העלאת שכר המינימום עלולה לפגוע בעובדים

עלייה בשכר המינימום גורמת למעסיקים לחפש עובדים מנוסים, שיבצעו יותר עבודה בפחות זמן - במקום בעלי כישורים נמוכים

נמרוד רטנר
נמרוד רטנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מלצרית במסעדה
צילום: דניאל צ'צ'יק
נמרוד רטנר
נמרוד רטנר

מליאת הכנסת אישרה באחרונה את העלאת שכר המינימום. 59 חברי כנסת הצביעו פה אחד וקבעו שהעלאת השכר ב–300 שקל, ל–5,300 שקל, תיכנס לתוקף ב–1 בדצמבר 2017. על פניו, זהו צעד מבורך, שאמור לצמצם את הפערים הגדולים בחברה הישראלית. "זהו עוד צעד לצמצום פערים בחברה ולחיזוק העובדים", אמר שר האוצר, משה כחלון. יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף, הוסיף כי הוא "צופה שנראה כאן השפעה חיובית ביותר על ממדי העוני בשנים הקרובות".

עם זאת, נדמה שמבול הברכות דחק הצדה את ההתייחסות להשלכות אפשריות של המהלך. הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות, וכפי שמוכיחים ניסיון העבר, כוחות השוק ומדינות אחרות — העלאת שכר המינימום דווקא עלולה לפגוע בעובדים החלשים, במקום לסייע להם.

ההחלטה הנוכחית על העלאת שכר המינימום לא התקבלה בחלל ריק. בין אפריל 2015 לינואר 2017 עלה שכר המינימום שלוש פעמים — ובסך הכל ב–29% בחמש השנים האחרונות. במקביל, חוקים נוספים הגדילו באופן ישיר ועקיף את עלות ההעסקה של עובד בישראל. ישירות — באמצעות צעדים כמו צו הרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק והגדלת מספר ימי החופש לעובד; ובעקיפין — באמצעות הענקת שעת היעדרות לעובד/ת שבן/בת זוגו שוהים בשירות מילואים, למשל.

כך, עלות העסקתו של עובד בשכר מינימום עלתה בכ–35% בחמש השנים האחרונות. יתרה מכך, עלות העסקת עובד המשתכר 60% יותר מהשכר הממוצע ועד ההכנסה המרבית החייבת בדמי ביטוח (43.2 שקל ב–2017) עלתה אף היא בצורה ניכרת בשל הגדלת הפרשת המעביד לביטוח לאומי מ–5.9% (ב–2012) ל–7.5% (כיום).

בתחילת השנה הוצגו בכנס של האיגוד הכלכלי האמריקאי שני מחקרים שהראו כי עלייה מתמשכת בשכר המינימום ובעלות של העסקת עובדים, גורמת למעסיקים לחפש עובדים מנוסים שיבצעו יותר עבודה בפחות זמן. כתוצאה מכך, עובדים מנוסים שאינם עומדים בדרישות הללו מפוטרים או מועברים למשרה חלקית — ועובדים בעלי כישורים נמוכים מתקשים עוד יותר למצוא עבודה, גם בשכר מינימום. בשורה התחתונה, עובדים חלשים יותר או יעילים פחות — נפגעים.

דוגמה לכך אפשר למצוא בימים אלה בצרפת. שכר המינימום הגבוה במדינה גורם למעסיקים להימנע מלהעסיק עובדים שאינם מנוסים. במקום להכניס כוח אדם חדש וצעיר למעגל התעסוקה, שיחליף בבוא היום את העובדים המזדקנים, לבעלי העסקים הצרפתים אין סבלנות וכסף להכשיר עובדים ולהמתין שילמדו את רזי המקצוע.

צריך גם לזכור שמרבית המעסיקים, בישראל ובעולם, פועלים בענפים תחרותיים, שבהם המחיר הוא גורם משמעותי. כשעלות העסקת עובדים בעלייה, ההכנסות נוטות לרדת — והתוצאה הצפויה היא שחיקה ברווחיות, שתגרור התייעלות וצמצום כוח אדם.

העלאת שכר המינימום היא פעולה מבורכת, אבל צריכה לבוא יחד עם הפחתה בעלות העסקתם של עובדים. אחרת, לא ירחק היום שבו תרחף סכנה מעל המשק, ועובדים רבים ימצאו עצמם בלא עבודה.

הכותב הוא עו"ד ורו"ח, משמש סמנכ"ל חשבונתון (המרכז לחשבי שכר ומנהלי חשבונות)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה