המסתננים יקרים, הגיע הזמן שהמעסיקים יפנימו זאת

במקום שהמסתתנים יחזרו למדינות מוצאם, הם ייפלו כנטל על מערכת הרווחה, והמעסיקים ייאלצו לחפש עובדים חדשים

יונתן יעקובוביץ'
עובדים זרים בלוינסקי ת"א
צילום: מוטי מילרוד
יונתן יעקובוביץ'

פסק דין שניתן באחרונה על ידי בית המשפט העליון קובע כי מעסיקים של מסתננים יחויבו לשלם היטל העסקה בגובה 20% משכר העובד, בדומה לחובה המוטלת כיום בחוק על מעסיקים של עובדים זרים חוקיים. ההיטל גם יחול רטרואקטיבית על שנים קודמות.

אף שאישית הייתי עושה בחירות מוסריות שונות, לבי עם מעסיקים תמימים שגילו להפתעתם כי הם חייבים לשלם סכומים גבוהים רטרואקטיבית. אך כדי להבין מה עומד כאן על הפרק, מוטב לקרוא מתוך דבריו של השופט אליקים רובינשטיין בנוגע לתכלית שעומדת בבסיס ההיטל: "המדובר לדידי בפגיעה הולמת שאף משרתת היטב את תכליתו — קרי, השתת העלויות החיצוניות הכרוכות בהעסקתם של עובדים זרים על הנהנה מפעולה זו".

השופט רובינשטיין מציין עובדה לא נעימה עבור המעסיקים, והיא שהמסתננים עולים למדינת ישראל הון עתק. כבר כיום המדינה מוציאה מאות מיליונים על חינוך חינם וביטוח רפואי לילדים, טיפולי חירום רפואיים ושירותים סוציאליים עקיפים רבים. הוצאות אלה רק יגדלו ככל שהזמן יעבור ואוכלוסייה זו תשתקע ותקבל מעמד בישראל, שכן מדובר באוכלוסייה חלשה שתישאר ברובה בעשירונים הנמוכים במשך שנים רבות. כל זה מבלי להתייחס למחיר הכבד שמשלמים תושבי דרום תל אביב.

לעומת זאת, עובדים זרים חוקיים המגיעים לעבוד בישראל עם אשרה לתקופה קצובה, עוזבים לאחר שחסכו סכומים גבוהים מאוד במונחים של מדינות המוצא, תוך ניצול היתרון היחסי של שתי המדינות ובלי שמשלם המסים נושא בעלויות ארוכות טווח.

גורמים התומכים בהעסקת מסתננים במקום עובדים זרים יוצאים נגד המדיניות שהם מכנים "דלת מסתובבת", אך אותה דלת היא בדיוק הדבר ההופך את העסקת העובדים הזרים החוקיים למשתלמת ומוצדקת כל כך, שכן מדובר במצב שבו כולם מרוויחים.

יתרה מכך, בניגוד לדעה הרווחת, גם העסקת מסתננים היא "דלת מסתובבת" בטווח הבינוני־ארוך. כיום, מסתננים מוכנים לעבוד שעות ארוכות בשכר נמוך יחסית בגלל הפער העצום בין השכר הממוצע במדינות המוצא, שהוא פחות מ–1,000 דולר בשנה, לבין השכר שהם מרוויחים במסעדה ישראלית. אך ברגע שאוכלוסייה זו תשתקע בישראל ואף תזכה בהטבות סוציאליות מלאות, הפער יתבטל ואותם עובדים יפתחו דפוסי העסקה ושכר דומים לאלה של עובדים ישראלים.

כך יוצא שהמעסיקים אמנם נהנים מעבודה מוזלת בטווח הקצר, אך במקום שאותם עובדים יחזרו למדינות מוצאם בסוף עבודתם, הם ייפלו כנטל על מערכת הרווחה ומשלם המסים, המעסיקים ייאלצו לחפש עובדים חדשים, וחוזר חלילה.

השאלה העקרונית אם מדובר במהגרים כלכליים בעיקר, או שמא מדובר באנשים הנתונים לרדיפה במדינתם, נתונה במחלוקת חריפה בחברה הישראלית. ה"מרכז למדיניות הגירה ישראלית" פירסם דו"חות רבים של ממשלות אירופיות, המוכיחים כי מרבית המסתננים יכולים לשוב למדינות מוצאם ללא חשש. אך גם למי שסובר אחרת, שאלה זו התייתרה לאור פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט העליון, הקובע כי ההסכמים שחתמה ישראל עם מדינות שלישיות בטוחות, עומדים בכל הדרישות של החוק הבינלאומי.

אמנם נקבע שם כי לא ניתן להעביר מסתננים למשמורת ללא הגבלת זמן, אך האפשרות לעזוב שרירה וקיימת בכל רגע נתון. מכאן שהמשוואה שאומרת כי הפסקת העסקת המסתננים תביא ל"פשיעה הישרדותית" ולפגיעה בתושבי דרום תל אביב, דינה לעבור מן העולם.

בכל מקרה, עירוב בין שאלות הומניטריות לבין שיקולים פוליטיים כגון מדיניות הגירה או אינטרסים כלכליים, יכול רק לפגוע בזכאים למעמד. בנוסף, האינטרס של המסתננים ושל המעסיקים אינו חופף, שכן מרגע שיקבלו מעמד בישראל התמריץ לעבוד בעבודות אלה יקטן.

על המעסיקים להפנים כי אין ארוחות חינם ובמקום להילחם על זכותם להעסיק מסתננים, ראוי שידרשו מהממשלה פתרונות אחרים, כגון הכרה ב"עבודה מועדפת" או העסקת עובדים זרים חוקיים.

הכותב הוא ראש תחום הסברה במרכז למדיניות הגירה ישראלית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה