ישראל כ"ץ נכשל - וצריך ללכת הביתה

כ"ץ העלה את המהירות המרבית בכבישים המהירים - אף שלפי ניסיון העבר כדי לצמצם את מספר התאונות יש להפחית את המהירות

מיקי גור
מיקי גור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תאונת דרכים  צומת צפריה
צילום: ניר קידר
מיקי גור
מיקי גור

ב–2017 נהרגו 362 אנשים בתאונות דרכים, לעומת 290 הרוגים ב–2012 - שבה השיק שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כ"ץ, תוכנית רב־שנתית לצמצום מספר ההרוגים בתאונות. כ"ץ הסתפק אז בהצבת יעד צנוע של הפחתת מספר ההרוגים ל–270 בשנה. התוכנית נחלה כישלון חרוץ. בחמש השנים שחלפו מאז, נהרגו בממוצע בכבישים 323 בני אדם בשנה.

כשחברה עסקית נכשלת בהשגת יעדיה שנה אחר שנה, במשך חמש שנים, נהוג להחליף את הנהלתה ולגבש תוכנית אסטרטגית חדשה, אך לא כך הם פני הדברים במגזר הציבורי. הממשלה, מועצת המנהלים אם תרצו, לא הטריחה את עצמה לקיים דיון רציני בנושא. השר הממונה על הבטיחות בדרכים ממשיך לכהן בתפקידו חרף כישלונותיו, ותוכנית אסטרטגית חדשה שתביא להפחתה משמעותית של הקטל בדרכים אינה נראית באופק.

זאת טרגדיה לאומית, שכן הניסיון הבינלאומי מוכיח כי ישראל יכולה להציל את חייהם של כ–100 בני אדם בשנה אם תאמץ תוכנית אסטרטגית חדשה בנושא הבטיחות בדרכים.

מדינות סקנדינביה ומדינות נוספות שהלכו בעקבותיהן הצליחו לצמצם את מספר התאונות ואת מספר ההרוגים באופן ניכר על ידי אימוץ תוכנית פעולה המכונה חזון אפס (Vision Zero) — שחותרת ליעד אוטופי של אפס הרוגים בתאונות. על פי התוכנית, הזכות לחזור הביתה בשלום גוברת על הדרישה החברתית לקצר את זמן הנסיעה ואת משך השהות במכונית. דוגמה לכך היא שהתוכנית תומכת בהורדה דרסטית של המהירות המרבית המותרת.

כ"ץ העלה את המהירות המרבית בכבישים המהירים, אך התוכנית הוכיחה כי יש להפחית את המהירות כדי לצמצם את מספר התאונות. את המהירות יש להפחית לא רק בכבישים המהירים, אלא גם בכבישים עירוניים. מועצות בטיחות עירוניות המשותפות לתושבים ולעיריות, אחד הנדבכים החשובים של תוכנית חזון אפס, החליטו להגביל את המהירות המותרת בחלק מרחובות הערים בסקנדינביה ל–30 קמ"ש בלבד — וכך הצליחו לצמצם משמעותית את הפגיעה בהולכי רגל.

אם תאומץ תוכנית חזון אפס בישראל, יותקנו לאלתר מאות קילומטרים של גדרות הפרדה בין הנתיבים בכבישים צרים. גדרות אלה ימנעו לחלוטין התנגשויות חזיתיות. מהנדסי התחבורה שוללים פתרון זה בטענה שהוא יפגע בקצב הזרמת התנועה ויגרום לשיירות ארוכות שישתרכו אחרי משאיות אטיות. ואולם התוכנית, הנותנת עדיפות עליונה להצלת חיי אדם, קובעת כי עד להרחבתם של כבישים צרים ומסוכנים — אין מנוס מהתקנתן של גדרות הפרדה שצפויות להציל את חייהם של כ–40 אנשים מדי שנה.

חמש שנים של כישלון במאבק בקטל בדרכים הובילו למותם המיותר של מאות אנשים, והמיטו סבל בל־יתואר על משפחות רבות. הגיעה השעה להעביר את האחריות לקברניט חדש, ללמוד מהניסיון הבינלאומי ולאמץ תוכנית אסטרטגית חדשה למלחמה בתאונות הדרכים.

הכותב הוא מנכ"ל חברה לשירותי ניהול ולייעוץ כלכלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה