להגן על בני הנוער מפני שיטות השיווק של חברות הטבק

משרדי הבריאות והאוצר צריכים לאמץ את הרגולציה הבינלאומית, ולהגביל פרסום ומכירה של מוצרי טבק

שירה כסלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני נוער מעשנים ושותים
שירה כסלו

באחרונה דנה ועדת הכנסת למלחמה בסמים בסירובו של שר האוצר, משה כחלון, להטיל מס על מוצר הטבק החדש אייקוס (IQOS), כפי שמוטל כיום על קניית סיגריות רגילות. הדיון עלה לכותרות עקב הימנעותו של משרד האוצר לשלוח נציג לדיון, ונוכח סירובו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להגן בבג"ץ על סירובו של כחלון לחתום על הצו למיסוי האייקוס.

אלא שמאחורי פרשת המיסוי ניצב סיפור גדול בהרבה, על הפיכתה של ישראל למעבדת ניסויים בידיהן של חברות הטבק, ובראשן יצרנית אייקוס והחברה המובילה בענף, פיליפ מוריס. בשנה האחרונה השיקה פיליפ מוריס אסטרטגיה שיווקית, החותרת למתג אותה כמקדמת חזון של "עולם ללא עשן". במסגרת זו מובילה החברה גם שורה של מהלכים בישראל, ובראשם הכרזה על פתיחת מרכז למחקר ופיתוח, וכמובן שיווק האייקוס כתחליף בריא יותר לסיגריות. בזירה הבינלאומית, השיקה פיליפ מוריס קרן פילנתרופית בהיקף של מיליארד דולר והתקשרה עם מכון מחקר לזכויות אדם בדנמרק כחלק מקידום "אחריות תאגידית".

כל המהלכים האלה באים על רקע המודעות הגוברת בעולם לנזקי העישון. בשנים האחרונות מתחוללת בתחום לא פחות ממהפכה. יש הבנה הולכת וגוברת כי מוצרי הטבק ממכרים ומזיקים לבריאות, ובהתאם לכך, היקף העישון צונח דרמטית. בחלק ממדינות המערב צנח היקף העישון בקרב בגירים למתחת ל–15% — בהשוואה ליותר מ–50% במחצית המאה הקודמת. בחלק מהמדינות אף גוברות הקריאות לקביעת יעד של מיגור מוחלט של העישון, כלומר הורדת היקפו לפחות מ–5% מהאוכלוסייה הבגירה ובניית עתיד ללא עישון.

מדינות רבות מלוות את השינוי ברגולציה, שכוללת למשל הגבלות על פרסום, שיווק והפצה של מוצרי טבק; הטלת חובת שימוש בתמונות אזהרה על גבי החפיסות; קביעת היתר למכירת מוצרים רק מתוך ארונות אטומים ונעולים; הגבלת נקודות המכירה בהתאם למידת קרבתם למוסדות חינוך; והעלאת המיסוי על סיגריות. באחרונה אף הודיע מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה–FDA) על תוכנית לצמצום אחוזי הניקוטין במוצרי הטבק כדי להפחית את ההתמכרות בקרב בני נוער וצעירים.

מהלכיה של פיליפ מוריס נועדו להעביר את המסר כי היא מפנימה את רוח השינוי ומסתגלת אליו. בישראל, שיעור הבגירים המעשנים אמנם עודנו גבוה יחסית ומגיע לכ–22.5%, אך ניכרת מגמה של ירידה במכירות הסיגריות לטובת מוצרי טבק אחרים, ובראשם הטבק לגלגול (המסוכן לא פחות). פיליפ מוריס נערכת לשינויים בהרגלי הצריכה, ופועלת באגרסיביות כדי לחדור לפלח השוק של בני הנוער והצעירים במטרה להבטיח דור נוסף של מכורים למוצרי טבק.

האחריות שמוטלת עלינו, הציבור, היא לא לקנות את הספינים. הסיגריות האלקטרוניות והאייקוס, לדוגמה, הם מוצרי טבק מסוכנים לכל דבר ועניין. פיליפ מוריס גם אינה מספרת לצרכנים בישראל כי רווחיה מהאייקוס, שעדיין לא מאושר למכירה בארה"ב, גבוהים במיוחד — הכל בזכות סירובו של כחלון למסות את המוצר. כך, בעוד המיסוי על יתר מותגי הסיגריות מגיע לכ–80% ממחירם בשוק, ההכנסות מהאייקוס זורמות כולן לקופתה של פיליפ מוריס ללא כל חבות מס.

אסור לאפשר לפיליפ מוריס להפוך את ישראל לשדה הניסויים שלה במוצרי טבק חדשים. על משרדי הבריאות והאוצר לאמץ את הרגולציה הבינלאומית, לרבות הגבלות על פרסום ומכירה של סיגריות ומוצרי טבק נלווים. במקביל, עליהם להתנות היתרים לשיווק מוצרים חדשים דוגמת אייקוס בהפסקת מכירתן של סיגריות רגילות. אם תרצו, מדובר בגבייה של דמי רצינות מחברות הטבק, כדי שאלה יוכיחו כי פניהן לשינוי. בריאותם של בני הנוער והצעירים על כף המאזניים, ועל ישראל להצטרף למגמה העולמית ולמנוע דור נוסף של מעשנים.

הכותבת היא מנכ"לית המיזם למיגור העישון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות