בנק ישראל בלי ערבים וחרדים

בפעם הבאה שבנק ישראל יטיף לתעסוקת חרדים וערבים, ראוי שיעודד זאת בעצמו באמצעות מינויים לוועדה המוניטרית

אלכסנדר צימרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנין בנק ישראל ירושלים
בנין בנק ישראל בירושליםצילום: תומר אפלבאום
אלכסנדר צימרמן

ועדת האיתור של בנק ישראל מינתה ערב חג סוכות שני חברים חדשים לוועדה המוניטרית של הבנק: פרופ' צבי הרקוביץ ופרופ' משה חזן.

הרקוביץ, מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, שימש בעבר יועץ למחלקת המחקר של בנק ישראל, והיה חוקר אורח בבנק הפדרלי האמריקאי. חזן, מאוניברסיטת תל אביב, משמש עמית מחקר במרכז לחקר מדיניות כלכלית בלונדון (Cerr), ובעבר עסק במחקר במרכז טאוב ובפורום ספיר למדיניות כלכלית.

מדובר בשני אישים כלכליים ראויים והם משלימים את הרכב הוועדה המוניטרית לשישה חברים. במקביל למינויים, אושר מינויו בשנית של פרופ' ראובן גרונאו לקדנציה נוספת בוועדה הומניטרית.

הוועדה אחראית להחלטות דוגמת גובה הריבית במשק ומדיניות המט"ח של בנק ישראל, נושאים שמעוררים ויכוחים ועניין רב במשק. רכישות המט"ח של הבנק בשנים האחרונות היו מאסיביות, ונועדו למנוע את ירידת ערך הדולר.

בנק ישראל, בראשות הנגידה קרנית פלוג, מטיף לשילוב חרדים וערבים בפעילות המשקית. בפרק ח' בסוגיות מדיניות הרווחה בישראל מ–2014, הבהיר בנק ישראל את הצורך בשילוב חרדים וערבים בעבודה. באותה שנה הבהירה הנגידה "שהמדינה חייבת לקדם תעסוקת ערבים וחרדים". ביוני 2015 הזהירה פלוג כי "אי־שילוב חרדים וערבים בתעסוקה יביא להאטה כלכלית". בספטמבר 2017 חזר הבנק המרכזי והבהיר את חשיבות העסקת ערביי ישראל.

בכירי הבנק ניצלו פורומים שונים להטיף לממשלה, בצדק, להאיץ את ההכשרות וההקלות בשכר כדי לקדם תעסוקת חרדים וערבים. "מנוף פוטנציאלי לצמיחה מואצת ולהקטנת תשלומי רווחה אפשריים", הסבירו מעת לעת אנשי הבנק.

ואולם מסתבר שכשהדבר מגיע לבנק ישראל עצמו, במקרה שלפנינו לוועדה המוניטרית, לא נמצא חרדי או ערבי אחד מתאים לשבת כנציג מתאים בבנק ישראל. לא נמנה כאן את מספר המועמדים המתאימים מקרב ערביי ישראל והחרדים שיכולים לתרום לוועדה המוניטרית מכישוריהם המגוונים. ועדת האיתור של בנק ישראל היתה יכולה לתת משקל מסוים למשקלם באוכלוסייה של ערביי ישראל (20.8%) או של החרדים (10.2%), בבואה לבחור נציג אחד מבין ששת חברי הוועדה המוניטרית.

יש בין החרדים והערבים כלכלנים מוצלחים, אנשי תעשייה מנוסים, אנשי מימון בעלי ניסיון, או באופן מעשי — מועמדים רציניים. אבל במועדון המוניטרי של בנק ישראל לא נמצא אפילו מועמד אחד שראוי לשבת שם.

בפעם הבאה שבנק ישראל יטיף להגברת תעסוקת חרדים וערבים, ראוי שייתן להם עידוד בצורת מינויים בוועדה המוניטרית. מהלך שכזה יבטא יכולת להשתלב בין מקבלי ההחלטות הכלכליות וידחוף מוראלית את החרדים והערבים להיות מעורבים יותר בכלכלת ישראל ובחברה. בנק ישראל, כגוף מרכזי במשק, היה צריך לפעול כבר בעבר ולקדם מועמד חדש ומתאים מקרב החרדים או הערבים.

הכותב הוא מרצה לניהול במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה