הנערים המנוצלים במסעדות זקוקים למערכת החוק

התאגדות של צעירים היא יצירה ייחודית ועדינה, שדרושה לה כל ההגנה שמערכת המשפט יכולה לספק

ליאור סוורדלו
ליאור סוורדלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור סוורדלו
ליאור סוורדלו

בני נוער וצעירים הם מגזר מוחלש בשוק העבודה. פעמים רבות קשה לנו לדמיין את הילד שלנו כחלק מציבור מוחלש, אבל חייבים להתעכב רגע על התובנה הזאת. אלה עובדים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם העבודה, מרוויחים שכר מינימום או פחות מכך, הם אינם מודעים לזכויותיהם ולא מעט פעמים יימצא מי שינצל את פער הגילים בין המעסיק המבוגר לעובד הצעיר. הם מועסקים בשכר שעתי, ועל כל משרה מתחרים עשרות עובדים לא מיומנים, כך שקל לפטר אותם או לייאש אותם עד התפטרות.

שער כניסה מרכזי לעולם העבודה בעבור בני נוער וצעירים הוא ענף האוכל וההארחה, שבו מועסקים בישראל 150 אלף עובדים שיותר ממחציתם בני 20–29. 20% מבני הנוער העובדים מועסקים בבתי קפה ומסעדות. שם הם לומדים, בין שיעורים חשובים על אחריות ועצמאות, גם שיעורים על תשלום "בשחור", על היעדר זכויות סוציאליות, על שעות עבודה ללא תשלום "בהמתנה", ו"אם לא מתאים להם — שיילכו".

באחרונה נשמע קולה של חבורת עובדים פורצי דרך, ובהם מלצרים, טבחים, ברמנים, מארחות ושוטפי כלים, שהתחילו לדרוש את מה שמגיע להם — דרישות צנועות ומידתיות.

אם אנחנו רוצים שיתחולל שינוי בעולם העבודה של בני הנוער והצעירים בישראל, אנחנו חייבים להגן על צעדיהם הראשונים בעולם העבודה. התיקים המשפטיים של בני נוער וצעירים שעושים את דרכם לבתי הדין לעבודה מפעם לפעם הם אמנם לאו דווקא בסכומים גבוהים כל כך, אך הם מעצבים את מערכת יחסי העבודה של העתיד. התאגדות של צעירים היא יצירה ייחודית ועדינה, שדרושה לה כל ההגנה שמערכת המשפט יכולה לספק — שאם לא כן, לא רק שתגווע ההתאגדות, אלא יגווע גם יחס האמון שבין העובדים הצעירים למערכות החוק שאמורות להגן על הזכויות שלהם.

ענף המסעדות, על מנהליו ועובדיו, ממתין בדריכות לפסיקה של בית הדין הארצי בסוגיית התשר, ובשטח נאבקים עובדי מסעדת קפה נואר בתל אביב להקמת התאגדות עובדים תקדימית בענף. רק באחרונה התבשרו העובדים שאינם שקופים בפני מערכת המשפט, כשבית הדין הארצי לעבודה ביקר בחריפות את ההחלטה של בית הדין האזורי לטובת הנהלת המסעדה, ובצעד נדיר אף קבע שאת הדיון בדבר הפיצויים לעובדים ישמע הרכב שופטים אחר. החלטה זו, מעודדת ככל שתהיה, אינה יכולה למחוק את העלבון והמחיר הכבד ששילמו העובדים הצעירים שנאבקים יותר משנה על זכותם הבסיסית להתאגד ולהסדיר את תנאיהם בענף פרוץ כל כך.

הכותב הוא מלווה התאגדויות הצעירים בהסתדרות הנוער העובד והלומד וחבר תנועת דרור ישראל

עובדי קפה נואר מפגינים נגד הנהלת המסעדה, בספטמבר 2017צילום: דניאל סלע

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים