"בעיריית ראשון שוחים בכסף. כבר לא יודעים מה לעשות אתו"

למי אכפת מההפקרות בשלטון המקומי - כשמיליארדים מונחים על השולחן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עיריית ראשון לציון
עיריית ראשון לציוןצילום: מוטי מילרוד
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"פה בעירייה שוחים בכסף. כבר לא יודעים מה לעשות אתו. את הארנונה לא רוצים או לא יכולים להוריד. אז מחפשים רחובות לתקוע בהם עמודים".

במלים אלה תיאר לפני כמה חודשים מקורב לעיריית ראשון לציון את הקרקע הפורייה שבה נטמנו בשנים האחרונות זרעיהן של לפחות ארבע פרשות שחיתות קשות. כולן ניבטו בממשק שבין יזמי נדל"ן לבין נבחרי ציבור מוניציפליים.

כסף גדול כתוצאה מהפשרה מסיבית של שטחים לבנייה חדשה, תזרים של 300-200 מיליון שקל בשנה מהיטלי השבחה ורווח שנתי של 25 מיליון שקל בתאגיד המים (בזכות הפקה עצמית של מי תהום) – הפכו את עיריית ראשון לציון לעשירה, והעניקו לאנשיה מפתחות לניהול תקציב של 1.7 מיליארד שקל בשנה.

דוד ביטן ודב צורצילום: דוברות הכנסת ומוטי מילרוד

וכשהכסף הגדול שזורם לעירייה והכסף הגדול עוד יותר שטמון בכל אחת מהחלטותיה בענף הנדל"ן – פוגשים את ההפקרות המוכרת בשלטון המקומי: איוש ועדות תכנון בידי נבחרי ציבור שניזונים מידי מנגנון תרומות פרוץ, מינויים על בסיס זיקה אישית, שומרי סף שתלויים בראש הרשות (או שמועסקים במיקור חוץ) והיעדר שקיפות – התוצאה היא עוד פרשת שחיתות.

המתמטיקה פשוטה. כל משרדי הממשלה וגופי האכיפה, ללא יוצא מהכלל, מכירים אותה זה שנים. זו הסיבה שבגינה עשרות ראשי רשויות מקומיות נעצרו בשנים האחרונות בידי המשטרה. זו גם הסיבה שעוד עשרות רבות ייעצרו, היות שהממשלה דוחפת לבנייה מואצת בלי שחיזקה קודם את התשתית הארגונית ברשויות המקומיות, הידקה את הבקרה עליהן, או סתמה את הפרצות הפליליות.

כמעט שנתיים חלפו מאז שמשרד המשפטים נופף בגאווה בתוכנית "לחיזוק שלטון החוק וטוהר המידות בשלטון המקומי" – פרי עבודתם בת השנה וחצי של צוותי עבודה משותפים ליועץ המשפטי לממשלה, משרד הפנים, משטרת ישראל ולמרכז השלטון המקומי.

המלצות הצוות, שאותן אימץ היועמ"ש דאז יהודה ויינשטיין, כללו מהלכים טריוויאליים כמו הוצאת נבחרי הציבור מוועדות המכרזים, איסור על מינוי מקורבים ובני משפחה, חיזוק מעמדם של שומרי הסף וצמצום הצורך במאכערים.

יהודה ויינשטייןצילום: אילן אסייג

אלא שנוכח עוצמתו הפוליטית של השלטון המקומי במסדרונות הכנסת והממשלה – לא היה סיכוי לאישורה של הרפורמה, ודאי לא כשעוגת השחיתות רק צפויה לגדול.

עם כל הכבוד להפקרות המיליארדים בשלטון המקומי, את ממשלת ישראל, כמו גם את משרד המשפטים, לא מעניין כיום התכנון המסואב שממיט על התושבים כיעור אורבני ואסונות סביבתיים ותחבורתיים. שיגידו תודה שבונים להם דירות.

חוק אחד לא העבירה ממשלת ישראל כלקח מפרשות השחיתות של ישראל ביתנו או מעצ. מה כן עומד על סדר יומה? חוקים ותקנות להשתקת חקירות, להחלשת שומרי סף ולהלבנת מינויים פוליטיים.

המטרה היא מה שיותר פרצות לגניבת כסף – והזמן קצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם