הבוררות תרפא את היחסים בין המבוטחים לחברות הביטוח

כדי להבטיח את יעילות הבוררות, יש לבחון את זהות הבוררים, מומחיותם ודרכי הפיקוח על עבודתם

גדעון פישר
גדעון פישר
המפקחת על שוק ההון, דורית סלינגר
המפקחת על שוק ההון, דורית סלינגרצילום: אייל טואג
גדעון פישר
גדעון פישר

לא מעט אזרחים שמנסים לממש את פוליסת הביטוח שלהם נתקלים בהליכים ביורוקרטיים ממושכים מול חברות הביטוח. הדבר פוגע ביחסים בין הצדדים, שאמורים להיות מושתתים על אמון.

אלא שתחושת חוסר האמון עלולה להתעורר גם אצל חברות הביטוח, ברגע שמוגשת הודעת מבוטח על אירוע. במקרים רבים, בעוד המבוטח משוכנע כי קרה אירוע שמצדיק את הפעלת פוליסת הביטוח, שעבורה שילם פרמיה — חברות הביטוח חשות שמבוטחים מפעילים את "שיטת מצליח" גם כשאינם זכאים לקבל כספים. במקרים כאלה, חברת ביטוח לא תשתף פעולה עם מבוטחים — שבתורם ישתכנעו כי דווקא חברת הביטוח היא זו שפועלת בשיטה זו, ומנסה להתכחש לחובתה לשלם.

המצב הזה, שבו כולם מפסידים, עשוי להשתנות בימים הקרובים, לאור שינויים תחיקתיים מהותיים בדיני הביטוח, שנועדו לטפל בבעיה זו. הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, דורית סלינגר, מקדמת הקמה של מוסד בוררות ייעודי לחברות הביטוח ולמבוטחים, מתוך תפישה שלפיה פתרון סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות לבתי המשפט צובר תאוצה, בישראל ובעולם, ונכון ליישם דרכים כאלה גם בעולם הביטוח.

לפי הצעת סלינגר, מבוטח יוכל לפנות למוסד הבוררות לאחר שחברת הביטוח דחתה את פנייתו. אחרי הגשת בקשה לפתיחת הליך במוסד, חברת הביטוח תהיה מחויבת להתייצב להליך. הבורר יהיה מומחה בתחום המקצועי הרלוונטי, ולאור התחייבותו לעמוד בלוחות הזמנים שייקבעו מראש, יתקצרו ההליכים ויתייעלו מאוד. אם הפנייה תתברר כמוצדקת במלואה או בחלקה, הבורר יקבע את הסכום הכספי שחברת הביטוח תשלם למבוטח.

ניתן לשער שיועלו התנגדויות למהלך זה מכיוונים שונים ומגוונים. לכן, כדי להבטיח את הצלחת המהלך החשוב ולעגן את אבני היסוד של שיטת הבוררות — המושתתות על כך שהצדדים הסכימו ליישב מחלוקות באמצעות בוררות — יהיה נכון לקבוע את רשימת הבוררים בהסכמה עם איגוד חברות הביטוח, וכך גם את המתווה עצמו.

באופן עקרוני, צעד זה מבורך. ואולם רשות שוק ההון במשרד האוצר תצטרך לטפל באתגרים מורכבים כדי לוודא את טיבו ויעילותו של ההליך — כמו זהות הבוררים, אופי הכשרתם ומומחיותם, ודרכי הפיקוח על עבודתם בכלל ועל פסקי הבוררות בפרט. בנוסף, חוק הבוררות אינו מחיל כיום כללי אתיקה על בוררים, ויש לשקול את הסדרת הנושא, לרבות התקנת פרוצדורה שתוודא היעדר ניגוד עניינים, כמקובל במוסדות בינלאומיים לבוררויות.

אני מקווה שחברי הכנסת יצביעו לטובת הציבור ויעבירו את הרפורמה הזאת במסגרת חוק ההסדרים, למען העלאת רף האמון וייעול ההסדרה של הסכסוכים בעולם הביטוח.

הכותב הוא מייסד משרד עורכי הדין גדעון פישר ושות', מייסד מרכז פישר לבוררות באוניברסיטת בר־אילן

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?