לא רק לעשירים מגיע דיור מוגן

ישראל צריכה פרויקט "מחיר למזדקן" - דיור מוגן עירוני בר השגה, שייתן גם ללא עשירים הזדמנות להזדקן בכבוד

דנית שנהב
דנית שנהב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית אבות בגרמניה
בית אבות בגרמניהצילום: רויטרס
דנית שנהב
דנית שנהב

מצוקת הדיור כיום בישראל נתפשת כמצוקה של צעירים בעיקר. מנהלי מדיניות הדיור בממשלה וברשויות השונות עוסקים במציאת פתרונות לצעירים בתחילת דרכם, אבל הנתונים העולמיים מראים שמצוקת הדיור בעתיד תהיה דווקא בקרב הגיל השלישי.

קבינט הדיור התחיל לדון באחרונה בפתרונות דיור לגיל השלישי. במדינות המערב, הדמוגרפיה משתנה עקב העלייה בתוחלת החיים והירידה בשיעור הפריון. שיעורם של בני 65 ומעלה באוכלוסייה עולה, ולפי תחזית של האו"ם, 15% מאוכלוסיית העולם ב–2050 תהיה מעל גיל 65. עוד מעריכים באו"ם שבעוד אוכלוסיית הגיל השלישי תגדל, האוכלוסייה הכוללת של מדינות המערב תצטמצם.

בישראל הגמלאים הם 11% מהאוכלוסייה. בעוד 20 שנה צפוי שיעור בני 65 ומעלה לגדול ל–15%. על פי ההערכות, רק 13 אלף קשישים מתגוררים בבתי דיור מוגן. האם יש בישראל של היום מספיק פתרונות דיור למבוגרים?

הנתונים על הזדקנות האוכלוסייה מעידים על החשיבות שבתכנון דיור מוגן לאוכלוסייה רחבה, ולא לעשירים בלבד. בתי הדיור המוגן הנבנים כיום הם מפוארים ויוקרתיים, ומספקים מגוון שירותים, חיי חברה ותרבות עשירים, פעילות ספורט ענפה בחדרי כושר, בריכה ושירותי רפואה מתקדמים. מחירם הממוצע גבוה, ונוצר מצב שבו היכולת לגור בדיור מוגן שמורה למבוססים כלכלית.

נראה כי חלק גדול מהאוכלוסייה המבוגרת כיום מתגורר במרכזי הערים, בבניינים ותיקים שכבר אינם מתאימים לצרכיו — ללא מעלית, בדירות חסרות אמצעי בטיחות ומיגון ועם תכנון שלא תואם את צורכי הגיל. חלק מהקשישים מתקשים להתנייד לבדיקות רפואיות, לפעילויות חברתיות, לסידורים או לקניות.

תכנון מיזמי דיור מוגן בר השגה — "מחיר למזדקן" — יכול לתת מענה לצורכיהם. לשם כך, צריך לשפר את ההתייחסות לדיור מוגן בתוכניות בניין עיר (תב"ע). ועדות התכנון צריכות להקצות שטחים ואחוזי בנייה מתאימים לבניית פרויקטים של דיור מוגן לכלל אוכלוסיית הגמלאים — במרכזי ערים, בשכונות חדשות, בפריפריה, במרחב הכפרי ובשכונות חדשות, שכיום מתוכננות בעיקר למען צעירים. הרשויות צריכות לאמץ גם מודלים לשלוב דיור מוגן בר השגה בפרויקטים של עירוב שימושים, כפי שנעשה כבר בחו"ל.

דיור מוגן עירוני שמחירו בר השגה יכול לאפשר למבוגרים לעזוב את בתיהם ועדיין להישאר קרובים לסביבה המוכרת ולשירותים הרפואיים והעירוניים שהם רגילים אליהם. לצד תוכניות מחיר למשתכן ופרויקטים של התחדשות עירונית, על הממשלה לדאוג לחלופות שונות ורלוונטיות למבוגרים, שיזכו לאיכות חיים גבוהה, לסביבה מוגנת ולהשגחה רפואית, תוך התערות בקהילה וחיים בכבוד.

הכותבת היא אדריכלית ומומחית לתכנון דיור מוגן וכפרי גמלאים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?