הסכמי הגג הם פצצת זמן חברתית

תושבי הערים הוותיקים משוועים לדיור במיקום הולם, וסובלים מתשתיות לקויות ומהיעדר של סביבת מגורים נאותה

יהודה הרציג
יהודה הרציג
ההרחבה להסכם הגג באשדוד
ההרחבה להסכם הגג באשדודצילום: אילן אסייג
יהודה הרציג
יהודה הרציג

בתור בעלי חברה שבונה הן לציבור החרדי והן לציבור הכללי, אני רואה מכנה משותף ברור בין הבעיות המאפיינות ערי פיתוח, דוגמת טבריה בצפון וקרית גת בדרום, לבין הבעייתיות בשוק הדיור באזורי הביקוש בגוש דן ובמרכז.

בכל המקומות האלה נוצר דיסוננס בין מרכזי ערים מתיישנים ומתפוררים המשוועים לבנייה חדשה מחד גיסא, לבין בזבוז בלתי־נסבל של קרקע ומשאבי מדינה בהקמת שכונות ענק חדשות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן והסכמי גג בין המדינה לרשויות המקומיות.

יש בכך בעיה כפולה ומכופלת: מצד אחד, המדינה משקיעה מיליארדי שקלים במיקומים שבחלקם הגדול אין להם כלל ביקוש בקרב רוכשי הדירות, הן בגלל בעיות תחבורה ותשתית, ובעיקר בשל היעדר מקומות עבודה זמינים.

מצד שני, התושבים הוותיקים, וזה נכון באופן פרדוקסלי הן לערי הפיתוח בפריפריה והן לערים הוותיקות במרכז, משוועים לדיור חדש במיקום הולם וסובלים מתשתיות לקויות ביותר ומהיעדר מוחלט של סביבת מגורים נאותה. אביא לדוגמה את טבריה, העיר היחידה בישראל השוכנת לחופו של אגם, שמרכזה מזכיר במידה מרובה את שרידי החורבות מימי הרומאים, הצלבנים והממלוכים.

שתי דוגמאות מובהקות לאנטגוניזם שעלול להיווצר בין השכונות החדשות שייבנו במסגרת מחיר למשתכן והסכמי הגג לבין השכונות הוותיקות מהוות שתי ערים שעלו באחרונה לכותרות בהקשרים אלה.

האחת היא אשדוד. העיר, המונה כיום כרבע מיליון תושבים, עתידה לפי הסכמי הגג להגיע לכ–400 אלף תושבים, כתוצאה מתוספת משמעותית של כ–46 אלף יחידות דיור חדשות.

זהו מעשה חלם שאין כדוגמתו, הן אורבנית, הן כלכלית והן חברתית. במקום להשקיע מיליארדים בדיונות ובשמורות טבע בתוליות, היה הרבה יותר חכם לבצע מהלך אסטרטגי של התחדשות עירונית ברובעים בעיר שנבנו משנות ה–50 עד שנות ה–80 של המאה הקודמת.

במהלך כזה היה גם חיסכון אדיר בעלויות וניצול זכויות בנייה, גם הישענות על מערכת תשתיות ומוסדות ציבור קיימים, ובנוסף שדרוג חברתי של תושבי השכונות הוותיקות.

במקום זאת, יובילו הסכמי הגג באשדוד לכאוס תחבורתי, לבעיית היעדר תשתיות ומוסדות ציבור, ובראש ובראשונה לקיטוב חברתי שאין כדוגמתו בין השיכונים הוותיקים לבין משפרי הדיור, שיזכו להסתופף בשכונות הענק החדשות.

הדומה בצפון היא עכו, עיר מעורבת עם פערי הכנסה ומגורים משמעותיים כבר כיום בין יהודים לערבים. אני חושש מאוד שהסכמי הגג, גם אם הם מיועדים לכאורה לכלל תושבי העיר, יביאו לא רק לבעיית היעדר תשתיות בעיר הצפופה בלאו הכי אלא גם עלולים לסדוק קשות את מרקם הדו־קיום השברירי בין האוכלוסיות.

אני גם חושש מכך שמכיוון שחלק נכבד מרוכשי הדירות הם משקיעים ממרכז הארץ, המתכוונים להשכיר את דירותיהם, עלולה להיווצר חלילה במירב הערים בפריפריה סטיגמה של "אדונים" ו"משרתים".

ברור כי קיימות בעיות שכבר נדושו בעבר, דוגמת היעדר מקומות תעסוקה ובעיות תחבורה קשות, אך לטעמי, הבעיה החברתית תהווה כבר בשנים הקרובות את עקב אכילס המרכזי של פרויקטים האמורים להיות "עממיים" דוגמת הסכמי הגג ומחיר למשתכן.

הכותב הוא יזם ובעלי חברת הרציג נדל"ן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?