השמאים מכניסים את עורכי הדין למלכוד

תיקון חדש לתקנות האתיקה של שמאי המקרקעין, עלול להציב את עורכי הדין בפני מלכוד. מצד אחד שמאי ולקוח יוכלו לקבוע כי שכרו של השמאי יותנה בתוצאות המשפט, ומצד שני הכללים האתיים אוסרים על עורך הדין לתת יד לכך

אפרים אופק אהרון
אפרים אופק אהרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרקע חקלאית
קרקע חקלאיתצילום: עופר וקנין
אפרים אופק אהרון
אפרים אופק אהרון

באחרונה סוערות הרוחות בענף שמאי המקרקעין בעקבות החלטה של מועצת שמאי המקרקעין לתקן את תקנות האתיקה שלהם, כך שיותר לשמאי מקרקעין לגבות שכר טרחה לפי תוצאות ההליך. תיקון מרחיק לכת זה, שעבר במועצה כמעט פה אחד, הועבר לאישור שרת המשפטים, איילת שקד. התיקון מגלם קשיים לא מבוטלים, החורגים מהעולם השמאי בלבד.

חוות דעת של שמאי מקרקעין מוגשות לבתי המשפט כעניין שבשגרה, באמצעות עורכי דין המייצגים צדדים בסכסוך משפטי. חוות דעת אלה רלוונטיות בתביעות על ירידת ערך עקב פגיעה שנובעת מתוכנית, בתביעות פיצויים נגד הפקעות ובמחלוקות מסחריות־קנייניות.

ספק אם מועצת שמאי המקרקעין נתנה את דעתה לכך שהתיקון עלול להעמיד את עורכי הדין בפני קושי אתי. קושי זה נובע מהכללים האתיים החלים על עורכי הדין, הקובעים כי עורך דין "לא ייתן יד לביצוע כל תשלום או תמורה אחרת לעד תמורת עדותו, אם תשלום זה מותנה בתוצאות המשפט". הפרשנות המקובלת של כלל זה היא שלעורך דין אסור להעלות לדוכן העדים במשפט עד (ושמאי מקרקעין המגיש חוות דעת הוא בבחינת עד), אם ידוע לו כי העד מקבל תשלום המותנה בתוצאות המשפט.

במצב זה, עורכי הדין עלולים להימצא בפני מלכוד. מצד אחד, הלקוח והשמאי הסכימו כי שכרו של השמאי יותנה בתוצאות המשפט, ומצד שני הכללים האתיים אוסרים על עורך הדין לתת יד לכך. התעקשותו של עורך דין בעניין זה עלולה להותירו ללא לקוח - שעלול להעדיף לעבור לעורך דין אחר שאינו מכיר את הכלל האמור או אינו מקפיד עליו.

פתרון אפשרי, אך לא סביר, למלכוד זה הוא תיקון או הבהרת כללי לשכת עורכי הדין, כך שהכלל לא יחול במקרה שבו כללי אתיקה של מקצועות אחרים מאפשרים גביית שכר המותנה בתוצאות המשפט.

התיקון המוצע של כללי האתיקה של שמאי המקרקעין מגלם קושי נוסף. בית המשפט העליון הבהיר כי חוות דעת שבהן השכר נגזר מסכום הזכייה בתביעה מעוררות חשש מובנה להטיית חוות הדעת. לכן ניתן לחוות דעת כזאת משקל ראייתי נמוך מאוד. כך למשל קבע השופט יורם דנציגר בפסק הדין בעניין קיטאל החזקות (רע"א 779/06), שעסק במחלוקת לגבי הערכות שווי הוגן של מניות: "מנגנון שכר הטרחה שסוכם בין המבקש לבין המומחה מטעמו (רואה חשבון), שבו נגזר שכר הטרחה מסכום הזכייה בתביעה, מעורר קושי של ממש. מנגנון זה הופך את המומחה במידה מסוימת לבעל אינטרס בתביעה ומעורר חשש מובנה להטיה של חוות הדעת (ולמען הסר ספק ייאמר כי הדברים נאמרים בלי להטיל כל דופי ביושרו של המומחה). לפיכך, זו חוות דעת שמשקלה הראייתי נמוך".

מכאן שהתיקון המוצע של כללי האתיקה של שמאי המקרקעין, ככל שיחול על הליכים המתנהלים בבתי המשפט, עלול לחטוא למטרתו. יתר על כן, תיקון זה עלול דווקא לפגוע בצדדים שידם אינה משגת, ולכן יעדיפו לשלם שכר המותנה בהצלחה.

הכותב הוא עורך דין במחלקת ליטיגציה ויישוב סכסוכים במשרד עמית פולק מטלון ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט