לתת תמריצים ליזמים בפריפריה

מכיוון שמחירי הדירות בפריפריה נמוכים יחסית למרכז, על היזם לבנות יותר דירות - וזה אפשרי רק בבנייה על קרקע נוספת

עמי כחלון
עמי כחלון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכנית פינוי־בינוי בתל אביב
תוכנית פינוי־בינוי בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
עמי כחלון
עמי כחלון

העובדה שרובם המוחלט של מיזמי הפינוי־בינוי ותמ"א 38 מתבצעים באזור המרכז התקבלה במשך השנים כגזירת גורל, בגלל היעדר הרווחיות ליזמים בהתחדשות עירונית ביישובי הפריפריה. תושבי הצפון והדרום יכלו רק להביט בעיניים כלות על הפרויקטים הנבנים בתל אביב או ברמת גן, ולייחל לכך שיום יבוא והיזמים יפנו גם אליהם.

דו"ח של מבקר המדינה הצביע על האנומליה הזאת בצורה מפורשת, וציין: "ב–2010–2013, מסך של 1,384 היתרי בנייה שניתנו במסלול תמ"א 38, אושרו במחוזות הצפון והדרום 36 היתרים בלבד". כעת, יותר מעשור לאחר שהתחילה פריחת ההתחדשות העירונית באזור המרכז, חלה החובה על המדינה להציע תמריץ ליזמים שיפנו את מבטם לערי הפריפריה המתיישנות.

זה יכול להיות תהליך בעל משמעויות אסטרטגיות, חברתיות וכלכליות מהמעלה הראשונה — שיביא לפיזור נורמלי של אוכלוסיית ישראל על פני כל שטחי המדינה, יחזק את הבניינים בפריפריה מפני רעידות אדמה, במיוחד במקומות המועדים לכך, ויאפשר לתושבי הפריפריה ליהנות מפירות ההתחדשות העירונית, בוודאי כשהדברים אמורים על רקע יכולתם המוגבלת של התושבים לשדרג את מגוריהם ביחס לתושבי המרכז. בנוסף, הדבר יקטין את הפערים הכלכליים הגדלים והולכים — בעלי דירות ביישובי הפריפריה "נתקעים" עם דירות שערכן לא עולה, לעומת תושבים מאותו מעמד סוציו־אקונומי הגרים בשכונות ותיקות, כמו יד אליהו בתל אביב, שערך דירותיהם עולה הודות לפרויקטים של התחדשות עירונית.

בשטח אנחנו רואים אמנם ניצנים מבורכים של שינוי, אבל זה לא מספיק. הממשלה פתחה בתהליך נכון וחיובי של עידוד יזמים לבוא לפריפריה, וראשי הרשויות מקבלים מענקים עבור תשתיות נלוות לתהליכי פינוי־בינוי. תהליכים אלה מצביעים על מגמה חיובית, אבל אין בהם עדיין כדי להניע את היזמים לעזוב את יישובי המרכז לטובת הרפתקה כלכלית בפריפריה. ברצוני להציע כאן שלושה מסלולי תמריץ ליזמים, שאולי יביאו את השינוי המיוחל:

1. ערבויות מדינה: מתן ערבויות מדינה לפרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה יגרום לכך שלא יהיה צורך בליווי בנקאי ובערבויות חוק המכר. באופן זה, העלויות שיחולו על היזמים יפחתו משמעותית ויגדילו את רווחיות הבנייה.

2. מענק כספי: נכון להיום, לא ניתן להגדיל את היחס בין דירה שנהרסת לדירות שנבנות במקומה, וליזמים לא משתלם לבנות בפריפריה. יש להיות יצירתיים ולהציע פתרונות בצורת מענקים ליזמים או הקלות מס.

3. קרקע משלימה: תוענק ליזם ההתחדשות העירונית בפריפריה קרקע נוספת לבנייה. על קרקע זו הוא יוכל לבנות בניין חדש נוסף, ותוספת הדירות הזאת תביא לכך שהפרויקט כולו יהיה משתלם עבורו. מכיוון שמחירי הדירות בפריפריה נמוכים יחסית למרכז, על היזם לבנות מספר גדול יותר של דירות — והדבר מתאפשר רק בבנייה על קרקע נוספת. תמריץ כזה יוכל להקל גם על הצפיפות בערי הפריפריה.

הכותב הוא מנכ"ל משותף בחברה להתחדשות עירונית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפרדת יולדות

"מי שמביא את הכסף - אנחנו באים לקראתו": מה מתדלק את ההפרדה במחלקות היולדות?

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"