הסכסוך שפוגע במשתמשי פייסבוק

במקרים שבהם שינתה פייסבוק את ההגדרות הקשורות בהעברת מידע אישי לצד שלישי, היא ספגה תלונות ותביעות מצד גולשים

רותם מדזיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא לרר
גיא לררצילום: מוטי מילרוד
רותם מדזיני

הסכסוך המתוקשר שמתנהל בין העיתונאי גיא לרר לבין ערוץ 10 בשאלה למי שייך עמוד הפייסבוק של תוכנית הטלוויזיה "הצינור" הוביל לניסיון פשרה מעניין: הצדדים הסכימו לפנות לפייסבוק ולבקש שהעמוד ישוכפל ויהפוך לשני עמודים זהים — כדי ששני הצדדים יקבלו גישה ליותר ממיליון העוקבים הרשומים בו. ואולם לבסוף הפשרה ירדה מהפרק לאחר שפייסבוק הודיעה לצדדים שהיא מסרבת לשכפל את העמוד.

הפשרה המקורית שהוצעה פוגעת באינטרס הציבורי. ההחלטה בנוגע לאלה דפים ואחרי כמה דפים לעקוב בפייסבוק חייבת להישאר קודם כל בידי המשתמשים, ולא בידי פייסבוק עצמה. זאת, משום שכאשר משתמש מחליט לעקוב אחר עמוד, המידע האישי שלו מתגלה בפני מנהלי העמוד ולעתים גם בפני משתמשים אחרים. אם פייסבוק תחליט עבור המשתמשים שהם יעקבו אחר עמוד מסוים (מה שיקרה אם העמוד של "הצינור" ישוכפל), היא תקבע עבורם שמידע אישי יגיע לצדדים שלישיים, שהמשתמשים לא בהכרח מודעים להם ובוודאי שלא נתנו לכך את הסכמתם.

לא בכדי, במקרים קודמים שבהם פייסבוק שילבה שירותים ומוצרים חדשים מטעמה היא גם ביקשה לשנות את ההגדרות הקשורות בהעברת מידע אישי ואיפשרה לו להגיע לידיים פרטיות ומסחריות. במקרים אלה היא ספגה תלונות נגדה לרשויות הגנת מידע וגם תביעות משפטיות על פגיעה בפרטיות. התלונות והתביעות הללו, לפחות בהקשר האמריקאי, חייבו את פייסבוק לחדד את מדיניות הפרטיות שלה, הן מבחינה משפטית ומבחינת כללי הקהילה והן מבחינת ממשקי המשתמש המאפשרים כיום למשתמשים לשלוט בהגדרות הפרטיות שלהם בצורה טובה ונוחה יותר.

מה שפשרת "הצינור" ביקשה לעשות אולי יקדם את האינטרסים הפרטיים־מסחריים של שני הצדדים לסכסוך, אך במקביל יגרום לפייסבוק לפגוע באינטרסים של המשתמשים, ויחייב אותם לעקוב אחר דף שלא בהכרח רצו בו. בשונה מכך, אפשר לחשוב על מקרים שבהם נכון יהיה לחייב משתמשים לעקוב אחר עמוד או תוכן מסוימים. למשל, אחר עמודי הממשל והמדיניות של פייסבוק עצמה שבהם מיידעת החברה את המשתמשים בנוגע לשינויי בכללי הקהילה ולעדכונים במדיניות הפרטיות שלה. העובדה כי מתוך כ–2 מיליארד המשתמשים בפייסבוק, מספר העוקבים אחר העמודים הללו נספר במיליונים בודדים, דורשת אולי תיקון.

אך זהו אינו המצב בסיפור של "הצינור". כאן מדובר בשני צדדים לסכסוך עבודה שהתפתח לסכסוך על זכויות יוצרים, כשפייסבוק עצמה מהווה אך ורק פלטפורמה — לא צד לעניין. בסכסוך הזה הצדדים יכולים לפנות לגישור, לבוררות או לבית המשפט כדי שיכריעו בסוגיה. ללא ספק, כל הכרעה שתתקבל תייצר תקדים בעולם זכויות היוצרים ותילמד הן על ידי מנהלי דפים שונים והן על ידי שולחיהם או מי שנהנים מן הדפים האלה. ואולם אין ספק שכל הכרעה צריכה לעבור בחזרה למשתמשים, דרך עמוד "הצינור", לצורך קבלת החלטה — אם המשתמשים רוצים להמשיך לעקוב אחריו בהתאם להכרעה, או לבטל את המעקב ולעבור לעמוד "הצינור המתחרה".

פשרה שתאפשר לפייסבוק או לצדדים לשנות את הגדרות ברירת המחדל עבור המשתמשים, כך שמידע אישי שלהם יגיע ליותר מנהלי עמודים, היא פשרה רעה למשתמשים ולזכויותיהם. מצופה מערוץ 10 ומגיא לרר, שטיפלו לאורך השנים בלא מעט נפגעי תופעות רשת ופרטיות, שישימו את האינטרס של הגולשים בראש מעייניהם. עם כל הצער על הסכסוך הזה, נדרשת כאן הכרעה שתלווה ביידוע של המשתמשים לגבי שינוי מאפייני הניהול של הדף וכותרתו, בתוספת לינק לדף "הצינור המתחרה". רק כך יוכלו משתמשים להכריע אחר מי הם רוצים לעקוב, ובהתאם לשנות באופן מודע את העדפותיהם.

הכותב הוא חוקר בתוכנית לדמוקרטיה בעידן המידע במכון הישראלי לדמוקרטיה ודוקטורנט למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"