להגביל התחרות בין קופות החולים

דפוסי התחרות כיום לא רק שאינם משפרים את השירות ושביעות הרצון של המבוטחים, אלא גורמים לבזבוז משאבים יקרים

גבי בן נון
גבי בן נון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבדה של שירותי בריאות כללית בתל אביב
מעבדה של שירותי בריאות כללית בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
גבי בן נון
גבי בן נון

עידוד התחרות בין קופות החולים נתפש כאחד העקרונות החשובים של חוק ביטוח בריאות — ונועד להבטיח שיפור באיכות המערכת ואת יעילותה. בכללים שנקבעו בחוק ניתן חופש בחירה מוחלט למבוטח בבחירת קופה, וחלוקת המקורות הכספיים לקופות החולים התבססה בעיקר על מספר המבוטחים ועל גילם. מטרת השילוב של שני עקרונות אלה היא להבטיח תחרות, שנועדה לשפר את איכות השירותים הניתנים למבוטחים, תוך צמצום כשלי השוק בענף ביטוח הבריאות, שביטויו המרכזי בעבר היה סינון מבוטחים.

עם כניסתו לתוקף של חוק ביטוח בריאות ממלכתי התחילו הקופות במאמצי שיווק רחבים לגיוס חברים חדשים. ואכן, ב–1995–1997 היה שיעור המעבר השנתי מקופה לקופה כ–4% מכלל המבוטחים. ואולם במהרה התברר שהתחרות, כאמצעי לשיפור האיכות ולהעלאת רמת שביעות הרצון של הצרכן, היתה כרוכה גם בתופעות שליליות. הרצון להגדיל את מספר המבוטחים בקופה (ולשמור על אלה שכבר ישנם) הוביל למאמצי שיווק אגרסיביים, רישומים פיקטיביים, שכירת קבלני קולות, פעילות טלמרקטינג, חלוקת מתנות ועוד. דומה שמטרת החוק לעידוד תחרות הצליחה מעבר למשוער, וגרמה לתופעות לוואי בלתי רצויות ולהוצאות פרסום ושיווק מופרזות.

בעקבות התנהגות בלתי צפויה ובלתי רצויה זו, נקט משרד הבריאות שורת צעדים לריסון התחרות בין קופות החולים. החל ב–1998 שונה נוהל המעבר, ונקבע כי הוא לא ייעשה במשרדי הקופה אלא בסניף הדואר בלבד. בנוסף, נוסחו תקנות המגבילות את ההוצאה השנתית המותרת לצורכי פרסום ושיווק, ונקבעו כללים של מותר ואסור בפעילות השיווק של הקופות. ואכן, מספר העוברים מקופה לקופה ירד בשנים הבאות והתייצב על כ–1% בשנה.

אלא שבשנים הבאות נטתה המטוטלת שוב לטובת עידוד התחרות בין הקופות: כדי להקל ולעודד מעברים בין קופות החולים, הותר המעבר גם באינטרנט, מספר המועדים שבהם ניתן לעבור עלה משניים בלבד לשישה והוסרו חסמים של אובדן זכאות עקב המעבר.

כתוצאה משינוי מדיניות זה, מספר המעברים בין הקופות עלה שוב. אלא שבמקביל שבו וצפו כל אותן תופעות לוואי שליליות הכרוכות בתחרות בענף הבריאות: ההוצאה השנתית של הקופות לצורכי פרסום ושיווק גדול כיום בהרבה מהמותר בתקנות, כל הקופות מפעילות מוקדי מכירות לגיוס מבוטחים, ויש עדויות להעברת מבוטחים ללא ידיעתם על ידי מוקדנים ומתווכים למיניהם. בנוסף, התפשט ענף תחרותי אחר של גיוס רופאים בקהילה, באמצעות הבטחות לשכר גבוה. זאת, בהנחה שמעבר רופאים מקופה לקופה יגרום גם למעבר המבוטחים הרשומים אצל הרופא.

דומה שחזרנו לנקודת ההתחלה, ויש כיום הסכמה כי דפוסי התחרות הנוכחיים לא רק שאינם משפרים את איכות השירות ושביעות הרצון של המבוטחים, אלא גורמים לכפילויות במתן שירותים ולבזבוז משאבים יקרים, שהיו יכולים להיות מיועדים לשיפור וייעול השירות.

דרושות אכיפה נחרצת יותר של התקנות הקיימות, וגם הגעה לאמנה מוסכמת בין קופות החולים ומשרד הבריאות על המותר והאסור בדפוסי הפרסום והשיווק. אלה צעדים הכרחיים לצמצום ההיבטים השליליים בדפוסי התחרות כיום.

הכותב הוא מרצה במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן־גוריון, ולשעבר סמנכ"ל כלכלה במשרד הבריאות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"