה מלאה רק במערכת הציבורית, בהסדרי העסקה של "פול טיימר". במקרים של עודפי ביקוש לרופא מנתח נבחר שהצטרף להסדר זה, אורך התור לרופא יהווה מנגנון מווסת לעודף הביקושים, אם ייווצרו כאלה.

כמהלך משלים, מוצע להפחית את פרמיות הביטוח הפרטי בהתאם לשווי החיסכון בהוצאות של חברות הביטוח הפרטיות על מימוש בחירת רופא. במקביל, יש להגדיל את תקציב המדינה המיועד להעסקת רופאים במערכת הציבורית — ובכך לאפשר קיצור תורים במערכת זו, תוך ניצול תשתיות המערכת באופן יעיל והוגן יותר. שילובם של מהלכים אלה יתרום להשגת יעד חשוב נוסף: הקטנת היקף המימון הפרטי של מערכת הבריאות בישראל, שהוא מהגבוהים במערב.

פרופ' בן־נון הוא ראש המחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן־גוריון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"