הצד המפוקפק של המרוץ לבגרות

צריך להסיר את המסווה מעל בדיית הבגרות, שלפיה צריך להתייסר שנים בבית הספר רק כדי להשיג את התעודה הנכספת

אברהם פרנק
אברהם פרנק
בחינת בגרות במתמטיקה
בחינת בגרות במתמטיקהצילום: אילן אסייג
אברהם פרנק
אברהם פרנק

במבחן מיצ"ב האחרון, ששר החינוך סיפר עליו לציבור בגאווה גדולה, יש נתונים פחות מחמיאים שלא הוזכרו במסיבת העיתונאים: 55% מתלמידי החטיבה העליונה (י'־י"ב) בישראל מציינים שאינם מפיקים שום דבר משמעותי מלימודיהם. בסעיף "תחושת המסוגלות, הסקרנות והעניין בלמידה", 55% מהתלמידים הבוגרים אינם חושבים שהם מרוויחים הרבה, ובעיקר אינם נהנים ולא מתעוררת אצלם סקרנות כלפי מה שקורה בבית הספר.

הסיבה המרכזית לניכור הזה היא כמובן מטרת הלמידה ותוכניות הלימוד. מטרת הלמידה בחטיבה העליונה מכוונת כולה להשגת תעודת בגרות, ולכן היא כוללת שעות מייגעות ומשעממות רבות של ישיבה פסיבית בכיתה. תוכניות הלימוד הרוטיניות מועברות רובן באופן פרונטלי ומשנן, עם מעט קטעים של חוויה, והכל לצורך מימוש מטרה חיצונית. אם כך, מדוע הם נשארים?

האתוס החזק ביותר בכל שנות החינוך מכיתה א' ועד י"ב הוא הרעיון שצריך להשיג תעודת בגרות. כל תלמידי ישראל נכנסים לפס ייצור שזו תכליתו, וקשה להיחלץ ממנו לטובת רעיונות אחרים. הסביבה כולה רוויה באמונה שיש להשלים תעודת בגרות, ואם לא — דבקה בתלמיד איזו נכות. שום הורה, למעט במשפחות מוחלשות מאוד עם הון תרבותי מועט, לא יאפשר לילדיו לוותר על הציווי הקטגורי הקובע: "עליך לעשות תעודת בגרות!". זאת הסיבה לכך שהילדים יושבים בכיתות ואינם מפיקים מזה כמעט דבר, ובלבד שלבסוף המסמך הנכסף יהיה בידם.

למוסכמה המומצאת הזאת — שצריך לשבת ולהתייסר שנים בבית הספר כדי להשיג תעודת בגרות — יש חלופות מועילות. אציע כאן כיוונים אחדים, בתקווה שיסירו את המסווה מעל בדיית הבגרות, ויביאו לאנחת רווחה בקרב אלה הממתינים לאישור לדבר שהם חשים בו כבר שנים. ראשית, יש לזכור שניתן לעשות תעודת בגרות לאחר התיכון, בתקופת הצבא או לאחריו. היתרונות בכך הם שרק מי שסבור שהדבר נחוץ לו עושה את הבגרות, ושניתן להשלים את הלימודים לבגרות תוך פרק זמן קצר להפליא, בהשוואה לשנים הארוכות של התיכון.

במקום לימודים בכיתות י'־י"ב בגילי 16–18, אפשר ללמוד מקצוע. בעולם הבינו שיש להעניק לצעירים הזדמנות שווה לחינוך מקצועי ועיוני. בישראל החינוך המקצועי הוא אות קלון, אף שאיש אינו יודע כיצד ייראה שוק העבודה בעוד עשר שנים ומה יידרש בו אז. הנכד שלי לומד באופן עצמאי חשמלאות והגברה אלקטרונית. הוא אינו רואה את עצמו לומד עתה לתעודת הבגרות, וייתכן שגם לא ישלים אותה בהמשך. בימים שבהם הוא נוסע לבית הספר הדמוקרטי שבו הוא לומד, הוא עוסק בעיקר בבישול עבור התלמידים. כשיסיים את כיתה י"ב הוא מתכנן שנת שירות אתגרית. הוא נער מוכשר מאוד בתחומים שלו, ואני צופה שיידע להסתדר היטב בהמשך חייו. עולם התעסוקה לצעירים הוא מגוון: החל בעיסוקים פשוטים כמו מלצרות וכלה בהצטרפות לחברות מקצועיות ופיתוח אפליקציות.

מלבד לימודי מקצוע, אפשר להתמקד בספורט, לטייל בארץ ובעולם, להתקדם במוזיקה, לקרוא ספרים או לעשות כיף בצורות שונות. עבור מי שרוצה ללמוד, האפשרויות המקוונות הן כבר כמעט בלתי מוגבלות: יושבים מול המחשב, עם קפה ועוגיות, ולומדים תחומים מעניינים בקצב אישי עם מרצים איכותיים.

משרד החינוך צריך לקחת תחת אחריותו את כל המוסדות לחינוך מקצועי, ולהפוך אותם לאפשרויות שוות ערך ללימוד העיוני. בנוסף, הוא צריך לשנות מקצה לקצה את בחינות הבגרות, וכך גם את הכניסה לאקדמיה. אם הלמידה תישאר תכלית מפוקפקת לעתיד לבוא ולא תיהפך לחוויה העומדת בפני עצמה ומותירה אוטונומיה רבה — התלמידים יברחו, ובצדק.

הכותב הוא ד"ר במינהל ומדיניות החינוך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"