בית החולים עובר הביתה

טכנולוגיה יכולה לסייע בטיפול מניעתי בבית, שמשפר את איכות החיים - ומונע אשפוזים חוזרים בבתי החולים העמוסים

יעל שנער
יעל שנער
בית חולים לניאדו נתניה
בית החולים לניאדו בנתניהצילום: ניר כפרי
יעל שנער
יעל שנער

החורף בפתח ובקרוב יגיעו הכותרות על מחסור במיטות בבתי חולים, בליווי התמונה המוכרת של אנשים זקנים במסדרון.

העלייה בתוחלת החיים מציבה אתגרים בפני מערכת הבריאות. לפי הלמ"ס, תוחלת החיים בישראל (80 לגבר ו–84 לאישה) צפויה לעלות בקצב של שנה בכל חמש שנים. לפי נתונים של מכון ברוקדייל, שיעור המאושפזים הממוצע בקרב בני 65 ומעלה גדול פי 2.3 מזה של כלל האוכלוסייה, והם מבקרים אצל רופאים מומחים פי 20 מהאוכלוסייה הכללית. אלא שהמשאבים המוקצים למערכת הבריאות אינם גדלים באותו הקצב.

אחת הדרכים להקלת העומס על מערכת הבריאות ובתי החולים היא מתן של מגוון שירותים בקופת החולים הנמצאת ליד הבית. בקופות החולים ניתן להעניק תרופות לווריד, לערוך מעקב אולטרה סאונד ולבצע מגוון בדיקות תקופתיות באמצעי ניטור חדשניים.

במקרים רבים המטופל אפילו לא צריך להגיע לקופת החולים. ניקח לדוגמה את אוכלוסיית החולים הסוכרתיים, שצורכת שירותי בריאות באופן כרוני. טכנולוגיה יכולה להיות לעזר בטיפול מניעתי בבית, שמשפר את איכות החיים ומונע אשפוזים חוזרים. מעקב שגרתי מבוצע כיום בקלות על ידי החולה ובני משפחתו באמצעות אפליקציות שעוקבות אחר רמת הסוכר, ממליצות על תזונה מותאמת אישית, מזכירות על נטילת תרופות ומייעצות במקרה של רמת סוכר חריגה. הנתונים נשמרים בענן, ומגיעים ישירות לרופא המטפל.

לתעשיית ההיי־טק השוקקת בישראל בתחום הרפואה בכלל, ובתחומי הבריאות הדיגיטלית בפרט, יש את טכנולוגיה והמחשבה היצירתית הנדרשים לייעול מערכת הבריאות.

חברות סטארט־אפ ישראליות רבות עוסקות בתחומי הבריאות הדיגיטלית הכוללת מוצרים לבישים, אפליקציות לנייד, אמצעים לייעול תורים, שימוש בביג דאטה ובינה מלאכותית לתמיכה בקבלת החלטות, אמצעים להוזלת בדיקות ועוד.

גם במכון הישראלי לחדשנות יוזמים ומעודדים שיתופי פעולה בין סטארט־אפים, קופות החולים, האקדמיה ותאגידים וארגונים בינלאומיים.

לישראל יתרונות רבים בתחום הבריאות הכוללים הישגים מדעיים־רפואיים, קופות חולים שהטמיעו את טכנולוגיית המידע, וחברות פורצות דרך, הצמאות להתנסות פרקטית.

וטכנולוגיה מתקדמת יכולה להיות בשורה, אך היא חייבת להיות מלווה בשינוי פרדיגמה על מהות בית החולים, קופת החולים ותפקיד המטופל עצמו ברצף הטיפולי.

כדי להדביק את הפער בין החדשנות המחשבתית והטכנולוגית שקיימות באקו־סיסטם הישראלי לבין מצבה של מערכת הבריאות, יש להכיר בצורך בשינוי, לבחון בצורה חדשה את תפקידו של בית החולים, ולהסתכל על המטופלים כשותפים להליך הרפואי. בד בבד, נדרש איחוד כוחות של כלל הנוגעים בנושא, לצד נטילת אחריות ותכנון ארוך טווח של גורמים ממשלתיים.

מערכת בריאות הצופה פני עתיד היא אינטרס לאומי, והשירות שאנחנו מקבלים מהרפואה הציבורית בישראל יכול וצריך להיות יעיל, חדשני וטוב יותר. הגיעה העת לחשב מסלול מחדש עבור האופן שבו אנו צורכים שירותי בריאות.

הכותבת היא מנהלת פרויקטים במכון הישראלי לחדשנות בתחום הבריאות הדיגיטלית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"