עולם של מכוניות אוטונומיות עדיין רחוק

המכונית האוטונומית לא תיווצר בבת אחת, אלא בצעדים קטנים ואטיים - כמו בכל התפתחות טכנולוגית

אברהם  טננבוים
אברהם טננבוים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיניבוס אוטונומי בלאס וגאס. במדינות ללא אינטרנט מהיר וכבישים חכמים, מכוניות אוטונומיות לא יוכלו לפעול
מיניבוס אוטונומי בלאס וגאס. במדינות ללא אינטרנט מהיר וכבישים חכמים, מכוניות אוטונומיות לא יוכלו לפעולצילום: John Locher/אי־פי
אברהם  טננבוים
אברהם טננבוים

המכונית האוטונומית זוכה ליחסי ציבור מעולים, ורבים משוכנעים כי זאת כבר חונה מעבר לפינה. לשיטתם, בתוך שנים שאפשר למנות באצבעות יד אחת, תהיה מכונית אוטונומית זמינה לצרכנים.

החזון פשוט וברור, ואפשר לתארו במשפטים קצרים: אנחנו נקום בבוקר, ניכנס למכונית האוטונומית ונאמר: "מכונית מכונית, קחי אותי לעבודה/ללימודים" (או לכל מקום שברצוננו לנסוע אליו). בנקודה זו נוכל לשכוח מהמכונית וממעשיה ולהתרכז בקריאת עיתון (דיגיטלי?) או בכל פעולה אחרת עד להגיענו ליעד. המכונית תניע את עצמה, תבחר בעצמה את הנתיב המתאים והצפוף פחות, ותנהג בנחת ובזהירות לדרכה, עד אשר תודיע לנו בקול נעים ומלטף, "הגעת ליעד".

אלא שהמציאות מסובכת הרבה יותר, משלוש סיבות עיקריות: מחיר, תשתיות ובטיחות.

ראשית, המחיר. מכונית (בניגוד לטלפון נייד, למשל) היא מוצר יקר. המתמטיקה פשוטה. כיום יש כמיליארד וחצי מכוניות על כבישי העולם, ובכל שנה מיוצרות כ–80 מיליון מכוניות. גם אם מחר בבוקר כל יצרני המכוניות יתחילו לייצר רק מכוניות אוטונומיות, יידרש זמן רב לייצור מכוניות אוטונומיות במספר הנדרש. מה גם שקשה להניח שאנשים יוכלו להרשות לעצמם להשליך את מכוניתם שנקנתה בכסף מלא לפני שנים ספורות, ולקנות מכוניות אוטונומית חדשה.

שנית, התשתיות. לפעילות טלפון חכם מספיקות כמה אנטנות, ומפעל הייצור שלו יכול להיות קטן יחסית. לייצור מכוניות יש צורך במפעלים גדולים ומורכבים. לא פשוט יהיה להסב מפעלים קיימים כך שייצרו מכוניות אוטונומיות. גם אחרי ייצורן, מכירתן והפצתן, יהיה צורך בתשתית לקיימן. יש צורך בתשתיות אינטרנט מהיר, בכבישים המייצרים ומקבלים מידע, במוסכים שעובדיהם הם למעשה טכנאי מחשבים, במחשבי על לניתוח התנועה בכבישים, בכוח עבודה מיומן ועוד. יש מדינות מתפתחות רבות שאין להן תשתיות כאלה. לצערנו, יש עדיין מדינות שבהן שיעור גבוה מהאוכלוסייה אינו יודע אפילו קרוא וכתוב. במקומות אלה, המכוניות האוטונומית כלל לא יוכלו לפעול. גם במדינות המפותחות לא יהיה זה פשוט ומהיר כל כך לבנות את התשתיות הנדרשות.

שלישית וחשוב מכל, הבטיחות. אין משתמש במחשבים שמחשבו אינו קורס מפעם לפעם ללא סיבה נראית לעין. אין משתמש בטלפון חכם שלא חווה מקרים שבהם מכשירו נשבר, נסדק או מסרב לפעול מסיבות הידועות רק למכשיר. במכונית אוטונומית הדבר מסוכן. טלפון נייד שמפסיק לפתע לפעול משבש את חיי בעליו, אך לא יותר מכך. אוטובוס אוטונומי שמפסיק לפתע לפעול או מתחיל להשתולל, יכול לגרום לתאונות דרכים בקנה מידה שאינו מוכר כיום. לא ניתן ציבורית לאפשר למכונית האוטונומית את רמת הכישלונות והשגיאות שאנו מכירים כיום בעולם המחשבים והטלפוניה; וכלל לא יהיה פשוט להגיע לרמת הבטיחות שאנו מבקשים ללא תקופה של טעויות ותעייה.

סביר להניח שהמכונית האוטונומית המושלמת לא תיווצר בבת אחת, אלא בצעדים קטנים ואטיים. כמו בכל התפתחות טכנולוגית תהיינה התקדמויות ונסיגות, טכנולוגיות חדשניות שחלקן ייעלמו וחלקן יישארו עמנו, הצלחות מסחררות וכישלונות מהדהדים, וכמובן גם תאונות דרכים צפויות לצערנו.

מכל אלה עולה שבשנים הקרובות (וייתכן שבעשרות השנים הקרובות) אנחנו צפויים למציאות שבה ישהו על הדרכים באותה עת מכוניות ברמה שונה מאוד של אוטונומיה — מכוניות אוטונומיות לצד מכוניות מיושנות. במצב כאוטי זה יצטרכו כל כלי הרכב, הטכנולוגיות והרשתות למצוא דרך לפעול אלה לצד אלה.

ההשלכות לגבי תכנון תחבורה הן ברורות. במצב של אי־ודאות אין אפשרות לתכנן לתרחיש עתידי אחד. אי־אפשר לדעת אם נצטרך יותר או פחות מגרשי חניה בערים, פחות או יותר כבישים, וכן הלאה. כל שניתן לנסות הוא לתכנן מציאות שתהיה גמישה ככל האפשר וקלה לשינוי — מתוך ידיעה שהמכונית כפי שאנו מכירים אותה כיום תהיה אתנו כנראה ב–20 השנים הבאות, ואולי אף יותר. וגם לתחזית זאת יש להתייחס בזהירות.

ד"ר טננבוים מלמד במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"