המהפכה החברתית כבר כאן: 40% מהמשרות עומדות לחלוף מן העולם

שוק העבודה עובר תמורה שלא נראתה מאז המהפכה התעשייתית, עקב האוטומציה שתסכן 40% מהמשרות במשק בטווח של עשר עד עשרים שנה ■ התרחיש הפסימי ביותר הוא מלחמת התשה: התמוטטותם של ענפים מובילה לאבטלה ולמיתון, לבריחת מוחות ולעזיבת חברות את ישראל

רובי נתנזון
רובי נתנזון
מרכז שירות לקוחות ליד עכו
מרכז שרות לקוחות ליד עכו. למצולמים אין קשר למאמרצילום: דרור ארצי/ג'יני
רובי נתנזון
רובי נתנזון

מהפכות טכנולוגיות חוללו שינויים חסרי תקדים בתולדות המין האנושי. מלחמות, עלייתן ונפילתן של מעצמות, זעזועים חברתיים, תנועות קולוניאליזם ושחרור — כל אלו מיוחסים במידה רבה להמצאות כמו הדפוס, מסילת הרכבת, פס הייצור או הטלגרף. אנחנו חווים מהפכה כזו אף כיום, והיא מתחוללת בעוצמה ובמהירות שעשויות להאפיל על כל מה שידענו בעבר.

המחשוב, האינטרנט, האוטומציה ויכולת עיבוד הנתונים (ביג דאטה) מזעזעים את החברה ואת הכלכלה העולמית, ממוטטים מוסדות ותיקים ומעלים לגדולה חדשים. גם שוק העבודה עובר תמורה שלא נראתה מאז המהפכה התעשייתית. על פי מחקר מ–2013, לא פחות מ–47% מהמשרות בארה"ב נמצאות בסיכון עקב אוטומציה שתתרחש בטווח של עשר עד עשרים שנה; מחקר ישראלי המבוסס על מתודה דומה מעמיד את מספר המשרות בסיכון בישראל על כ–40%. אם תנודות של אחוז או שניים בנתוני התעסוקה נחשבות רעידת אדמה, אפשר רק לשער את השפעות האובדן של מחצית המשרות במשק.

בניגוד לדעה הרווחת, מרבית המשרות בסיכון אינן מעוטות כישורים, אלא מצויות בתחום הביניים: הן אינן דורשות את אותה מיומנות, השכלה ויצירתיות של ראש הפירמידה, אבל עלותן אינן נמוכה כמו במשרות נטולות כישורים שלא תמיד משתלם להחליף במכונה. כלומר, רבים מאלה המצויים בסיכון הם העובדים במפעלים ובחברות הגדולות, שנהנו בעבר מהגנות האיגודים החזקים ושהיוו את עמוד השדרה של מעמד הביניים. תחושות החרדה של המעמד הזה כבר נותנות את אותותיהן בפוליטיקה האירופאית והאמריקאית, והשפעתן עשויה רק לגדול.

בהתמודדות עם האתגר הזה, ישראל נהנית מתנאי פתיחה טובים בשל תעשיית ההיי־טק החזקה והכלכלה האיתנה שלה. יחד עם זאת, ישראל מתמודדת עם מאפיינים ייחודיים, ובראשם שני מגזרים גדולים מאוד — החרדים והערבים — ששילובם במשק חלקי ומוגבל, כמו גם חוסר הוודאות המובנה, הפוליטי והביטחוני. כל אלו הופכים את ההיערכות לשינויים בשוק העבודה למשימה שאינה נופלת בחשיבותה מסוגיות של ביטחון לאומי.

מרכז מאקרו וקרן הנס בוקלר ערכו באחרונה מחקר מקיף בקרב מאות בעלי תפקידים ומומחים במשק, שמשרטט תרחישים עתידיים לשוק העבודה הישראלי ב–2040. תרחישים אינם תחזיות. הם אינם אומרים מה יקרה, אלא משרטטים התפתחויות עתידיות אפשריות, ומציבים אותן אלו מול אלו כדי להעשיר את תהליך קבלת ההחלטות בהווה.

התרחיש הפסימי ביותר עבור המשק הישראלי הוא של מלחמת התשה: מצב שבו המעסיקים והעובדים מתבצרים בעמדותיהם, היצע העבודה נותר קשיח כדי להגן על זכויות העובדים, אבל התמוטטותם של ענפים ושינויים בסוג הכישורים הנדרשים בשוק מובילים לאבטלה ולמיתון, לבריחת מוחות ולעזיבת חברות את ישראל. לעומת זאת, התרחיש האופטימי ביותר שאליו צריכה ישראל לשאוף ולהיערך, הוא של חלוקת האושר — שבו המטרה היא יצירת שוק עבודה גמיש, שמאפשר הכשרה מתמדת של האוכלוסייה לצורכי המשק המזדמנים. במקביל, יש להרחיב את רשת הביטחון הסוציאלית ואת השירותים שמעניקה המדינה לכל האזרחים, ובראשם למי שאינם מצליחים לעבור למקצועות החדשים.

כדי להגיע לתרחיש של חלוקת האושר נדרשת התגייסות של המדינה, המעסיקים והעובדים עצמם ויש להעניק מקום משמעותי ביותר לתהליכי הכשרת העובדים. עלינו ליצור מנגנונים שיעבירו מידע על צורכי השוק מהחברות הפרטיות למדינה, ושיובילו להתאמות מהירות בקורסים ובהכשרות המקצועיות. ההכשרה תהפוך לתהליך הוליסטי ומתמיד, שלא מתקיים רק בכניסה לשוק העבודה אלא נגיש גם לעובדים בעשורים החמישי, השישי והשביעי לחייהם. אבל יותר מכל, נדרש שינוי חשיבה, מאחר שהצעדים הנדרשים עומדים מחוץ לפרדיגמות הכלכליות והאידיאולוגיות הקיימות. מוסדות ותיקים — מוועדי העובדים ועד לאוניברסיטאות — יצטרכו להתאים את עצמם לעולם החדש.

ישראל אינה מצטיינת בחשיבה לטווח ארוך, אבל עלינו להבין שהמהפכה כבר יצאה לדרך. להחלטות שנקבל בשנים הקרובות בנוגע להתמודדות עם השינויים העתידיים בשוק העבודה יהיו השפעות מרחיקות לכת על הכלכלה הישראלית בדור הבא, ואולי אף על חוסנה והישרדותה של המדינה עצמה.

הכותב הוא מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?